Siis juma... kertoka naiset mitä te haluatte? OK, se on se rikas, tumma ja 2m pitkä mies, mutta jos olette realistisia niin millainen mies on hyvä? Tai edes kohtuullinen kumppaniksenne.
Se ei ainakaan ole normaalivartaloinen ja liikunta harrastava, käsityötaitoinen luonnosta pitävä, sekä lukemisesta ja kokkailusta pitävä mies. Mies jolla on hyvä työpaikka, velaton asunto ja iloinen mieli.
Toinen hämmästyksen aihe on se että kaikki naiset vaativat miehen kuvaa deitti-ilmoitukseen, mutta miksi naisilla ei tarvitse olla kuvaa..?
Tiedän, nyt alkaa tulla hillitön määrä haukkuja naisilta. Etten ole sitä ja tätä, jne, mikä vain todistaa... no, fiksut tietävät mitä.
Se ei ainakaan ole normaalivartaloinen ja liikunta harrastava, käsityötaitoinen luonnosta pitävä, sekä lukemisesta ja kokkailusta pitävä mies. Mies jolla on hyvä työpaikka, velaton asunto ja iloinen mieli.
Toinen hämmästyksen aihe on se että kaikki naiset vaativat miehen kuvaa deitti-ilmoitukseen, mutta miksi naisilla ei tarvitse olla kuvaa..?
Tiedän, nyt alkaa tulla hillitön määrä haukkuja naisilta. Etten ole sitä ja tätä, jne, mikä vain todistaa... no, fiksut tietävät mitä.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Mulle ainakin kelpais em. ominaisuuksilla varustettu mies ja tärkein niistä on se iloinen mieli... :)
Kaikki muut ominaisuutesi on myös hyviä tottakai enkä ala niitä järjestykseen laittamaan. Mutta ainakin itsellä on valitettavasti tullut vastaan miehiä joita tapaillessa ongelmia on tullut siitä ettei ole vielä käsitellyt edellistä eroaan tai että jonkinlainen paniikki tai sitoutumiskammo pamahtaa päälle heti kun tapaillaan muutamaa viikkoa/kuukautta kauemmin. Eli omassa mielessäni tärkeimmiksi jutuiksi ainakin nousee se että mies on sinut menneisyytensä kanssa ja elämäntilanne kohdillaan että pystyy alkaa rakentamaan minkäänlaista suhdetta.
No ei, luulis kyllä noilla spekseillä löytyvän. Itse etsin itseäni vastaavaa, en enempää. Eli koulutuksen, ulkonäön, urheilullisuuden, terveyden, sosiaalisuuden ja varallisuuden suhteen "tasoani", niin paljon kuin sitä sanaa inhoankin. En enempää, en vähempää. Netissä kuitenkin tuntuu, että niitä en ole sitä, enkä tätä mitä ihannekumppanin profiilissa mainitaan, mutta eihän haittaa. Öö, kyllä se haittaa. Jos joku asia on toiselle tärkeä, siksihän se sinne laitetaan. Niitä ihmisiä en oikein ymmärrä, jotka vaativat asioita, joita eivät itse pysty tarjoamaan, mutta jokainen tietty tyylillään.
Niinpä; pitkä, tumma ja rikas. Vain se kelpaa. Myös ylipainoinen 150cm nainen vaatii tuollaisen miehen. Sellaisia me naiset olemme, vaativaisia :)
Täällähän voi sanoa mitä vain, että muka kelpaisi keskustelun aloittajakin! Mutta kylä se todellisuun on sitten toista.
Kerropa aloittaja puolestasi millaisille naisille itse olet viestitellyt. Mitkä ovat olleet ratkaisevia asioita profiilissa?
En ole edes löytänyt vielä fiksua, sympaattista ja humorintajuista ilmoitusta. On vain vihaisia naisia, armottomine vaatimuksineen. Tai sitten jos pyydän kuvaa, mitä jokainen nainen vaatii mieheltä, niin juttu loppuu siihen.
no niin tulihan se sieltä, eli : SINULLE ei kelpaa kukaan! HAh hah, tätähän se kuitenkin todellisuudessa aina on! Ihme nuivelo, ei suostu edes kuvaansa lähettämään jos joku pyytää: siitä tunnistaakin herrasmiehen ja moukan. Herrasmies jää titaniciin ja antaa naisten mennä pelastusveneeseen. MOUKKA alkaa riitelemään että miehet ensin veneeseen! Sama ilmiö toteutuu kuvan lähettämisen kanssa. et sinä ole kypsä ihmissuhteeseen.
