AVIOERON ONGELMAT

Olemme 40 vuotta naimisissa oleva pariskunta. Miehelläni on ollut vuosien varrella syrjähyppyjä, joista en ollut perillä ennen kuin tuli tämä kännykkäkausi. Satuin kerran jos toisenkin vilkaisemaan mieheni tekstiviestejä ja sain selville missä mentiin. Salasuhteissa oli sekä suomalaisia että virolaisia naisia. Viimeinen ja vakavin suhde hänellä kesti vuoden. Kävivät yhdessä jopa etelänmatkalla, josta tietysti jäi kiinni, vaikka yritti kiistää kaiken. Siitä huolimatta ei tahdo avioeroa. No seksiä ei välillämme juuri ole, mies impotentti, tosin sanoo saavansa erektion vieraiden naisten kanssa...Potenssilääkkeetkään eivät kuulemma auta. Mietin itse avioeroa, mutta mitä tekisin sitten yksin. Tämän ikäinen nainen ei kelpaa enää kenellekään, kun ei edes aviopuolisolleen. Minulle riittäisi tavallinen arkinen yhdessä oleminen, mies kuvittelee, että elämä on jossain muualla.
12498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Nuoria miehiä riittä malmassa jotka haluvat kokenutta ja vanhempaaa naista ja se siitä.

Äänestä

Miehesi käytös vaikuttaa sinuun ihmisenä heikentäen omanarvon tunnettasi ja itsetuntoasi. Suosittelen eroseminaaria, omasta kokemuksesta. Se on toiselta nimeltään Jälleenrakennus seminaari, ja jälleenrakennusta todella tarvitaan kun on ollut vuosikymmenet huonossa toimimattomassa suhteessa.

Äänestä

Ensinnäkin miehesi ei ole impotentti, koska sekstailee muiden kanssa.

"Potenssilääkkeetkään eivät kuulemma auta"
Höpöhöpö.

Olet jo mitä ilmeisemmin kadottanut itsesi ja itsetuntosi. Jos ajattelet, ettet kelpaa etkä ole minkään arvoinen, niin se on nimenomaan itsetunto-ongelma. Avioero olisi paikallaan ja enemmän kuin hyväksi sinulle.

Äänestä

Älä mieti, analysoiminen ei auta. Ongelman ratkaisu ei ole sillä tasolla. Sinulla on ajatuksia, tunteita jne jotka kertovat, että et ole onnellinen. Ryhdy tekoihin, teko kerrallaan, ja valmista tulee. Kuin neuloisit pipoa, kerros kerrokselta, yks kaks olet maalissa, pipo on valmis.

Ota ero. Liittosi ei ole hyvinvointiasi tukeva. Olet samassa asemassa kuin muutkin ikäisesi naiset. Toiset ovat hyvässä suhteessa, toiset huonossa,jotkut ovat onnellisia yksin, jotkut onnettomia.

Ota vastuu elämästäsi ja onnellisuudestasi. Tuo liittosi ei ole sellainen liitto, joka on naisen tämän yhden elämän arvoinen. Miehesi pitää hauskaa, sinä murjotat.

Äänestä

Avioliiton ulkopuoliset suhteet ovat yksi laillisista syistä saada avioero. Halusi miehesi sitä tai ei.
Sinulla on oikeus eroon.
Miehesi on rikkonut avioliiton kalleimman ja arvokkaimman sopimuksen - olla luottosi arvoinen ja elää ja toimia sen mukaan.

On aivan itsestäsi kiinni, haluatko enää elää sen kanssa.
Elämä ilman tuota miestä on aivan varmasti rauhallista ja sinun itsetuntoasi kohottavaa. Saat huomata että suuri osa ihmisiä kunnioittaa lupaamiaan sääntojä ja elää sen mukaisesti.

Onnea matkaan!

