Olen pari vuotta juossut iltarasteja retkikompassin kanssa. Kuitenkin muut puhuvat suunnistuskompasseista joita saa vain alan erikoiskaupoista.
Mitä eroa näillä on? CHinta ainakin. Molemmissa neula näyttää pohjoiseen...
Mitä eroa näillä on? CHinta ainakin. Molemmissa neula näyttää pohjoiseen...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suosittelen lämpimästi suunnistukseen suunniteltuun kompassiin. Ne ovat huomattavasti nopeampia ja sitäkautta helpottavat huomattavasti suunnassa kulkemista.
Suunnistajan kauppa kiertää ainakin helsingin suunnistajien iltarasteilla ja ihan kivijalkaliikkeitä löytyy Helsingistä, Turusta ja Tampereelta. Suunistajan kaupassa myydään juuri näitä suunnistuskompasseja, toki löytyy muitakin suunnistuskauppoja.
Kun suunnistustaito kehittyy, varsinainen suunnan "otto" jää kokonaan pois. Perinteisen suunistus (peukalo) kompassin olen jättänyt muutama vuosi sitten pois. Nyt on enää rannemalli, joka on siis pelkkä rasia ilman levy - osaa.
Ei nyt ihan kokonaan. Kyllä tulee tilanteita joissa suunta tulee vain kompassin kautta, kun ei ole mitään mistä saa kiinni.
Tosiaan tuo neulan nopeus ja erityisesti tarkkuus on noissa suunnituskompaissa merkittävästi parempi. Just testasin vanhaa retkikompassia, ja siinä neula heiluu niin rajusti, että rastilta lähtiessä on hyvin hankalaa katsoa suuntaa, juuri tuon neulan heilumisen vuoksi. Suunnituskompassaissa eli noissa kalliimmissa neula liikuu taseisesti.
Molemmissa neula näyttää pohjoiseen, mutta liikkeellä oltaessa retkikompassin neula heiluu minne sattuu ja voi jopa pyörähtää ympäri.