Ah mikä "ihana" suominainen!
Juuri noin :) Kärttyinen, vihainen, katkera. NIIN IHQ!!!
Hyi hitto, voin vain kuvitella miltä vielä näyttääkin....
Joo tota isot bosat ja plonti pittää olla..ja antelias herttainen hymy..semmonen Tuksun tyylinen parraiten passais..
sori en ole aloittaja, vähän huumorinäppäin lipsahti kontrollista, elkää kovasti suuttuko..
Tästä teemastahan käytiin tyhjentävä dialogi jo aikanaan Tankki Täyteen sarjassa, kun konstaapeli Reinikainen ja baariapulainen Ulla asiasta juttelivat:
R: "et tiedä miten kalliiksi tulee aina tarjota naisille viinaa. Mutta naisen ei tartte kuin istua viehkeästi baarituolilla ja valita siitä sitten vain tarjokkaista mielialaan sopiva"
U: "niin just, oletkos koskaan ajatellut minkälaisia tarjokkaita sitä pyörii ympärillä, kun tuolla lailla istuu viehkeästi baarituolilla"
R: "esimerkiksi sellaisia kuin minä"
U: "naulan kantaan, ja siksi mä olen aikoinaan saanut koko jutusta ihan tarpeekseni"
Pätee edelleen tänä päivänä, eivät ajat sikäli mihinkään ole muuttuneet..
Tää suomi-nainen haluaa/halusi miehen ...
-itsensä kokoisen tai isomman
-omaan elämäänsä tyytyväisen
-jollain tavalla samanlaisia arvoja kuin itsellä (luonto, perhe, ystävät, läheiset tärkeitä)
-kohteliaan herrasmiehen
-omillaan toimeentulevan.... nyt jotain mainitakseni...
en nyt niitä tietenkään ilmoitukseen laittanut mutta kyllä nuo asiat tulivat keskusteluissa esille
Halusin kyllä nähdä myös kuvan viestittelyn alkuvaiheessa...kuvan sain pyytämättä kun lähetin omani.
Kelpaisit kyllä mullekin...mistäs sut löytää :-)
Ei hän uskalla sua lähestyä koska arvelee ettei kelpaa kuitenkaan : (
naiset valitsee miehen naaman perusteella. Sitten tulee raha. on sama kuinka rumalle naiselle kirjoitat kun se nainen tekee sen päätösksen että haluuko tutustua ja valitettavasti rumatkin naiset on nirsoja, joten ne kilpailee kauniiden naisten kanssa samoista komeista miehistä. Tavis on täysin turn off.
"Eli koulutuksen, ulkonäön, urheilullisuuden, terveyden, sosiaalisuuden ja varallisuuden suhteen "tasoani", niin paljon kuin sitä sanaa inhoankin. En enempää, en vähempää"
Tässä on muuten se syy miksi EN nettideittaile.
Ihan oikeasti, etsin miehenä SOPIVAA PERSOONAA (heteromiehenä naista) enkä mitään ihanaa romanssia josta voi kehittyä jotain tai sitten ei enkä toisaalta myöskään mitään hemmetin tasosysteemejä.
Sellaiset ihmiset voivat painua suohon ja pysyä siellä.
Itse olen huomannut sen että epäempaattisuus kasvaa naisilla netissä (myös tutuilla) ja heistä tulee kylmän kolkkoja valkkaajia, nipottajia jotka toisaalta odottavat että miehen silmissä säihkyy smaragdit ja lepattavien perhosten lisäksi naisen vatsassa tarvitaan taivaan lieskat ja ilotulitukset...sitten EHKÄ.
