Aiheesta on täällä on puhuttu paljonkin, mutta tässä vielä yksi näkökulma.
Olen 41-vuotias mies ja minua melkein aina luullaan vähän päälle kolmikymppiseksi.
Mutta kun olen tällainen baby face, niin hyvin monet naiset ovat ilmoittaneet, että etsivät rosoisempaa ja ns. "miehekästä" miestä.
Tarinan opetus: oli kuinka päin tahansa, niin v1tuiksi menee aina!
Olen 41-vuotias mies ja minua melkein aina luullaan vähän päälle kolmikymppiseksi.
Mutta kun olen tällainen baby face, niin hyvin monet naiset ovat ilmoittaneet, että etsivät rosoisempaa ja ns. "miehekästä" miestä.
Tarinan opetus: oli kuinka päin tahansa, niin v1tuiksi menee aina!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eli mikä ongelmasi on? Etsi ihmeessä livestä, jos kerran olet niin nuorekas!
Toisaalta, jos olet 40 vuotiaana sinkku, niin ei siinä paljon nuorekas ulkonäkö merkkaa, kun ikää kuitenkin on noin paljon ja nyt vasta haet vaimoa ja äitiä tuleville lapsille. Olisi kannattanut pariutua jo 10-15 vuotta aiemmin, niin tekivät ikäisesi naisetkin.
Nuoremmille naisille on tarjolla miehiä, jotka oikeasti ovat vasta 30 vuotiaita ja vanhemmat eivät huoli kokematonta nelikymppistä, joka hakee itseään nuorempaa.
Eli v*tuiksi todellakin menee, jos mies alkaa vasta nelikymppisenä etsiä naista itselleen.
Miten niin, onnistuihan se minultakin eikä ollut edes kovin vaikeaa??
???? Aloittajan pointti oli täysin eri.
Miten ihmeessä päättelit kaiken tuon aloituksesta jossa henkilö vain mainitsee olevansa nuorekas ja vapaa yli nelikymppisenä?
Onhan hän voinut etsiä naista jo kaksikymmentä vuotta. Hän on voinut olla naimisissa, hänellä voi olla lapsia...
Höpönlöpöä. Eikun saalistamaan yöhön ja voipi onnistaa.
On meitä lapsenkasvoisia naisiakin! Olen 35 ja arvaukset iästäni ovat yleensä 8-10 v vähemmän, joskus ollaan juuri ja juuri yli kahden kympin. Toivon kuitenkin löytäväni aidosti aikuisen miehen (arvot, käytös, elämänkokemus), mutta nuoresta ulkonäöstä tulee pelkästään plussaa. En halua kulkea vaarin käsipuolessa! Toisaalta finninaamatkaan ei kiinnosta ;)
Vaikka olisitkin baby face, voi se miehekkyys syntyä myös yleisestä olemuksesta, pukeutumisesta ja itsevarmuudesta. Ns. nörttilook ei valitettavasti pure kovinkaan moneen naiseen.
Millainen on nörttilook?
Jaa, joku (erittäin harvassa) voi ollakkin "nuorekas", mutta suurin osa
apinoi tuota, vaikka oikeasti ovatkin ihan pommin purkajan pojan näköisiä, siis
aivan räjähtäneen näköisiä.
Nuorekas olemushan tuo vain valinnanvaraa.
Itse olen 35 eikä itselläni ole ongelmaa esiintyä omanikäisenä tai nuorempana miten vain haluan ja ikähaarukka viimevuosina kumppaneilla on ollut lukioikäisistä tytöistä nelikakkoseen perheenäitiin. Molemmissa on oma viehätyksensä.
Tytöille pitää käyttäytyä tietyllälailla kun taas perheenäidit odottavat "aikuista" käytöstä ja elämää. Vaikkakin myös hekin viehättyvät, kun saa heidät tuntemaan itsensä tytöiksi - tiettyyn rajaan asti.
Ja epäilijöille, tuo alkuperäinen viesti - Eihän hän väitä pitävän itseään niin nuorena, vaan että muut luulevat häntä nuoremmaksi. Toki jos teillä on ollut kokemuksia siitä että teidän tapaamanne "ovat nuorekkaita" ja paljastuvat pomminpurkajiksi, niin turha sitä on projektoida yleisesti kaikkiin samanlailla.
Hyvin monet naiset kyllä pitävät babyfaceista, ei miehen tarvitse olla mikään rosoinen korsto. Ainakin itse babyfacena minulla on ollut vientiä aivan riittämiin. Kyseessä on siis ehkäpä söpöys vs. komeus. Ensivaikutelmaero menee ehkä seuraavasti: söpöt koetaan luotettavampina kumppaneina, komeita halutaan naida kerran tai pari. Etsin aina vaan pitkäaikaista kumppania, joten tämä sopii minulle.
Yksi kommentti tulee tässä, että jos profiilissa lukee "nuorekas" sana,
tai muita, kuten "komea, hyvin säilynyt" niin se kertoo siitä, että on
rakastunut omaan ulkoiseen olemukseensa liikaa, sillä jos on kuva
ilmoituksessa, niin näitä ylistys puheita ei kannata enää viljellä.
Sama se on minullakin. Ikää siis 39v ja viihteellä käydessä ihmiset arvioineet 26-32 ikähaarukkaan, juuri siis ovat yllättyneit todellisesta iästäni. Baby face vaivaa minuakin, parta ei ole okein koskaan hyvin kasvanut ja hiukset on päässä. Tämä "nuorennos" tuli oikeastaan vasta nyt myöhemmin voimaan, kun aloin kuntoilemaan ja olen laihtunut.
Olen miettinyt että lakkaan iästäni vouhottamisen ja annan ihmisten luulla ikäni miksi sitten arvioivatkaan. Harmi vain että deittiprofiilissa se ikä on aina näkyvillä, enkä kehtaisi valehdellakkaan.
Ei kukaan voi 39v. luulla oikeesti em. 26 vuotiaaksi. Ovat kohteliaisuuttaan
kehuneet, nämä tutut, tai kippolo porukka.
No laitappa tuo profiiliin, niin voit saada käsilaukusta , kun totuus paljastuu.
Tuo 26 oli enariveikkaus. Mutta yleensä siis lähempänä 30 ikää on veikattu. Mutta en halua toki valehdella, olen 39v ja sillä siisti.
lisää tuohon paksu lompsa ja yhteistä ymmärrystä löytyy kyllä / mies puolinen kuitti lompsainen saa enempi katsella vain seuraa etsivien profiileja.