Suomen parhaat ammatit

Cyber Honky

Mitkä ammatit ovat teidän mielestänne Suomen parhaat ammatit? Valinnat tulisi tehdä mm.
-palkan,
-työn kiinnostavuuden,
-työn stressaavuuden,
-työympäristön,
-työn fyysisen rasittavuuden ja
-tulevaisuuden näkymien perusteella.

Tätä tutkittiin USA:ssa 2010. Top 20-sijalle pääsi 5 insinööriammattia. Itse olen tekniikan tohtori matemaattisesta tietotekniikasta ja filosofian lisensiaatti sovelletusta matematiikasta ja puhdas tutkija/keksijä/asiantuntija/yrittäjä (ei opetusta eikä hallintoa), ja jos palaisin lukiolaiseksi, tähtäisin juuri samoihin opintoihin ja samaan ammattiin. Ei ole tarvinnut katua opintojen valintaa.

Tässä tulee minun Top 20-lista. En laita muita kuin ensimmäisen järjestykseen. Muut ovat satunnaisjärjestyksessä.

1. tietokoneinsinööri
-sovellettu matemaatikko
-teoreettinen fyysikko
-elektroniikkainsinööri
-psykiatri
-muusikko
-näyttelijä
-runoilija
-psykologi
-biokemisti
-kemisti-insinööri
-kielitieteilijä
-talousanalyytikko
-tutkijalääketieteilijä
-teoreettinen filosofi
-pokeripelaaja
-bioinformaatikko
-teknillinen fyysikko
-insinöörikenraalimajuri
-toimittaja

5

2592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Sovellettu"?

      Sovelletun matematiikan harjoittajia kutsutaan soveltaviksi matemaatikoiksi.

    • KehäRaakkiInssi

      tietokoneinsinööri:

      palkan: noin 4000 euroa (-ei kovin kummoinen),
      -työn kiinnostavuuden ( jos tykkää):,
      -työn stressaavuuden: -stressaa,
      -työympäristön: -ei kaksinen (tietokoneen ääressä),
      -työn fyysisen rasittavuuden (-matala mutta aiheuttaa ryhtiin/selkään/niskoihin yms. sellaista tuhoa että oksat pois)
      ja
      -tulevaisuuden näkymien perusteella (-näyttää huonolta, työvoima liian kallista maailmanlaajuisesti).

    • fyysikko

      Ihan totta, että insinööriammateissa on tyypillisesti aika tyytyväistä porukkaa. Itse olen teknillinen fyysikko.

      Palkka nyt on kieltämättä nykyisessä paikassa vähän niin ja näin, 31v ja vielä vähän alta neljän tonnin, mutta loppujen lopuksi minä ainakin präjään tuolla oikein hyvin. Ja nousee tuo nyt kuitenkin tasaiseen tahtiin koko ajan.

      Vastapainoksi nykyisessä työssä on tosi leppoisaa. Muutaman kuukauden välein joku kysyy, mitäs on tullut tehtyä. ihan oikeasti n 3 kk välein on seurantakokous. Jos joskus ei nappaa, niin sitten voi päivän oikeasti surffailla, eikä kukaan siitä pahastu tai sitä huomaa. Ihan riittävästi on saanut aikaiseksi silti ihan pörssiyhtiön maksamaan monivuotiseen projektiin.

      Pääosin työ on kuitenkin tosi kivaa ja mielenkiintoista ja sopivasti haasteita tarjoavaa. Matkustaa ei tarvitse liikaa, mutta juuri sopivasti pääsee kuitenkin eri puolille maailmaa. Juuri olin Kiinassa vuoden ekalla työreissulla. Yleensä pari reissua vuodessa.

      Työkaverit on kaikki loistavia. Työajat täysin vapaat kokouksia jne lukuunottamatta. Teen paljon etätöitä. Joskus olen porukoiden mökillä lapissa ja teen arkipäivät töitä ja viikonloput/illat rinteessä ja jos ei nappaa, niin otan yhden lomapäivän väliin ja käyn kelkkailemassa.

      Ala on sellainen, että sitä ei ulkoisteta. Ei kerta kaikkiaan. Työpaikka on siis aivan varma koko työuran ajaksi. En viitsi yksilöidä liikaa alaa, ettei tunnisteta ;)

      Toki joskus on stressaavampiakin jaksoja ja joutuu painamaan viikonloput ympäriinsä, jos on jotain ongelmia, jotka pitää heti ratkaista tms., mutta nuo tunnit voi sitten myöhemmin pitää saldovapaina, eikä pieni ressi silloin tällöin pahaa tee.

      Tuskinpa maailman paras duuni, eikä toiseksi paraskaan, mutta en voi valittaa.

    • Kuningas

      Mä käyn sossus enkä puurra hies!

    • Jarmx

      mun työni on paras

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe