Ensimmäiset tiedot osanottajista (ulkomaisista) saatiin tänään, mukana Japanista Yuzuru Hanyu ja Akiko Suzuki, USA:sta Mirai Nagasu, Venäjältä Julia Lipnitskaja, Elizaveta Tuktamysheva, Nikol Gosviani, Artur Gachinski, Sergei Voronov, Konstantin Menshov, Ekaterina Bobrova & Dmitri Solovjev. Kanadasta Tessa Virtue ja Scott Moir :) Muita nimiä ei ole vielä julkaistu, ei Suomen omia luistelijoitakaan
Finlandia Trophy 2013
trophyfan
22569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hanyu hyvä jätkä, neloishypyt kunnossa ?
Liitto markkinoi, peruutukset viikkoa ennen.
Korpi pipi ? panostaa ensi kevääseen apurahahakemuksiin ?
Nyt ku suomalaiset on julkistettu odotetaan koska Kiira peruu...
Suomalainenkin tekee nyt neloishypyn viimein kilpailussa ja kolmoisakseli taitaa tulla myös, eikös Versluis osaa ne nyt.
Ja niinhän siinä kävi, että Kiira peruu kisansa. Tämä oli kyllä kulisseissa jo tiedossaalkukesästä, mutta nyt innokkaimmat fanit on jo lippunsa ostaneet, niin asia voitiin julkaista lipunmyynnin suurempia kärsimättä.
Vähän epäilinkin ettei Kiira tule, mutta ei se mielestäni yhtään haittaa kilpailunautintoa. Tai siis ei paljonkaan. Ihanaa nähdä venäläistytöt, Mirai, Vanessa, Akiko ja Risa! Sekä miehet ja jäätanssijat, of course!
Suomalaiset miehet tekee neloishyppyjä, silloinhan suomalaiset kamppailevat kärjessä eikö.
Itse odotin Kiiran tuloa sinne :(
Kuka tietää onko vapaamuuraruudella mitään apua siitä että pääsee ylös rivissä?
Nyt koko kansa katsomaan suomalaisten huippumenestystä, kolmoisakseleita ja neloistulppeja http://www.stll.fi/?x2126=3890936
Voisiko saada valoa enemmän Kiss and Cry nurkkaan?
Kiira on varmasti jakamassa nimmareita sunnuntaina vakiokäytännön mukaisesti.
Voi herranjestas tätä uutta TV:n naisselostajaa, aivan laimeaa esitystä ja hyppyjä selostetaan väärin. Kaipaan Anuliisa Uotilaa!!!
Tapio "feikkimasennus" Suominen selosti:
"Kaikki suomalaiset luistelivat hyvin"
Odotan talven hiihto mäkihyppy ampumahiihto jne. kisoja jolloin hävitään minuuttikaupalla kärjelle ja selostaja kertoo että kaikki suomalaiset olivat hyviä.
Suominen sanoi Julia LIPNITSKAIA:n valmentajaksi jonkun kai vanhoista valmentajista, Julian valmentaja on Eteri Tutberidze. Please tarkkana, virheet tämmösessä helposti ärsyttää.
Jos tarkoitat Susanna Haaralaa, niin en usko että hän selostaa hypyt väärin. Tietää kyllä, mistä puhuu.
Lyhytohjelmapäivänä neloistulppi-kaksoistulppi venäläiseltä sanottiin 4-3 yhdistelmäks asiantuntijan toimesta. Areenasta voi tarkistaa että tiedän mistä puhun. Tylsä-äänisellä selostajalla varmaan kisajännitys päällä.
Hän kylläkin korjasi sen!
Kyllä ehdottomasti Susanna Haarala on parempi komentaattori kun Anuliisa Uotila!!
Ei sitä monoääntä jaksanu kuunnella, onneks areenasta pystyi katsomaan ilman selostusta ja telkustaki sai äänen pois. Se joka selosti Nebelhornia oli tätäki huonompi.
Ehkä suomalaiset olivat hyviä omaan vaatimattomaan tasoonsa nähden. Aika työsarka edessä, jotta suomalaiset saisivat vaikeammat hypyt ohjelmiin niin, että vielä onnistuisivat niissä. Tietysti jo ilahduttavaa, jos joku luistelija sentään uskaltaa yrittää niitä.
Schindlerin lista musiikki on Julian oma valinta, hän oli vaikuttunut elokuvasta ja musiikista ja esitti tätä punatakkista tyttöä:
http://www.thetimes.co.uk/tto/multimedia/archive/00390/123062631_Schindler_390440c.jpg
Elokuvaan ja tapahtumiin liittyivät siis aikuisten ohella myös lapset.
Aika syvällinen valinta, täytyy sanoa.
Ei ihme, että joillekin tulee kyyneleitäkin silmiin.
Onko Suomi koskaan voittanut Finlandia Trophy:a. Jos on niin kuka ja koska viimeksi? Onko miesluistelijat koskaan pärjänneet?
Suomalaiset voittajanaiset:
2007 Jenni Vähämaa
2006 Kiira Korpi
2004 Susanna Pöykiö
2003 Susanna Pöykiö
2002 Susanna Pöykiö
Miehet ei kolmen parhaan joukossa.
Jäätanssi ei kolmen parhaan joukossa.
Pariluistelu (kolmena vuonna mukana) ei kolmen parhaan joukossa.