Pysyykö teillä pääkoppa "mukana" kun keho muuttuu?

QEAD

Tein alkuvuodesta tietoisen elämäntapamuutoksen. Olenkin nyt laihtunut -13 kg, hyvin pitkälti lisäämällä liikuntaa ja katsomalla mitä syön. Mitat tällä hetkellä 164/74 vyötärö 74cm ja lantio 109cm. Painoa olisi tarkoitus pudottaa vielä se 10kg.
Pääkoppani ei vain tahdo pysyä tässä muutoksessa perässä. En ole laiha, mutta en koe olevani enää mikään super lihavakaan, mutta silti aina kun katson peilistä, en yhtään näe niitä positiivisia muutoksia vaan keskityn vain niihin negatiivisiin puoliin pelkästään ja "rankaisen" itseäni.
Haluaisin välillä vähän höllätä ja ottaa rennommin, nauttia saavutetuista tuloksista, sen sijaan, että poden morkkista kaikesta mitä teen. Liikun 5-6krt vkossa (sali juoksu, treenaan tällä hetkellä puolikasta varten) ja se pieni järjen ääni päässäni huutaa, että höllää välillä, mutta se kriittisempi ääni taas toteaa, että et todellakaan ole hölläämässä läski, tossua toisen eteen, hauskaa pidetään vasta sitten kun ollaan laihoja.
Viimeiset 3 kk olen ravannut vaa'alla 3-10 kertaa päivässä ja ahdistun jos sen luku nousee tietyn määrän yli päivän aikana. Käyn psykologilla selvittämässä päätäni (koska selkeästi tämä ei ole enää kauhean terveellä pohjalla).
Vuodatukseni pointtina tänne on kuitenkin se, että pysyykö teillä muilla nuppi perässä kun kroppa muuttuu? Ja onko kellään muulla elämäntapamuutoksen myötä karannut mopo käsistä?

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ylimääräistä15kg

      Itselläni on pieni pudotus tapahtunut eli alkumitat 166/n.73 ja nyt paino n.65kg. Olen huomannut myös olevani erittäin kritisoiva omaa kehoa kohtaan. Torstaina kaupungilla kävellessäni huomasin kuitenkin oman sivuprofiilini kauppojen ikkunoista ja suorastaan järkytyin kun tajusin sen olevan minä! Olen pitänyt jalkojani erittäin paksuina mutta ei ne olekaan! Sääret olivat hyvin kapoisen näköiset ja ei takapuolikaan mitenkään huono ollut :)

      Päätin nyt yrittää unohtaa sen vaa'an ja yrittää päästä takaisin siihen että punnitsen itseni vain kerran viikossa. Jos housut alkaa kiristää niin sitten mittaan aikaisemmin mutta ei enää niitä 5 krt päivässä punnituksia ja tuskastumisia siitä kuinka paino nousi aamupainosta kilon. Totta kai se nousi kun söi ja joi vettä n. 3 litraa päivässä mutta ei millään meinannut päähän mahtua tämä fakta. Yritän olla ottamatta enää stressiä painostani. Se tippuu jos tippuu ja ei tipu jos ei tipu. Pääasia on että syö terveellisesti ja jaksaa nauttia elämästä!

    • Ter

      kuulostaa erittäin tutulta.itse laihdutin noin vuosi sitten reilut kaksikymmentä kiloa ja koin edellee olevani lihava, iso, ja ruma. Vuoden aikana puolet kiloista on tullut takaisin juuri sen turhautumisen seurauksena, koska en itse nähnyt tuloksia.vasta jälkeenpäin vuiden takaisia kyvia katsellessani olen tajunnut, kuinka vääristyny kuva mulla oli. Nyt sitten yritän rauhassa ja maltillisesti saads muutaman kilon tiputettua ja samalla pitää mieli kurissa. Tsemppiä, mä niin tiedän mitä käyt läpi!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3878
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1859
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1115
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe