Syöppö(kö)?

aloittaja5

Miten hallita mielitekoja? en välitä karkeista, limppareista yms.
tykkään mussuttaa leipää ja mitä milloinkin sen kanssa. Esim kiisseliä tai jogurttia..

En ole tottunut syömään aamulla/aamupäivällä. Syön ensimmäisen kerran kun tulen töistä eli n.klo16 tai sitten syön ennen töihin menoa n.13 ja syön toisen kerran klo22jlk.

Ilta-vuorossa syömisen kanssa ei oikeastaan ole ongelmaa, mutta aamu-vuoro.. tuntuu että olen jatkuvasti jääkaapilla! esim. Tänään klo16 keittoa n.klo18 söin italianpataa sen verran että olo tuli uudestaan kylläiseksi.
Iltapala klo20 2siivua ruisleipää ja 1siivu vaaleeta. n2dl maustamatonta jogurttia lasillinen maitoa. Joo o olishan se "helppoa" kun ei vaan menis sinne jääkaapille, mutta ehei ei se vaan ole! Sinne menee silti! Tunnen olevani PORSAS!

Joten jotain itsekuri ideoita? Kiitos :)

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zewelle

      Jospa vain opettelisit syömään aamiaista. Se hillitsisi mielihaluja illalla. Jos olet noin pitkän ajan syömättä, niin ei mikään ihme jos keho huutaa ruokaa. Ja kirjoituksesi perusteella tunnut syövän silti liian vähän, joten löysää vähän. Et varmasti ole mikään porsas. Järkeistä ateriarytmiäsi ja syö rohkeammin enemmän, tietenkin terveellisesti.

      • aloittaja5

        Olen kokeillut aamupalaa ja koettanut syödä "säännöllisesti", mutta mieliteot kiusaa silti iltapäivästä lähtien. Ei tarvitse välttämättä olla nälkä kun huomaan käyväni kaappeja läpi että mitä voisin suuhuni laittaa. Jotenkin tuntuu siltä, että kun avaan suuni ja syön jotain, niin loppupäivä menee syödessä.. Kun ei ole tekemistä tai ei jaksa/huvita tehdä mitään, niin olen syömässä. Jooh itsekuria hyvä ihminen! Kun sitä ei ole.. Tsemppaan välillä ja lopahtaa muutamassa päivässä


      • toinen ahmatti
        aloittaja5 kirjoitti:

        Olen kokeillut aamupalaa ja koettanut syödä "säännöllisesti", mutta mieliteot kiusaa silti iltapäivästä lähtien. Ei tarvitse välttämättä olla nälkä kun huomaan käyväni kaappeja läpi että mitä voisin suuhuni laittaa. Jotenkin tuntuu siltä, että kun avaan suuni ja syön jotain, niin loppupäivä menee syödessä.. Kun ei ole tekemistä tai ei jaksa/huvita tehdä mitään, niin olen syömässä. Jooh itsekuria hyvä ihminen! Kun sitä ei ole.. Tsemppaan välillä ja lopahtaa muutamassa päivässä

        Eli siis lenkille ja jonkun muun (liikunta)harrastuksen pariin. Silloin on muuta tekemistä. Auttaa ainakin minulla. Kun pysyn pois kotoa ja otan järkevät eväät mukaan, ei tule syötyä älyttömiä. Jos minulla on muutama ylimääräinen tunti ennen crossfit-tuntia, kerään treenikamat ja välipalan mukaan ja lähden kuluttamaan aikaani kaupoille. Syön välipalan kun sen aika on, joko ennen treeniä tai treenin jälkeen. Ja minä olen sitten ihan superhyper-ahmatti, mutta liikkeellä pysytelleessä homma pysyy käsissä.

        Pistä vauhtia Jutan dieettiä seuraamalla. Toki voit syödä muutakin, mutta noi ruoka-ajat ja aamupala ovat tosi tärkeitä! Pitää vaan antaa kropalle aikaa käynnistyä, pelkkä "kokeilu" ei ehkä auta. Kuukaudessa voisi kuvitella että alkaisi kroppa heräilemään.

        Syöt tosiaan ihan väärin. Laita ruokapuoli kuntoon, niin ahmintakin vähenee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      132
      4784
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      3232
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2644
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2211
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      259
      1753
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1689
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1577
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1516
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1500
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1221
    Aihe