Mihin mahtaa perustua sellainen logiikka, että työnantaja maksaa ennen vuosiloman alkua sen "ison" liksan ja loman aikana kaksi tiliä, joista ensimmäinen on ns. normiliksa, seuraava kuitenkin pelkkä kahviraha (150 euroa), mutta ensimmäinen tili loman jälkeen on ruhtinaalliset NOLLA euroa!
Olen puhunut tästä muutaman oman alan työntekijän kanssa ja heillä on ollut sama ongelma. Siis se on ongelma, koska harva osaa hallita rahankäyttöään niin hyvin, että pistäisi suuresta lomatilistään heti sukanvarteen tynkä-ja nollatilin paikkaukset.
Vittu*leeko työnantaja vai miksi palkka maksetaan täysin järjettömällä tavalla? Eli omassa tapauksessani saan tillilleni 4 viikon menoja varten noin 150 euroa, kunnes taas tulee normitili. Tietysti voi sanoa, että oma syy, kun en pistänyt ennen loman alkua rahaa talteen, mutta toisaalta en voi kuvitella, että muuta kuin kiusanteko mielessä, itse maksaisin työntekijälle palkan tämän protokollan mukaisesti.
Loman jälkeinen palkka: 0,00 euroa!!!
6
1002
Vastaukset
- Eiks tuu
lomalt paluu rahaa?olis itelläki ollu nollatili ,jollei paluut tulis kun aina jää noin 2vk sisään!eli olet saanu paluu rahan loman aikana?
- ollieri
Johtuu vuosilomalaista, että lomapalkka maksetaan ennen loman alkua. Kansan tahto siis eikä mitään työnantajan kiusantekoa.
Vuoslomalaki 15 § Vuosilomapalkan maksaminen
Vuosilomapalkka on maksettava ennen loman alkamista. Enintään kuuden päivän pituiselta lomajaksolta lomapalkka saadaan maksaa työsuhteessa tavanmukaisesti noudatettavana palkanmaksupäivänä.
Varmaan suurin osa oppii viimeistään ensimmäisen lomansa jälkeen, että normipalkanmaksussa ei tule toiseen kertaan mitään palkkaa vuosiloman ajalta. Lomaraha vähän korjaa rahapulaa, jos sen maksuaika sattuu olemaan loman jälkeen. - seittemän kertaa
Minun ta maksaa lomapalkat aina tietyssä kuussa. Eli näin joku saa lomapalkkansa ennakolta. Joku toinen venttaa sitä osan lomaa, ja kolmas ei saa lomakuukauden yhteydessä lomapalkkaa. Kysyihän tuo: no tarvitsetko sitä lomapalkkaa, etukäteen? Sanoin, että anti olla nyt sitten... Tuskin pomo toimii lakia vasdtaan, kun sopparissa vetoaa vuosilomalakiin.Paskaflaksin välttää jokainen vuoroin, kun kiertävät lomat.
Minun lomareissuni lyheni muutamaan päivään. siihen, että läksin vasta kun sain millä lomaani kustansin...Ensi vuonna ei noin pitäisi käydä.
Paluuraha ja muutaman päivän liksa tuli hukattua pakolliseen hankintaan, ja nyt venttaan isoa tiliä- työkamun kun tuurasin lomansa ajan. - szfdguytrj
Sen siitä saa kun elää kädestä suuhun ja kuluttaa jokaisen euron mitä tilillä on... Pitäisihän se nyt tyhmemmänkin ymmärtää ettei sitä palkkaa moneen kertaan makseta. Jos olet sen saanut jo ennen lomaa niin sitten se on sinulla ennen lomaa. Ei se toiseen kertaan tule vaikka kuinka itkisit.
- houhyg
mitä välii milloin ne rahat tulee... parempi mitä myöhemmin niin on vähän niinkuin pankissa.... kaikilla nyt vaan ei raha pysy...jos/kun on pankissa rahaa niin ei niin nuukaa milloin lisää tulee, tulee se jokatapauksessa.
- sopikaa
Paikallisesti voi sopia muutakin. Ota yhteyttä työpaikkasi luottamusmieheen ja kerro tästä, mielestäsi epäkohdasta, hänelle. Omassa työpaikassani oli myös kaikki-etukäteen käytäntö. Nyt paikallisella sopimisella se on muutettu niin että normipalkka tulee lomalla ollessakin. Lomaraha tulee vaan etukäteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1372415Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3461880- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311383Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104850Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752