Anoppi-parka

sivustakatso

Kerron eräästä tutusta anopista. Aikuinen perillinen on tehnyt puolisonsa kanssa kolme lasta lyhyessä ajassa.
Anoppi on sairasteleva ja suuren omakotitalon emäntä. Siitä huolimatta
pienet lapset ovat melko usein isoäitinsä huollettavana.
Isoisäkin on, mutta vanhan kansan ihimsenä ei osallistu ruoanlaittoon, vessahommiin tms. Eli isoäiti saa hoitaa kaikki käytännön hommat ja lisäksi henkisetkin. Isoisä tosin käy muualla töissä toisinaan.
Isoäiti joutuu hoitamaan lapsenlapsiaan monesti viikossa ja jopa öisin.
Aikoinaan hän on kasvattanut monet lapsensa muiden töiden lomassa.
.
Tämän anopin kasvot ovat totiset ja väsyneet.
Tiedän hänen olevan huumorintajuinen nainen mutta kaikki ilo on kadonnut hänen kasvoiltaan.
Hän käy kerran vuodessa parin päivän lomalla, palatakseen taas hoitamaan lapsenlapsiaan.
"Kaippa sitten taivaassa minun vaivani palkitaan", tämä uupunut anoppi sanoo kun hänen karsivällisyttään ihmetellään.
Ja hymyilee surullisesti....
Tuntuu kamalalta. Olen näin syrjästä yrittänyt ehdotella "terveellistä itsekkyyttä". mutta hän ei suostu. Huom! Marttyyrina tämä anoppi ei koskaan ole esiintynyt, siitä häntä ei voi arvostella.

Haluaisin auttaa, mutta turhaa taitaa olla työni.

3

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rutinamuna

      Hei haloo ? Ei ole totta,provositko ?

    • nainen4

      marttyyriuttahan tuo on.

    • jhftfokld

      "Kaippa sitten taivaassa minun vaivani palkitaan", tämä uupunut anoppi sanoo kun hänen karsivällisyttään ihmetellään.
      Ja hymyilee surullisesti....

      Mikset itse kysy häneltä että tarvitseeko tämä apua?
      Lastenlasten onnellisia vanhempia saattaisi nimittäin hävettää jos paikalla olisi hoitoon viedessä nk ulkopuolisiakin henkilöitä "auttamassa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      168
      2632
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      99
      2474
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      77
      2070
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      146
      2039
    5. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      116
      1873
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      105
      1587
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1584
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      48
      1534
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1234
    10. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1221
    Aihe