Kauppahalli keskustaan!!

Mitpä mieltä Rovaniemeläiset asiasta!
Ensinnäkin torihan on täysin väärässä paikkaa.
Oikeastaan molemmat "torit".
11361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ehdottomasti!!

Äänestä

olet ajatellut pitää Kauppahallissa ?

Äänestä
  • Harmi kun cityhotellin laajennus torpattiin!
    Siihenhän oli suunnitteilla myös kauppahalli!
    Se ruma parkkipaikka olisi ilmeisesti otettu osittain käyttöön tai "purettu"?
    Miettikääpä muuten kaupunkia missä kauppatori tai halli on kilometritolkulla keskustasta!
    Ei taida olla montaa Rovaniemen lisäksi?

    Äänestä

Rovaniemellä ei mikään oo kilometritolkulla mistään. Tämä on niin kompaktinkokoinen kaupunki, että nykyinen kauppatorin paikka on loistava. Sitä pitäisi vain jotenkin lisää kehittää. Tuo kauppahalli- idea on hyvä. Nykyinen torihan on turisteillekin matkan varrella, kun he taapertavat linja- autoasemalta tai junalta majoituspaikkoihinsa. Kyllä kaupungin keskusta on muutakin kuin kävelykatu juottoloineen. Tietenkin entisen maalaiskunnan alueelta katsottuna matkat ovat pitkiä, mutta siitähän tässä jutussa ei kai ollutkaan kyse.

Ja kyllä se Helsingin kauppatori ja halli on aika kaukana vaikkapa Forumista;)

Äänestä

tänne tarvitaan kylpylähotelli, hotellien käyttöaste likentelee 100% tällähetkellä.

Äänestä
  • Mihin meinasit rakentaa kylpylähotellin ?

    Äänestä

  • Tä? kirjoitti:

    Mihin meinasit rakentaa kylpylähotellin ?

    Minkähän verrran vanhan postin kiinteistöä voisi laajentaa ja kehittää hotellitoimintaan. Se on hienon näköinen rakennus, jolle olisi saatava arvoistaan käyttöä. Aika hyvällä paikallakin.

    Äänestä

  • hyvärovaniemi kirjoitti:

    Minkähän verrran vanhan postin kiinteistöä voisi laajentaa ja kehittää hotellitoimintaan. Se on hienon näköinen rakennus, jolle olisi saatava arvoistaan käyttöä. Aika hyvällä paikallakin.

    Paljonko ajattelit laittaa remonttiin rahojasi ?

    Äänestä

  • Tä? kirjoitti:

    Mihin meinasit rakentaa kylpylähotellin ?

    valionrantaan,valionrantaan..

    kuhan nuo --sullemulle-valtuutetut osaisivat asioista päättää, eikä kitkutella vuosikausia. nythän siellä myyräävät museoporukka etsimässä kivikirveitä ja kenties heimopäällikön hautaa..tms..
    ensivuonna helmikuussahan on avantouinnin MM- kisat. mikä oivallinen paikka se olisi ollutkaan! rakentaa kylpylähotelli ja siihen avantouintikeskus!! se jos mikä olisi tuonut jatkossa mahdottoman paljon turisteja, kun MM- kisoissa sen olisi nähnyt huikean iso määrä alan ihmisä ja toimittajia. siitä olisi kirjoitettu maailman lehdistössä, ja olisi saatu valtava määrä mainosta kylkiäisinä.

    ja kyllä odottaa moni kaupungin asukaskin,että meillä olisi niin upealla paikalla käytössä kylpylä ja avantouintikeskus!

    mutta kun päätöstentekokyvyttömyys vaivaa valtuustoa, niin eihän tästä/siitä mitään tule.

    mutta kun pää on pehmennyt eikä järki juokse, niin muutahan ei voi odottaakaan.

    paljon olisi vielä sanottavaa,mutta jääköön tähän.

    Äänestä

  • ?+?=?? kirjoitti:

    Paljonko ajattelit laittaa remonttiin rahojasi ?

    Kaikkeen kaupungin ja sen elinvoimaisuuden kehittämiseen menee verorahoja ja olen valmis osallistumaan kuluihin omalta osaltani. Isot projektit vaativat tietysti hyvän suunnittelun myös rahoitus- sellaisen. Toivon, että kaupunki pysyy niin virkeänä, että täällä kannattaa ihmisten ylipäänsä pysyä ja tehdä työtä.

    Äänestä

Pitäisi saada rohkeutta investointeihin Valiorannan ja Cityhotellin laajentamiseen. Kaupphalli olisi lähiruuan saatavuuden ja kulttuurin edistämisen kannalta tärkeä. Kauppatorin kautta pitäisi jatkaa etenkin leutoina syksynä nykyisestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K-auppis kirjoitti:

Mitpä mieltä Rovaniemeläiset asiasta!
Ensinnäkin torihan on täysin väärässä paikkaa.
Oikeastaan molemmat "torit".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu