Mä en vois kuvitellakkaa itteäni parisuhteeseen jossa suurinpiirtein 24/7 ollaan toisen kanssa. Mulla on oma kotini, oma elämäni ja oma vapauteni. Mä en halua niistä luopua, mutta joskus voisin kyllä jonkun kanssa viettää aikaa.
Haluaisin miespuolisen ystävän joka olis hiukan enemmän kuin pelkkä ystävä, mutta ei yhtään enempää. Vaikka ei suhteessa oltaiskaan, niin seksin suhteen oltais toisillemme uskollisia. Tehtäis kivoja asioita keskenämme, niinkuin esim vietettäis leffailtoja viikonloppuisin.. Joskus satunnaisesti vois jäädä toisen luo yöksi ja käydä iltaisin kävelyillä.
Tää on vissiin aika mahdoton yhtälö...
Haluaisin miespuolisen ystävän joka olis hiukan enemmän kuin pelkkä ystävä, mutta ei yhtään enempää. Vaikka ei suhteessa oltaiskaan, niin seksin suhteen oltais toisillemme uskollisia. Tehtäis kivoja asioita keskenämme, niinkuin esim vietettäis leffailtoja viikonloppuisin.. Joskus satunnaisesti vois jäädä toisen luo yöksi ja käydä iltaisin kävelyillä.
Tää on vissiin aika mahdoton yhtälö...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä olen aina halunnut tuollaista suhdetta, mutta naiset ovat aina halunneet muuttaa yhteen ja lapsia. Lisäksi en halua muuttaa hirveästi elämäntapaani, johon kuuluu oman ajan viettoa mm. l Itse olen kerran erehtynyt naimisiinkin, mutta se oli paha erehdys. 24/7 yhdessäolo ei sopinut minulle ollenkaan.
Siis kuuluu oman ajan viettoa mm. lukien. En todellakkaan tarvitse omaa aikaa ryyppäämiseen ja baareissa luuhaamiseen.
Joo mahdoton on, onneksesi sentään olet nainen niin tuollaista halutessasi sinua ei pidetä sitoutumiskammoisena hyväksikäyttäjänä ja huijarina.
Nimenomaan. Jos ja kun miehenä haluaisi edetä rauhassa, pitää oman elämänsä, mutta silti oppia tuntemaan ja ehkä rakastamaan jotakuta, mutta ei halua naimisiin, lapsia tai saman katon alle asumaan pikimmiten, onkin "sitoutumiskammoinen", eikä "tiedä, mitä elämältä haluaa". Näinhän suurin osa naisista asian nettitreffeilläkin ilmaisee. Ja muistetaan mainita, kuinka baareista saa munaa vasemmalta ja oikealta, joten seksiseura ei ole hakusessa.
Juuri tuollaista aloittajan kuvailemaa suhdetta itsekin hakenut vuosikausia, mutta koko Suomi24 treffeiltä ei ole tullut kuin yksi nainen vastaan, jolla oli samanlaisia ajatuksia. Valitettavasti hänen tasonsa ei ollut lähimaillakaan omaani, joten asia ei kiinnostanut.
Jos tuohon lisätään vielä seksi niin kyllä mulle sopii.
Käytännössä nuo jutut menevät yleensä niin, että nainen rajoittaa sen satunnaisen seurustelukumppaninsa elämää, mutta elää itse kuin sinkku. Miehen täytyisi olla aina valmis kun nainen niin haluaa, mutta samalla nainen tulee ja menee miten tykkää ja treffailee välillä muitakin miehiä.
Käytännössä aika huono diili miehen kannalta. täytyisi olla uskollinen ja palvelualtis naiselle, joka ei kuitenkaan anna sinulle oikeaa suhdetta, vaan satunnaista seuraa. Parempi vaihtoehto on olla naisen kanssa seksisuhteessa, jolloin on vapaa treffailemaan muitakin naisia ja etsimään sitä oikeaan suhteeseen sopivaa naista. Siinä ohessa voi vaikka katsella niitä leffoja yms. naisen kanssa jos molemmista siltä tuntuu.