Viikkolepo jaksotyössä

Jaksaako....

Miten viikkolepo pitäisi mennä jos 3 viikon listalla viimeisellä viikolla 7 päivää töitä ja uuden listan ensimmäisellä viikolla 5 päivää töitä (eli 12 peräkkäistä päivää) jonka jälkeen 2 vapaata? Ensimmäisen 7 päivän aikana ei missään vaiheessa täyty edes tuo 24h lepoaika koska aamuvuoro on 7-15 ja ilta 13.30. KVTES ei antanut tähän suoraa vastausta.

1

1932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luinpa

      7.4 Viisipäiväisen työviikon periaate ja arkipyhien huomioon ottaminen

      Jollei toimintojen luonne muuta vaadi, työntekijän säännöllinen työaika sijoitetaan 5 työpäivälle viikossa. Työvuorot suunnitellaan siten, että työntekijälle pyritään antamaan kaksi peräkkäistä vapaapäivää viikon aikana. Lisäksi pyritään kussakin työpisteessä antamaan työntekijöille tasapuolisesti sama määrä vapaapäiviä viikonloppuna tietyn ajanjakson kuluessa. Jaksotyöaika on luonteeltaan työtä, jota tehdään kaikkina viikonpäivinä ja kaikkina kellonaikoina, joten muille työaikajärjestelmille tyypillisiä vapaita (säännönmukaisia vapaapäiviä) ei ole. Jaksotyössä toiminnot ja työvuorot jatkuvat keskeytyksittä esim. viikonloppuisin ja arkipyhien/aattopäivien aikana. KVTES III luvun 26 §:n 1 momentin soveltamisohjeessa sekä 5 momentissa on kuitenkin todettu, että myös jaksotyössä pyritään 5-päiväiseen työviikkoon ja pyritään antamaan sama määrä vapaapäiviä työntekijöille viikonloppuisin. Käytännössä viikoittaisen vapaan antaminen (kohta 7.8.1) johtaa siihen, että 5-päiväisyys täyttyy. Toisaalta, jos toiminta edellyttää suunnittelemaan pitkiä työvuoroja, merkitsee se väistämättä työajan tasaamiseksi annettavia ylimääräisiä vapaapäiviä. Kun jaksotyötä tehdään kaikkina päivinä kaikkina kellonaikoina, myös arkipyhinä ja aattopäivinä, voi työ edellyttää sitä, että arkipyhän vastaava työajan lyhennys voidaan toteuttaa ainoastaan lyhentämällä vastaavasti jakson työaikaa eikä arkipyhää vastaavaa kokonaista vapaapäivää voida suunnitella ja antaa.

      http://www.kuntatyonantajat.fi/fi/sopimukset/kvtes/tyoajat/Documents/tyovuoroluettelon suunnittelu jaksotyossa.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      31
      5939
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      34
      5433
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      3074
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2454
    5. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      44
      2287
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2118
    7. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2108
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1701
    9. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1687
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      39
      1686
    Aihe