eroon penikasta, vaihtoehto laji juoksemiselle?

Aloitin juoksu-harrastuksen tammikuun alussa. Noin kuukausi taaksepäin tein virheen, eli aloin juosta hyvin pitkiä lenkkejä kovalla pohjalla, ja sain vasempaan jalkaani penikkataudin. Mitään vinkkejä miten pääsisin nopeammin tästä eroon? Rakastan juoksemista, mutta olen pitänyt taukoa niinkuin kuuluukin. Olisiko mitään muuta urheilulajia jolla treenata jalkoja? Pyöräilen jonkin verran, mutta se ei kuitenkaan ole juttuni.

5

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juoksijaa

      Hanki crossari :)

    • No ehdottaa hääkin

      Uinti uimahallilla? Mulla auttoi...

      • jjvhjjh

        Geeli pohjat tai geeli kengät


    • Hmmm...

      Jatka juoksemista, mutta varovaisemmin. Lenkin jälkeen laita jääpussi.

    • S. Pallisti

      Sulkapallo. Saat ainakin voimaa jalkoihin ja keskivartaloon.

      Itse joskus kärsin pohjevaivoista kun alukuaikoina rupesin juoksemaan pitkiä lenkkejä ihan hiekalla. Pisempi tauko, oli noin vuosi, jonka aikana vain lähinnä sulkapalloa 2 kertaa viikossa 2 tuntia ja fillarontia epäsäännöllisesti. Sulkapallosta saat voimaa ja räjähtävyttä.

      Sitten kun uudelleen aloitti niin tein lyhyitä lenkkejä, allle 10 km, isommillakin tehoilla vuoden verran ja intervaleja. Siitä se taas lähti. Ny on kuitenkin 3 maraa juostu. Enemmänkin voisi olla, mutta ei ole motivaatiota kun se on niin pitkäveteistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4926
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2925
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2747
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe