Vakituisena vuokrafirmassa?

Zen_2

Työskentelen vuokrafirman palveluksessa toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella. Minun on annettu ymmärtää, että palkka juoksee vain jos asiakastilaus on päällä.

Onko asia todella näin? Tuntuu omituiselta, sillä kyseessä ei ole 0-sopimus vaan palkka ja viikottainen työaika on määritelty. Tosin sivuhuomautuksella, että ne voivat vaihdella ja rippuvat aina toimeksiannosta.

Mikä siis on vuokratyössä määräaikaisen ja vakituisen sopimuksen ero, jos sopimus on "aina sidottu asiakastilaukseen" ja liiketoiminnan riski näin ollen aina työntekijällä?

8

3015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • horovuokralainen

      Jep, minäkin epätoivoissani tässä kirjoitin sopparin vuokrafirmaan. Vakkari olisin. Heti piti työmaanalkaa, mutta hyvä kun pääsin konttorilta pois, soitettiin, että työmaaviivästyy. Nyt on mennyt yli kuukausi, eikä töitä kuulu.

      Eipä tarvi soitella sen firman enää. Että sellaisia lupauksia.

    • toinen5

      Olet 0-sopimuksella

    • uunelias1

      vakituisella ja määräaikaisella ei ole eroa, kumpikin voidaan perua milloin vaan. Merkitystä on vaan sopimuksella, jonka mukaan palkka maksetaan tietyltä tuntimäärältä. Eli työnantaja vapautuu näillä sopimuksilla kaikista velvoitteista.

      • Zen_1

        Mistä tiedän onko näin? Työsopimuksessa ei lue 0-40 h vaan n.40h viikossa. Alkupalkka on määritelty.


      • toinenjymäytetty
        Zen_1 kirjoitti:

        Mistä tiedän onko näin? Työsopimuksessa ei lue 0-40 h vaan n.40h viikossa. Alkupalkka on määritelty.

        Jos saat sopparin palkan, olet vakituisena. jos sinut lomautetaan eli tiettynä aikana ei ole työtä, pitää siitä ilmoittaa lain sääntöjen mukaan. Mutta jos sopparissa lukee, että työaika on vaihteleva, on alustava tms, ei sinulla ole mistään mitään takuita. Voit varmuuden vuoksi ottaa yhteyttä työsuojelupiiriin tai liittoon.


    • ay-aktiivi

      Jos on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus, niin silloin palkka maksetaan vaikka kotiin. Eli jos sinulla ei ole asiakas-yrityksellä töitä, niin silloin vuokrafirma joutuu maksamaan palkan ns kotiin.

      Perusteet löytyvät työsopimuslaista ja ao-työehtosopimuksista.

    • töitätekevä

      Se pitäisikin katosa että sopparissa lukee 40h/vko, kokoaikatyö ja määrä-aikainen sen pituinen että sinne kannattaa mennä tai toistaiseksi työsuhteen muodoksi.

      Töitä tosin ollut kokoaika asiaksyrityksessä jokapäivä se 8h. Olen pelkästään tietylle asiaksyritykselle töissä tuolla sopimuksellani eli mun sopparissa ei lue mitään sellaista että mut voidaan siirtää toiseen firmaan,

      En sellaista sopparia allekirjoittaisikaan, Tuolla asiaksyrityksessä kun työt joskus loppuu ja jos ehdottavat toista yritystä vuookrafirmalta niin minä sanon ne ehdot ja niihin kuuluu tuo kokoaikatyö 40h/vko ja toistaiseksi /määräaikainen väh. 6kk ilman sivuhuomautuksia.

      En täältä 100km päästä päivittäin kävisikään töissä missään parin kuukauden pituisessa työsuhteesa.

      • töitätekevä

        Lisään kun tuosta alusta jäi että itse olen sopparilla 20-40h/vko ja määrä-aikainen. Työvoimatoimiston ilmoituksessa oli että kokoaikatyö ja yli 12kk. Paskan marjat sanon minä.

        Nyt olen pysynyt töissö kun on tosiaan ollut 5kk töitä joka päivä se 8h. Jos alkaisi menemään osa-aikapelleilyksi niin lopettaisin heti ja työkkärissä tietävät tilanteen enkä saisi karenssia jos lopettaisin osa-aikapelleilyn takia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      215
      6510
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      98
      4921
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      114
      4677
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      37
      3175
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      100
      2847
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      64
      2273
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1767
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      66
      1739
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1684
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      57
      1517
    Aihe