Jos taas etsii omanlaistaan PERSOONAA JA YKSILÖÄ niin se on ihan sama näille naisille. Ne jotka ilmoittautuu painaa naisina yhtä paljon kuin minä miehenä ja kertovat kuinka "samanlaisia ollaan" kun katsellaan yhtä samaa tv-sarjaa ja olis kiva kun joku olisi kainalossa sohvalla.
Jes, jes, kiinnostaa todella paljon.
Toisin sanoen suurin osa netin naisista on
-Valkkaajia (tasoihmisiä jotka laskeskelee elämäänsä)
-Kemian etsijöitä (jos ei räjähtele ja sukat pyöri jo kotona jalassa niin sitten ei koskaan)
-Epätoivoisia (ei mitään realismia yhtään mihinkään ja ylipainoinen mamma etsii liikunnallista lapsetonta miestä jne.)
Joten sinne sekaan jos tahtoo lähtee pyörimään ja todellakin pettymään niin se että joku nainen ei vastaa tai ei halua teitä niin päinvastoin....SE ON HYVÄ JUTTU!
Niitä oikeasti fiksuja tasapainoisia naisia jotka etsii samaa kuin itse yrittäen edes jotenkin pitää huolen itsestään ja jotka eivät ole ihan rikki kaikin puolin elämässään on TODELLA TODELLA HARVASSA.
Suosittelen olemaan netissä vain lottomentaliteetilla eli ei kannata joka viikko odottaa päävoittoa. Sitä tuskin nimittäin tulee koskaan.
Varmaan osalla naisista erityisesti vanhemmista on samoja ongelmia löytää mies. Itseäni ei vain erityisesti kiinnosta 5-10 vuotta vanhemmat naiset.
Hahah, itse luettelet niitä juttuja jotka eivät sinulle käy, koska eivät vastaa TASOASI: ylipainoinen, lapsia omaava, pinnallinen, vanhempi jne. Sitten on aivan kamalaa jos nainen hakee esim. omaa koulutustasoaan, urheilullisuuttaan, ulkonäköään, sosiaalisuuttaan ja ikäänsä vastaavaa miestä. Koska *persoonaahan* tässä haetaan. Niin se vaan on, että tuskin kukaan hakee kouluttamatonta, tulotonta, rumaa, lihavaa, liikkumatonta, 7 lapsen yh-äitiä/isää, vaikka persoona olisi aivan mahtava. Jos sinä haet, niin antaa mennä. Älä jeesustele.
Älä lässytä.
Noilla ei ole mitään tekemistä "tasoni" kanssa.
Mitä se ylipainoinen tekee kun lähden sadan kilometrin pyörälenkille?
Lapset omat huomattava kynnyskysymys koska elämäntilanteet ovat erilaiset ja kysymys on tahdonko kolmannen pyörän suhteeseen.
Pinnallisen naisen kanssa keskustelut ovat hankalaia.
Vanhemmat naiset tahtovat tietynlaista elämää ja ovat yleensä urautuneet.
NIillä, ääliö, ei ole mitään tekemistä TASON KANSSA.
Käytä vittu järkeäsi ensi kerralla ja palataan asiaan. Ennen sitä olet siellä "en tajua mistään mistä puhutaan kunhan lässytän"-kategoriassa.
" Koska *persoonaahan* tässä haetaan. Niin se vaan on, että tuskin kukaan hakee kouluttamatonta, tulotonta, rumaa, lihavaa, liikkumatonta, 7 lapsen yh-äitiä/isää, vaikka persoona olisi aivan mahtava. Jos sinä haet, niin antaa mennä. Älä jeesustele. "
Jeesustelen minkä tahdon koska etsin persoonaa. Sinulla sitä ei ole.
Persoonalla tarkoitan sitä että ihmisellä on jotain muutakin elämässään kuin tasot ja se että kattoo jotain salkkareita.
Koulutustasolla ei ole mitään väliä, ulkonäkökin on vähän niin ja näin kunhan pitää huolen itsestään koska en jaksa katsella LAISKOJA LÄSKEJÄ jne.
Epäsosiaalisuuskaan ei haittaa jos vain osaa jutella minun kanssani.
Joten kun et tiedä asioista mitään niin miksi alat parkua, ääliö?
Hanki elämä ja persoona ennen kuin kommentoit. Muuten olet tyhjää lätinää sängyssä ja sen ulkopuolella.
