mä oon 14-vuotias tyttö ja tekis mieli alottaa pelaan sulkkista... Mutta oonko jo liian vanha ...??? kun haluisin ihan tosissani tulla oikeeks pelaajaks... help me please.
apuva
5
1492
Vastaukset
- jamppa
oon 17v jätkä ja alotin just sulkiksen
- Harrastelija...
Riippuu kuinka "oikeaksi"pelaajaksi... Suomen tasolla voit hyvinkin pärjätä, varsinkin jos olet harrastanut muuta liikuntaa enemmälti ennemin. Mutta huipulla tuulee ja on tiukaa. Lajin mahtimaissa Indonesiassa jaKiinassa, yms. laji aloitetaan suunnilleen samassa vaiheessa kuin Suomessa opitaan luistelemaan, eli 5-6 vuotiaana. Sitten siellä on erityisiä kouluja, joissa voi keskittyä lähes pelkästään sulkapallon pelaamiseen sinun ikäisenä.
Mutta ei hätä ole tämän näköinen, jos harjoittelet paljon saat hyvän valmentajan ja olet lahjakas, niin kai sinulla on vielä mahdollisuuksia. Kuka sitä tietää.
Toisaalta sulkapallo on siistiä, vaikka ihan näin harrastus pohjalta.- III
kyllä niitä on aasialaisia huippupelaajiakin, jotka on 14-vuotiaina alottanu eli onhan se mahdollista, jos nyt suomalaisen on ylipäätänsä mahdollista nousta aasialaisten pelaajien tasolle.
- harrastaja
Aina on mahdollisuuksia, kun uskoa ja tahtoa riittää. Jopa suomen huipulle pääseminen vaatii todella paljon määrätietoista ja tinkimätöntä työntekoa. Siihen pitää vain olla lujaa tahtoa.
Alle 20 vuotiailla on mielestäni hyvä mahdollisuus kansallisella tasolla.
Kansainvälisellekin huipputasolle voi yltää, muttei kyllä paljon 14v. vanhempana. Tarvitaan oikeastaan asumista joko tanskassa tai jossain aasian sulkapallon huippumaassa. Tanska on sulkapallon yksi huippumaista, jossa moni suomalainen huippusulkapalloilija on treenannut. Esim. Anu Weckström. Suomesta ei kyllä pitkälle ponnisteta, koska lajiliitto on rutiköyhä, eikä se paljon muuta voi kun toivottaa tsemppiä ja ohjata oikealle tielle. Jos sinulla on rahaa tai sponsoritukea niin paljon, että voit omistautua täysipäiväisesti lajille, niin mahdollisuuksia kyllä on. - Rajis
Ilman muuta kansalliselle tasolle voit päästä - allekirjoittanut itsekin aloitti 14-vuotiaana (nyt ikää on 25), ja parit SM-kisat olen päässyt pelaamaan (sinne SM:hin ei pääse mukaan kuin harvat ja valitut :).
Minusta se kansainvälinen huippu on ihan yhtä lailla mahdollista saavuttaa - kunhan vain ennen sitä 14 ikävuotta on hankittu jotain liikunnallista pohjaa. Jos on viettänyt ensimmäiset 14 ikävuottaan sohvalla pleikkarin ääressä, niin sitten voi olla jo myöhäistä, mutta muuten... miksi ei?
Jonkin verran lahjoja ja paljon paljon kärsivällisyyttä tehdä töitä, niin siitä se lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899