Keskusteluun. Harvoin näkee, että keskustelujen avaajat esiintyvät ja kommentoivat viestiketjussaan alkuperäisellä nimimerkillä. Pitääkö viestiketjun aloittajan olla mukana ja kommentoimassa? Vai pitäisikö hänen jäädä taustalle ja seurata muiden keskustelua.
Olen varmaan liikaa kommentoimassa yhdessä avauksessa"laiskat Kemijärveläiset eivät poimi metsämarjoja" Mikähän kestosuosikki siitä tulikaan, aihe roikkuu viikko tolkulla keskusteluissa. Eihän aihe: Laiskat kemijärveläiset eivät poimi metsämarjoja, voi olla mikään kiinostava keskustelun aihe.
Saman nimimerkin käyttö ja avauksen aloitajan osallistuminen?
15
241
Vastaukset
- minkähän laittais
Keskustelun avaajan tarkoitus lienee saada keskustelu aikaan. Hänellä on tietysti oikeus ja halukin osallistua mielipiteen vaihtoon.
Niinkuin huomataan, täällä harva on sitkeästi samassa nimimerkissä, vaan vaihtelee sitä.
Moni ei ole niin "jäntevä" mielipiteissään, että kehtaa käyttää samaa.
On helppo ladella löysääkin tekstiä, kun ei osata liittää, mitä ennen on sanonut.
Itse vaihtelen olomuotoani usein, jotkut kyllä ovat huomanneet sen.- paikat kuntoon
Minä olen sitkeästi samassa nimimerkissäni ja aion myös pysyä siinä. Jokaisen pitäisi kunnioittaa omaa nimimerkkiään. Nimimerkki on lkuin oma etunimi, mikä on kasteessa saatu. Miksi omassa nimimerkissä ei siis voisi pysyä? En vaihtele olomuotoani. Pysyn nimmarissani. Sitten luovun nimmaristani, jos kansa niin vaatii.
- laitoimpa tämän
Rovaniemiläinenkö on "paikat kuntoon"? Älä yritä vallata kaikkien kylien palstoja käyttöösi. Vaihtele edes nimimerkkiä.
- paikat kuntoon
Arvasit oikee. Alkuperäinen, ehtaa Rovaniemeläinen. Tarkoituksenani ei ole vallata kaikkien kylien keskustelupalstoja. Jos valtaan, olen syytön. En voi siihen vaikuttaa. Jos jokin keskustelunavaus lähtee aukee, antaa sen mennä omia menojaan, joskus se seinäkin tulee vastaan ja keskustelu lopahtaa, sammuu, kuin viimein palava hiillos takassa. Miksi pitäisi nimmaria vaihdella? Siksikö muut tekevät niin, vaihtelevat nimmaria. Nimmarien vaihtajien joukkoon en kuulu. Oma etunimi ja nimmari, niistä pidetään kiinni.
- helppo nakki
Henkilö on hyvä ja rekisteröi nimimerkin ;)
http://www.suomi24.fi/opastus/s24/rekisterointi- paikat kuntoon
Laitetaan harkintaan rekisteröityminen. Ymmärrän, että rekisteröinnin jälkeen nimmaria ei voi muut käyttää. Ja sitten rekisteröity nimmari näkyy sinisellä painottettuna.
Mitä muita etuja rekisteröity saa? Kommenttia, joilla rekisteröirty nimmari?
- eikä mitä
minä se olen juonut piimää.
- paikat kuntoon
Niin minäkin. Arlan rasvasta piimää, kunnon rasva prosentit, Hyvältä maistuu ja tekee hyvää vatsalle. Raavaton piimä ei ole mitään. Rasvaista piimää juon puolilitraa päivässä. Rasvainen piimä on parasta. Ja että piimä on hyvää. Rasvaton ei ole mitään, ei sitä piimäksi voi kutsua. Kunnon piiumä on rasvaista ja täyteläisen makuista. Se on Arlan piimää, kaikkein rasvaisinta prosenttien mukaan. Se minulle maistuu.
- rek.rek.rek,rek
Ei siitä mitään etuja saa. Se on itserakkaiden tapa korostaa itseään.
- paikat kuntoon
No, sittenhän rekisteröinti on turhaa.
paikat kuntoon kirjoitti:
No, sittenhän rekisteröinti on turhaa.
Olen samaa mieltä "paikat kuntoon" kanssa saman nimimerkin käytöstä. Sama nimim. on selkeä, tietää kuka kulloinkin kirjoittaa javastatessa nimimerkille, kuuluu laittaa kyseisen keskustelun aloittajan nimim. näkyviin, että k.o. henkilö tietää, että juuri hän on saanut kommentin. Ja miksei kannata rekistöröityä? Eipä tarvi miettiä ehkä uutta nimim. muutenkaan kirjoittaa sitä, kun vaan napsauttaa valmiin nimim. Sitä paitsi ei sitä ole pakko aina käyttää, jos haluaa pysyä "tuntemattomana". Vapaasti voi valita sen hetkisen mielijohteisen nimmarin. Nytkin mietin, annanko mennä valmiilla nimim. tämän läpi, vai vaihdanko!
- ruotoja syleksin
Piimän juonti, ei näemmä, korvaa särjen syötiä.
- paikat kuntoon
Juo piimää, ei tarvitse särkeä syödä. Särki on roskakala.
- Suljunaama
Oli seittemän verkkoa peräkummun takana, kolmattatuhatta muikkua per verkko että on mitä syleskellä, ja että kellä ei ole. Hauet päälle.
- paikat kuntoon
Miten tommosesta muikun määrästä voi selvitä? Olen syönyt muikkua, mahtavan hyvää. Paistetut muikut, ai kun maistuu. Vatsani täyteen syön. Sairaan hyvää nuo muikut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2084699Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133640Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill221380- 1841179