Toden totta osa hakee nimenomaan sitä PERSOONAA JA YKSILÖÄ, kunhan perusasiat olisivat ok ja jotenkin sovittaisiin yhteen.
Miksi jakaisin elämäni jonkun kanssa jolla ei ole tahtoa olla normaalipainoinen tai ei omaa samaa elämäntilannetta tai joutuisin sietämään jonkun toisen spermanjäänteitä elämässäni?
Haha, mun ei tarvitse enää sanoa mitään. Todistit juuri itsesi tällä tekstillä. Mikä viehättävä PERSOONA :D
Olen ainakin enemmän persoona kuin sinä pikkupippeli.
Taas näitä ääliöitä! Toden totta, tuolla asenteella ei kannata nettideittailla, koska et koskaan tule löytämään ketään. Sen verran sulla kuitenkin on älyä, että olet ymmärtänyt pysyä poissa nettideittisivustolta. Olethan?
Ja jos edes osa näistä tällä palstalla kirjoittavista on mukana deittailusivuilla niin yksi huomattava luonteenpiirre on "äksyisyys"
Hemmetti, en kyllä ketään näistä kiukuttelijoista kelpuuttais...oli sitten paksu lompakko tai komea pärstä!
Tiedätkö mitä minä taas en siedä?
Sitä että ei saa sanoa kuten asia on vaan sitä kierellään ja kaarrellaan eikä koskaan saisi olla tunteita missään.
Se on sitä intohimottomuutta suomalaista jöllöttämistä ja NIMENOMAAN PERSOONATTOMUUTTA.
Opi sinäkin persoonaa niin olet mielenkiintoisempi.
Tosin tuo viimeinen lause kertoo minkä perässä olet.
Komea pärstä, iso lompakko ja lepsu kaiken anteeksi antava lässyllä lössykkä luonne.
No voisi se olla aloittajan kaltainen "normaalivartaloinen ja liikunta harrastava, käsityötaitoinen luonnosta pitävä, sekä lukemisesta ja kokkailusta pitävä mies. Mies jolla on hyvä työpaikka, velaton asunto ja iloinen mieli.", mutta voisi se olla erilainenkin. Sen tietää sitten, kun tapaa. Tärkeintä minulle on, mitä liikkuu pään sisällä.
Muttet viitsi ottaa selvää, eikö niin? Nainen löhöää jossakin ja odottaa että mies tulee ja hakee väkisin. Nainenhan ei voi tehdä aloitetta. Se laiskuus, suomalaisen naisen laiskuus ja passiivisuus... itsekkyyden lisänä, se on järkyttävää!
Mitä, oliko tää mulle? Mistä en viitsi ottaa selvää? Ei kai sillä ole mitään väliä kuka tekee aloitteen. Herran jestas. Itse mielelläni puheliaana teen aloitteen - mulla ei ole ongelmia sen kanssa. Entäs sulla?
Pitkä, tumma ja varakas.
äksyä kiroilijamiestä ny ei kukaan halua riesakseen, mikäli AP oli nuo herjausviestit kijottanut. Ja läskien viha ja syrjintä on merkki muuten psykopaatista. Tiestitkö että olet itse läskin lapsi? Äitisi näytti nimittäin varmasti juuri niiltä läskeiltä joita vihaat, kun hän odotti sinua, "prinssi hurmaava".
Ei öykkäriä eikä turhasta kilahtelijaa.
Nämä nettideittipaikat on siitä ongelmallisia, kun siihen ilmoitukseen laitetaan ne omat "kriteerit", et millainen kumppani miellyttäisi. Normaalisti livenä kun tapaat ihmisen, ei siinä aleta ruotimaan että onko pituutta tarpeeksi tai miten paksu se lompakko onkaan.
Todellisuudessa se toisen olemus, liikkeet, käytöstavat jne. ovat ne jotka lopulta määrittelevät onko tämä kyseinen tyyppi kiinnostava.
Ulkonäkö ja siisteys on tietty tärkeitä, mutta mielestäni lopulta toisarvoisia jos tyyppi on muuten miellyttävä ja kemiat kohtaa.