Äänestä
  • Nykyään ei tarvita mitään laillista erillistä syytä avioeroon. Sitä ei kysytä eikä haluta tietää. Syy eroon on se, että jompi kumpi haluaa ja hakee sitä tai kumpikin hakee yhdessä. Syitä ei kysellä, Puoli vuotta harkintaa (ei edes asumista erillään) ja sitten voii hakea lopullisen eron ja se on sitten siinä.

    On sitten vanhankantaisia syitä tai ei, niin kaikki ei silti halua erota ja siihen haluun/tahtoon se avioliitto perustuu, vaikka suhteen ulkopuolisista se yhdessäolo olisi miten kieroutunutta tahansa.

    Äänestä

Länhde säkin etelänmatkalle, mutta yksin. Valitse joku gigolokohde, kuten Kreikan tai Espanjan saaret. Itsetuntosi kohoaa, huomaat, kyllä sä seuraa saat ja seksihalutkin voi palata ;-).

Äänestä

Itse erosin noin vuosi sitten " samanlaisesta miehestä/ tilanteesta" 27 vuoden jälkeen. Ei aluksi ollut helppoa, mutta nyt elämä alkaa voittaa ja asioista on alkanut nauttia ihan eri tavalla. Ei kannata jäädä pettävän miehen rinnalle ruikuttamaan, jos mies ei arvosta sinua tai yhteisteistä elämää.
Se lyttää itsetuntoa, jos jää. Itsetunnon ja itsearvostuksen saa kyllä kohoamaan. Hyvä apu tähän on eroseminaari/ eroryhmä Fisherin mallilla ja tietysti ystävät . Elämästä voit vielä nauttia, usko pois! Itse kuvittelin olevani naimisissa mieheni kanssa ikuisesti, mutta mieheni halusi eroa. En olisi varmaan itse saanut lähdettyä. Nyt olen kuitenkin tyytyväinen ratkaisuun ja olen sanonut sen myös ex- miehelleni.

Äänestä

Eli miehesi on itsekäs nysväri, joka ikäänkuin sallii avioliitossa seksin itselleen muttei puolisolleen. Muutenhan hän olisi hoitanut erektio-ongelmansa ja antaisi vaimolleen upeata seksiä.

Äänestä

Ap kysyy: "Mitä minä sitten yksin tekisin?".

Minä kysyn: " Mitä sinä nyt miehesi kanssa teet?"

Äänestä

Parempi, paljon parempi on naisen olla yksin kuin huonossa suhteessa.

Laita ero vireille.

Oppeliinille tiedoksi, että Suomessa ei tarvita mitään laillisia eikä laittomia syitä avioeron saamiseksi. Eron saa kun sellaista hakee, ja riittää että toinen hakee.

Äänestä

No eipä tietenkään miehesi halua erota liitostanne, kun voi tehdä mitä tykkää eikä teillä ole yhteiselämää. Sama osoite vain. Sinun olisi pitänyt erota jo aikapäivät sitten, mutta vieläkään ei ole liian myöhäistä tarttua toimeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katkero1 kirjoitti:

Olemme 40 vuotta naimisissa oleva pariskunta. Miehelläni on ollut vuosien varrella syrjähyppyjä, joista en ollut perillä ennen kuin tuli tämä kännykkäkausi. Satuin kerran jos toisenkin vilkaisemaan mieheni tekstiviestejä ja sain selville missä mentiin. Salasuhteissa oli sekä suomalaisia että virolaisia naisia. Viimeinen ja vakavin suhde hänellä kesti vuoden. Kävivät yhdessä jopa etelänmatkalla, josta tietysti jäi kiinni, vaikka yritti kiistää kaiken. Siitä huolimatta ei tahdo avioeroa. No seksiä ei välillämme juuri ole, mies impotentti, tosin sanoo saavansa erektion vieraiden naisten kanssa...Potenssilääkkeetkään eivät kuulemma auta. Mietin itse avioeroa, mutta mitä tekisin sitten yksin. Tämän ikäinen nainen ei kelpaa enää kenellekään, kun ei edes aviopuolisolleen. Minulle riittäisi tavallinen arkinen yhdessä oleminen, mies kuvittelee, että elämä on jossain muualla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu