Jorma Ollila: Suomi matelee tiemaksuissa

opserv

Jorma Ollila: Suomi matelee tiemaksuissa

Perjantai 19.07.2013 Kauppalehti

Suomi ei voi jäädä Jorma Ollilan mielestä maailman menosta ulkopuoliseksi saarekkeeksi.

Suomi tulee tie- ja ruuhkamaksujen käytössä Euroopassa jälkijunassa, sanoo öljy-yhtiö Shellin hallituksen puheenjohtaja Jorma Ollila.

Tie- tai ruuhkamaksu tai molemmat on Ollilan mukaan käytössä 21:ssä 28:sta EU-maasta, Suomessa niitä ei vielä ole.

" Muualla ollaan oltu rohkeampia. Me emme voi jäädä tällaiseksi saarekkeeksi, joka ei ymmärrä, mitä muualla maailmassa tapahtuu", Porin SuomiAreenassa perjantaina puhunut Ollila sanoi.

Kysymys on myös kansantaloudellinen, sillä valtion autoilusta saamat verotulot vähenevät tulevaisuudessa vähäpäästöisempien ja siten vähemmän verotettavien autojen sekä sähköautojen lisääntymisen myötä. Valtiolle pitäisi siis kerätä autoilusta vähintään sama määrä verotuloja kuin aiemmin. Malleja verojen ja maksujen keräämiselle on monia, ja Ollila esitteli niistä yhden.

" Kilometriverossa voisi olla joku perusosa ja sitten muuttuva osa, jolloin voitaisiin rakentaa sitä variaatiota", Ollila sanoi.
Maaseudulla pitäisi olla halvempaa

Suomalaiset olisivat jo aiempaa valmiimpia maksamaan auton käytöstä eli esimerkiksi ajetuista kilometreistä sen hankinnan sijaan. Perjantaina julkistettu liikenne- ja viestintäministeriön tutkimus kertoo, että 57 prosenttia suomalaisista olisi valmis siirtymään auton nykymuotoisesta verotuksesta eli oston ja polttoaineen verotuksesta entistä enemmän auton käytön verotukseen.

Autoilun pitäisi kuitenkin olla halvempaa maaseudulla, missä ei ole toimivaa julkista liikennettä, 80 prosenttia suomalaisista katsoo. Myös ammatikseen autoa ajavat ovat huolissaan, jos autoilulle tulee lisää maksuja.

10

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgfhdhghgg...

      Maaseudun pikkuteillä ajoneuvokilometri on yhteiskunnalle moninkertaisestio kalliimpaa kuin rintamaiden paljon ajetuilla pääväylillä. Asiasta on liikenneviraston selvitys parin vuoden takaa.

      Tällä perusteella kilometriveron pitää olla korkeampi siellä missä kustannukset tienpidosta / ajoneuvokilometri ovat suurimmat.

      Sen siajaan esim. pääkauipunkiseudun sisääntuloteillä pitää olla halpaa ajaa, JOS ruuhkamaksut tulevat, samalla pittä ehdottomasti muuttaa myös työaikasäännösiä siten, että töihin voi mennä esim. aamupäivällä 10 -11 maissa, jolloin varmaankaan ei tarvitse maksaa ruuhkassa ajamisesta. Onhan päivänselvää, että yhteiskunnan koko rytmiä pitää muuttaa, jos tieverkon käyttöä halutaan optimoida.

      • Uudistus

        Olet oikeassa, mutta eihän näitä uusia maksuja luoda sitä varten, että jokin asia kehittyisi.

        Ollilan kortit on aikoja sitten nähnyt jopa sokeakin kepillään, mutta päättävät tahot kulkevat silmälaput silmillään eivätkä tajua mikä on homman nimi.

        Homman nimi on nimittäin se, että on olemassa yrityksiä, ketkä valmistavat satelliittiseurantaan tarvittavia laitteita ja on olemassa satelliitteja joita tietääkseni Suomella ei ole ensimmäistäkään. Jos ja kun tämä tämä "uudistus" ajetaan Suomessa läpi, voidaan päätellä ketä hyötyy.

        Autojen käyttäjiltä kerättävää veron kokonaismääräähän ei ole tarkoitus nostaa, joten valtion autoista kerättävät verotulot tulevat putoamaan sen verran kuin nämä välistävetäjät tulevat itselleen keräämään. Eikä se Ollilakaan "työtään" tee meidän yhteiseksi hyväksi vaan kerännee tästäkin kunnon potin.


    • totuuskomissio

      On helppo tehdä toisia koskevia veronkiristyksiä - tuokaan ajatus ei Ollilaa juuri koske. Minusta Luxenburgiin rahojaan piilottelevien jahtaamiseen voitaisiin käyttää enemmän resursseja.

    • Heh heh

      Ruuhkia täällä ei ole, eikä tiestö ylitä kantokykyämme. Ollila kaiketi ajattelee Nokian mahdollisuuksia verotusjärjestelmien toteuttajana?

      • BanaaniTasavalta

        Polttoaine verolla paljon ja isolla kulkeva maksaa . Mitähän Nokia Puhelimen entinen johto ajattelee ?? NSA boxi tulee valvonta käyttöön , vastarinnan murtamiseen .


    • Saman tien 6€/km

      Joo uudet autot halpenee,mut väliraha se yleensä ratkaisee.
      Näissäkin tapauksissa autokaupan ahneus kasvattaa välirahaa.
      Luuletteko et polttoaineen hinta laskee saman määrän jos vero otetaan pois?
      Eiköhän Shellikin jätä parikymmentä senttiä katetta poistetusta verosta.

      • jes..

        Tuo tuleva 6c km on hyvä. Sehän koskee kaikkia autoja mukaanlukien sähköautot.
        Vihdoinkin tulossa oikeudenmukainen käyttömaksu. Se maksaa kuka ajaa.
        HYVÄ HYVÄ.


      • Äimän Käki
        jes.. kirjoitti:

        Tuo tuleva 6c km on hyvä. Sehän koskee kaikkia autoja mukaanlukien sähköautot.
        Vihdoinkin tulossa oikeudenmukainen käyttömaksu. Se maksaa kuka ajaa.
        HYVÄ HYVÄ.

        Kovin on heppoinen peruste verouuudistukselle se, että muissa maissa on tie- ja ruuhkamaksuja käytössä. Järjettömyyksien apinoinnissa ei ole mitään mieltä. Satelliittiseurannan käyttöönotto olisi vihonviimeinen autoilun kustannuksia nostava typeryys.


    • sentistä kii

      Paras olisi säilyttää suuripäästöisien autojen haittavero ja ottaa käyttöön myös ehdotettu kilometri perustainen vero. Vähäpäästöisillä autoilla olisi hankittaessa 0% autoveroa ja mitä enemmän auto saastuttaisi nousisi myös autovero. Taas on ministerit tekemässä hyväveli kelpoista tasavero sopimusta, joka kyykyttää vain ja ainoastaan pienituloisia. 6 senttiä/kilometri vaikuttaa köyhän rahoissa enemmän kuin miljonäärin rahoissa. Suomalainen progressiivinen verotus täytyisi saada kaikkeen verotukseen.

    • konkurssijohtaja

      Ollila vois pitää mölyt mahassaan. Vois vaikka kertoa miten saa hyvän yrityksen perseelleen.SE VAATII JO TAITOA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      31
      1956
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      107
      1550
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1431
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1076
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      922
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      916
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      873
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      860
    9. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      151
      859
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      807
    Aihe