Ja mitä tohon kuva-asiaan tulee niin on ihan totta et useimmiten miehillä on rohkeasti kuva, mutta naisilla ei. Jos täällä ollaan tosissaan etsimässä seuraa niin pitäisi olla pokkaa laittaa se kuva toiselle, ainakin viimeistään pyydettäessä.
Moni nainen vaan kuvittelee olevansa kaiken tämän yläpuolella ja on sitä mieltä että miesten pitää "jahdata" naisia. Mutta moniko nainen täälläkään voi rehellisesti sanoa olevansa jahtaamisen arvoinen?
Meillä kaikilla on heikkoutemme ja se tekeekin meistä toisen silmissä monesti paljon viehättävämmän kun se supertäydellinen yli-ihminen.
Ah, joku fiksu ja ihana nainen täällä. Rehellinen.
Halaus ja suukko poskellesi.
Tavallinen tyttö puhuu asiaa. Kyllähän sitä voi kirjoittaa vaikka miten pitkän listan erilaisia kriteerejä ja pohtia sitten mikä on kun sellaista ihmistä ei löydy. Ja varmasti tämä nettimaailma mahdollistaa sellasen valikoimisen ja kylmän vertailun. Ilman, että on millään tavalla tutustunut toiseen ihmisenä. Tärkeämpää olisi kuitenkin se aito kohtaaminen, ihmisen käyttäytyminen, luonne ja molemmin puoleinen vuorovaikutus. Se minusta kertoo paremmin sen, syntyykö kiinnostusta, tuleeko toimeen keskenään ja onko toisen kanssa hyvä olla.
Itse en ole vähään aikaan pitänyt profiilia, mutta silloin kun se oli niin laitoin jonkinlaisen ikähaarukan ja että etsin vapaata hetero miestä läheltä omaa asuin kaupunkiani. Ja että arvostan sitä, että mies on sinut itsensä kanssa ja hänen kanssaan pystyy keskustelemaan. Oma profiilini oli kuvallinen, ja pyrin siinä avoimesti mutta lyhyesti kertomaan itsestäni. Treffeille päädyin sellaisten miesten kanssa, joitten kanssa viestittelykin sujui ja molempia kiinnosti tavata. Kerran kävin treffeillä miehen kanssa jonka kuvaa en ollut edes nähnyt. Tapasimme kolme kertaa. Kukaan treffikavereistani ei ollut erityisen pitkä tai tumma tai rikas. Tai noh, joku saattoi olla tumma. :)
Niin, mitä minä haluan. No katsotaampas..Hmm. olisikohan liikaa vaadittu, jos
mies olisi sanojensa mittainen, oikealla pituudella, ei niin väliä. Näitä
son,nan puhujia veivaajia, kun tuntuu riittävän.
Sitoutumis kammoiset, jotka ottaa jalat alleen. Minä en halua enää naimisiin,
mutta avoliitto, sitten kun on tutustunut kunnolla. Sitä voi asua omissa teltoissaan
ihan niin kauan, kuin siltä tuntuu, mutta mitä vielä.
Ikäluokka lähellä omaani, ei pojankloppia, eikä papparaista. Ammatilla ei
tuon taivaallista merkitystä.
Tavallisen näköistä, koska sellainen pysyisi paremmin kotona, eikä viipeltäisi
joka hameen perässä. Monta muutakin pikkuseikkaa, jotka ratkaisee, mutta
nyt tuli kiire nurmikon ajoon, joten en ehdi lätisemään enempää.
Palaillaan, kuten deiteillä on tapana sanoa, vaikka se tarkoittaa, että eipä
vähempää kiinnosta. No ei vainee, kyllä tämä on hyvä aihe, joten jatketaan
toiste.
Mutta ethän sinä ja naiset edes puhu miehille. Olette vain hiljaa ja odotatte miesten tekevän kaiken, aloitteesta alkaen. Jos mies on pitkä ja tumma, niin ehkä alennutte juttelemaan hieman.
Ja koska tilanne on tämä, miten voit tietää että miehet ovat sitoutumiskammoisia?
Haloo, enkös minä tuossa kertonut, että haluan tavallisen näköisen,
enkä mitään "pitkä ja tumma" tyylistä.
