Miten sairaslomalaiselle potkut ?

rakennusyrittäjäs

Olen yrittäjä ja nyt yksi kaveri jäi sairaslomalle masennuksen ym takia. Sillä oli avioero vuosi sitten eikä se oikein ole siitä toipunut, viinakin maistuu nykyään liikaa. Sillä on vuoden aikana ollut 82 sairaslomapäivää. Nyt se oli saanut masennuspaperille 2 kuukauden sairasloman.

Minulle tämä käy taloudellisesti sietämättömäksi. Toki minullahan on työnantajana oikeus olla hyväksymättä sairaslomaa, mutta kyllä kaverin työteho on sitä luokkaa, että ei siitä työntekijäksi ole. Se on tullut maksamaan minulle jo tuhansia euroja, kuluja enemmän kuin hyötyä.

Eikös tässä ollut joku 30 päivän raja, jonka jälkeen työnantaja voi neuvotella Kelan, työsuojelupiirin ym virkamiesten kanssa kaverin tilanteesta, sitä on jo kuntoutettu (maksoi minulle yli 2000€, ei mitään hyötyä). Minä haluan tästä kaverista eroon, kun siitä ei enää työntekijäksi ole. Antakaas jelppiä, miten hänelle saatas eläke ja minä saisin pystyvän ihmisen tilalle töihin. Nyt tästä kärsivät kaikki muutkin sairastelijan lisäksi.

4

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simppeliä

      Irtisanot tyypin just sillä päivämäärällä, kun saikku loppuu ja ei ole kerennyt hakea uutta, tai se uus ei ole kerennyt alkaa... jos loppuu vaikkapa perjantaina ja seuraava jatkuu maanantaina, niin lyöt lauantaina irtisanomislapun kouraan. That's it.

      • ex"hullu"

        No masennuksesta ei mene sairauslomat noin. Jos loma päättyy perjantaina, vastaanottoaika on yleensä noin viikkoa aikaisemmin, jolloin päätetään jatkosta, ja se jatkuu lauantaista ja silloin se sairasloma ei edes katkea.
        Ja sairaspäivärahojen suhteenkaan, ei kahden päivän sairaslomattomuudesta ole muuta kuin haittaa.

        Olen täysin tämän työntekijän kannalla.

        Mutta yksi on vähän moraaliton keino, maksa hänet ulos. Itse kun olin 2vuotta masennuksen takia sairaslomalla, olisin helposti jättänyt firman jos olisi annettu vaikka kymppitonni käteistä ja pyydetty irtisanoutumaan.


    • iloista syksyä

      Kuule,kaveri on mahdollista saada pois palveluksesta.Perusteena kyvyttömyys työsuhteeseen. Tai 100 päivää sairaana ja eläkepaperi hänelle itsensä hoitamana.
      Mistäs sinä sitä sairaslomarahaa makasele??
      2. Anna 3 todistajan läsnä ollessa varoitukset puhuttele ensin ja anna irtisanomislappu käteen.Paukase lappu käteen hänen omalla allekirjoituksellaan varustettuna ja sinne lähtee masentunut sairaseläkkeelle...
      Ole muuten varma että on sairas!
      Tämä malli on "oppilaitosmalli"
      Ole hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4905
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1683
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1428
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe