Hei, onks jollakin tietoa, että putoaako paino jos syö nykyisesestä 900 kaloria päivässä vähemmän,eli 6300 kaloria viikossa.Yritän jättää yhden päivittäisen herkkuni pois ja tulokseksi tuli nuo kalorimäärät.
- 900kcal/päivä
Tyhmä kun olen
9352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Riippuu ihmisestä, mutta yksi kilo rasvaa on 9000 kcal wikipedian mukaan, laihtuisit siis sen mukaan n.0.7 kiloa viikossa, eli 10 viikossa se olisi jo 7 kiloa :) Mutta tosiaan ei ole noin helppoa matematiikkaa vaan riippuu muutenkin ihmisen aineenvaihdunnasta, liikunnasta, syömästäsi ruuasta ym..
Mikä ihme se päivittäinen herkku on jos saat siitä 900 kaloria?? :D sipsipussi?
Hävettää myöntää mutta 2 litraa kokista :(
Sun kannattaisi alkaa syömään kunnolla. Ei riitä, että jätät yhden ison hiilarilähteen pois, vaan korvaa sitä oikealla ruualla. 5 ateriaa päivässä ja joka aterialle myös proteiinia. Oikeaa terveellistä ruokaa. Johan lähtee kroppa taas toimimaan, eikä tee enää edes mieli sitä kokista kun saat tarpeeksi ravintoaineita muualta.
Ei voi sanoa laihdutko tuolla, koska et kertonut paljonko muuten syöt ja mitkä ovat mittasi. Voi olla että jatkat lihomista, jos syöt vieläkin enemmän kuin mitä kulutat. Tai sitten lihominen voi hidastua tai pysähtyä, jos se alkaa vastata kulutustasi.
Jos energian saantisi on pienempi kuin kulutuksesi, laihdut.
Liiku enemmän niin voit nauttia välillä mieli herkustasi :)
Tosin älä sokeasti luota taulukoihin vaan siihen mitä puntari ja kehosi kertoo. Kuituja kehiin ja kasviksia, marjoja puuroon jne. Tsemppiä!
Jos haluat tehoa rasvan polttoon katso tuolta hyviä ohjelmia:
http://www.youtube.com/user/BeFit
Löytyy kevyestä joogasta extremeen fitnesiin.
Ja vaihda se light versioon jossa ei ole ollenkaan kaloreita :)
Eipä se kokisen lightiin vaihtaminen sinänsä laihduta, paitsi jonkinaikaa ehkä. Siinä käy niin, että sen helposti korvaa muulla pullamössöllä sitten. Ravinnosta se lähtee kuitenkin, että mössöt ja puput pois ja kunnon terveellistä ruokaa tilalle. Ateriarytmi kuntoon ja rehuja paljon, vaikkapa porkkanoita alkuun tai mitä tahansa joka maistuu, ruuan päälle.
Herkuista tuli mieleen...olen reilusti lihava ja ongelmana oli herkut. Pullat, karkit ja roskaruoka. Päivittäin kävelen koiran kanssa ja syön paaaaljon vihanneksii. Se paino mihinkään tipu ku ilta koittaa ni availen pullapussia. Suklaapatukoita olen ostanut ns varalle kaappiin. Jätin kertaheitolla pois: karkit, limut, suklaat, pullat, keksit ja PERUNAN. Nyt mennyt 1 kk ja painoo tippunut 3,5 kg. Karkkien sijalla on esim. puoli prk rahkaa ja 1dl marjoja. Tai kahvi johon laitan kermaa, tekee makeeksi. Saman verran hauvan kanssa kävellään päivässä, n 7-9 km. Mulla oli kamalaa luopuu perunasta jota rakastan, siis se oli mun herkku. Pikku muutoksilla ruokaan saa ihmeitä aikaan. Namipäivä on kerran viikossa. Suklaapatukka ja tölkki kokista. Siihen tottuu ja maistuu hyvältä kun harvoin herkuttelee.:)Perunan korvaan juureksilla.
2 litraa cocista on ainakin 1600 kaloria. Olet kyllä tyhmä. Se on sama kun vetäisit 3 decii sokeria suoran kupista suuhusi. Jos siis päivittäin juot 2 litra limsaa niin seon viikossa 10 000 kaloria pelkästä cociksesta. Tunnin kuntopyörällä polkeminen kuluttaa n 700-800 kaloria riippuu ihmisestä.
2 litraa coca-colaa ei ole 1600kcal, vaan 900kcal. On oleellista tietää, että minkä verran energiaa missäkin on. Mikään kun ei ole kiellettyä laihdutettaessa, paitsi se että syö/juo jatkuvasti liikaa. Tämän välttämiseksi tehokkaimmat keinot ovat hyvä ateriarytmi sekä etenkin runsas kasvisten käyttö. Muita hyviä tehokeinoja ovat mm. vähärasvaiset, proteiinipitoiset ruuat sekä höttöhiilareiden, kuten cocacolan vähentäminen. Lisäksi liikunnan lisääminen on yksi keino timmiytyä. Mitä enempi noita tehokeinoja käyttää, sitä tehokkaammin paino putoaa. Liian kovaa ei kannata mennä kuitenkaan, siinä sitten palaa enempi lihakset ja tulee ahmimiskohtauksia sun muita homman romuttavia juttuja helpommin vastaa, kun tietosesti vetää jotain sellaista settiä mitä loppuelämäänsä ei noudattaa voi.