Tiedän siitä, että miehet ovat sitoutumiskammoisia, koska olen käynyt
useilla treffeillä. Joidenkin puheista tämä on tullut hyvin esille.
Haukutaan ex ja sitten kaikki on heidän kaltaisiaan. Pisteeksi iin päälle,
voin todeta tehneeni itse aloitteita. Pyysin erästä treffeille ja hän suostui,
mutta vaikea entinen suhde, laittoi hänet juoksemaan karkuun, koska
ei ollutkaan valmis jatkamaan elämäänsä. Muutama kerta tavattiin.
Vastaanpa heti tähän kärkeen, koska asiattomaksihan tämä taas meni jossain kohtaa, eikä sen jälkeen jaksa enää kahlata koko ketjua läpi...
Mun tärkein kriteeri miehelle on samantasoinen itsetunto kuin itselläni on. Jos miehellä on huonompi itsetunto kuin minulla, seuraa siitä yleensä jotain seuraavista:
- säälien kalastelua
- lahjontaa
- mielistelyä
Nämä kaikki ovat suuria turn off:in aiheuttajia.
Jos miehellä on minua parempi itsetunto... Hmm, en tiedä olenko koskaan tavannut miestä jolla olisi minua parempi itsetunto, ilman että kyseessä olisi ollut vain kuvitelma vahvasta itsetunnosta. Tämä puolestaan ilmenee ylimielisyytenä, joka on seurausta huonosta itsetunnosta. En siis ehkä osaa vastata tähän puoleen, vaan tähän tarvitaan kommentti joltain asiaa kokeneelta ja pohtineelta. :)
Muina kriteereinä on, että on sinut itsensä kanssa ja meillä täytyy olla jokseenkin samanlainen arvomaailma. Sen jälkeen kaikki muu on toisarvoista ja jokseenkin merkityksetöntä.
Eli jos miehellä on parempi itsetunto kuin sinulla niin se ei ole totta, kyseessä olisi vain miehen kuvitelma.
Huh! Hyvää jatko yksinäiseen elämääsi.
Itsetunto100:lle
"Eli jos miehellä on parempi itsetunto kuin sinulla niin se ei ole totta, kyseessä olisi vain miehen kuvitelma.
Huh! Hyvää jatko yksinäiseen elämääsi."
Kiitos kommentistasi...
Olen tavannut paljonkin miehiä, joilla itsetunto on ollut samalla tasolla kuin minulla. Heidän kanssaan suhde tuntuu olevan terveellä pohjalla, ilman suhteetonta mustasukkaisuutta tai mielistelyä. Molemmat voivat olla suhteessa omana itsenään ja kokea tulevansa arvostetuksi sellaisena kuin ovat.
En väitä ettei olisi olemassa miehiä (tai naisia) joilla olisi minua parempi itsetunto. En vain ole törmännyt heihin deittikuvioissa.
Hyvää jatkoa sinunkin elämääsi :)
Moni nainen odottaa miehellä olevan hyvän itsetunnon, vaikka ei itse omaa sellaista. Oletko huomannut miten monella naisella on kehonsa ja monen muun asian suhteen epävarmuuksia? Koskee etenkin nuoria naisia.
Ei tuossa ole kyseessä muuta kuin se, että tämän päivän Suomi-nainen on umpikiero!
Ne suomalaiset "oikeat" naiset ovat lähes 80-vuotiaita. Jälkipolvet eivät ole heidän lojaalisuuttaan perineet.
Paras vaan totutella siihen että vaimo kannattaa ehkä sittenkin hankkia ulkomailta.
Ihan mielelenkiintosta kommenttia tällain kun harvemmin näillä palstoilla käy. Millon mies on sitoutumiskammoinen ja milloin roikkuja. Voi voi! Sen mitä itse olen deittaillut, niin en ole puhunut ainakaan alkajaisiksi mitään omaisuudestani tai sankarillisista saavutuksista veronmaksajana. Sitä vain haluaa, että minuun tutustutaan ihmisenä, koska itsekin haluan tutustua naiseen ensisijaisesti ihmisenä. No mitäpä tätä enempää jauhamaan. Ei kenenkään (minunkaan) mielipide kaikkia viehätä, eikä ole tarkoituskaan.
