Mites se menee, jos saan ansiosidonnaista bruttona 1300 eur/kk ja tekisin parin päivän urakkakeikan toiminimelläni samassa kuussa ja saisin siitä 3000 euroa liikevaihtoa.
Meneekö koko a-sidonnainen vai miten se laskettaisiin?
Toiminimellä työskentelyä on vain pari kertaa vuodessa eli ei ole olennaista yrittämistä.
Liikevaihto n. 5000 eur/vuosi.
Meneekö koko a-sidonnainen vai miten se laskettaisiin?
Toiminimellä työskentelyä on vain pari kertaa vuodessa eli ei ole olennaista yrittämistä.
Liikevaihto n. 5000 eur/vuosi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei se nyt sillä tavalla mene, että teet töitä milloin huvittaa ja loput ajan saat työttömyysapua. Kun tämä menee verottajan kautta kassan tietoon, joudut maksamaan kaiken takasin ja saat vielä rikossyytteen, sillä olet valehdellut viranomaisille.
kun olen tehnyt asiasta heille selvityksen ja odottelen heidän päätöstään asiasta.
Enpä tee todellakaan töitä milloin huvittaa.
Lukisit tarkemmin asiasisällön niin tajuaisit kenties jotakin. Tässä tapauksessa näitä huvi-töitä ei ole kuin kaksi vuodessa, joten enpä voi tehdä milloin huvittaa.
Ole vain kiltisti työtön jä mene töihin jos se kestää kuukauden pitempää.
Itselläni ei kyllä mitään varmaa tietoa asiasta ole. Ehdotin tuossa yhdessä ketjussa ( http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000004509888 ), että Suomeen pitäisi kehitellä jokin systeemi juuri tällaisia tilanteita varten, missä henkilö tietää voivansa tehdä muutaman päivän hommia (toiminimellä, yrityksessään tms.) ja saada niistä pienen korvauksen, mutta ei kuitenkaan niin paljoa tai pitkä aikaista, että sitä voisi luokitella täysipäiväiseksi hommaksi.
Käsittääkseni mikäli olet yksityisyrittäjä et voi olla työtön. Olenko oikeassa?
Tällainen järjestelmä kannustaisi työttömiä töihin, kun ei tarvitse miettiä jääkö jostain hommasta tukien vähentämisen jälkeen käteen euro vai kaksi.