Suurin osa tän viestiketjun miehistä ei kyllä tule naista itselleen saamaan kuin postimyynnistä, koska:
-Yleistäminen
-Ennakkoluulot
-Agressiivinen ilmaisutyyli
Mistä olette saaneet esimerkiksi päähänne tuon, että naiset vaativat rikkaan miehen?
En tiedä rikkaista miehistä mutta tummaihoisen miehen ainakin vaativat.
Melkoisen väitteen heitit kehiin, sillä monikohan nainen täällä vaatii
"tummaihoisen" miehen" enpä usko, että kukaan, tai erittäin erittäin harva.
Minulle on tärkeintä luonne, vaikka nyt siellä alattekin tirskumaan (ei haittaa)
niin kyllä se näin menee. Jos on ikävä luonteenlaatu, niin eipä silloin,
millään muilla avuillakaan ole mitään virkaa.
En kyllä jaksa millään, äksyilevää ja aina oikeassa olevaa pompottajaa,
vaikka olis miten rikas ja komea. Kyllä siinä valuisi elämä hukkaan.
Onhan se omanlaisensa yleistys tuokin, että pitäisi olla tumma mies. Ihan yhtä typerä yleistys kuin sekin, että pitäisi olla pitkä, rikas tai komea.
Omalla kohdallani allekirjoitan vain sen, että haluan "pitkän" miehen. Siis minua pidemmän. Ja miksi en saisi vaatia? Edellyttäväthän nämä urheilullisetkin kaltaistaan kumppani, mikä minusta on ihan ymmärrettävää.
Mutta jos nyt hiusvärillä jotain merkitystä on, niin sitten vaalea sen olla pitää. Ulkonäköä enemmän arvostan kuitenkin keskustelutaitoa ja tunneälyä. Äksyilijät, ruikuttajat ja pompottelevat besserwisserit jäävät rannalle ruikuttamaan.
"Toinen hämmästyksen aihe on se että kaikki naiset vaativat miehen kuvaa deitti-ilmoitukseen, mutta miksi naisilla ei tarvitse olla kuvaa..?"
Tämä. Sen kuvan voi PYYTÄÄ lähetettäväksi heti kun on lukenut kuvattoman profiilin lähettämän viestin, ja päätellyt "okei, tämä vastaaja ansaitsee tilaisuuden lähettää kuvansa." Mikä p*rkele tässä on niin vaikeata ymmärtää?
Puspus!mies!
Jokaisen pässin kaa..
kuvaton on varattu.
Moikka !
Totta kai ulkonäkö vaikuttaa valintaan, mutta minulla ei ole kriteereitä - paitsi se tietenkin, että toinen osapuoli miellyttää omaa silmää.
Minä voisin luetella miljoonia asioita, mitä minä toivoisin kumppaniltani, kuten: huumorintaju, osaa jotain romanttista kieltä tai vaikka tietää kaiken autoista. En kiellä, etteikö paksu rahapussi olisi plussaa tai hieno mökki meren rannalla !
Se, mitä minä puolestani taas vaadin toiselta on luottamus, turvallisuuden tunne ja tasa-arvo. Haluan tuntea oloni rakastetuksi ja haluan pystyä puhumaan kumppanilleni mistä vaan. Ja totta kai minä myös haluan, että hän kykenee samaan.
Toihan on täyttä puppua " haluan pystyä puhumaan kumppanilleni mistä vaan. Ja totta kai minä myös haluan, että hän kykenee samaan." jos ja kun mies sanoo kuinka asiat on hänen kannaltaan ja tämä on nähty lehdistöstä kuin myös netissä missä mies pystyy anonyymina ilmaisemaan mielipiteensä niin joka naisella nousee ne piikit ja se herne otetaan nenään.
Tästähän on ollut myös juttua parisuhteissa kun miehet on "lapa-tossuja" kun eivät vain uskalla ja joutuvat laskemaan sen kymmeneen kun se ensimmäinen toimenpide on naisella heivataan tuo mies ulos.
Pelkkä seksisuhde.
Ja roikkua deittisivuilla.