Kuinka usein teillä on Kemissä tietokoneen laajakaistayhteydet poikki ja palautuu vasta kun ilmoitetaan siitä? Ihmettelen että onko meidän talon kohdalla jotain poikkeuksellista, kun ne on niin usein poikki.
kuinka usein?
kerros talo
32533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Onko kyse kaapeli-liittymästä, vai mokkula? Itsellä Soneran kaapeli ja lähes päivittäin yhteys pätkii.
Usein miten vain parista sekunnista kymmeneen minuttiin, sit joskus poikki niin kauan kunnes soittaa sinne. Sen jäjkeen vika korjaantuu muutaman tunnin kuluessa.
En tiedä mikä se musta vehje on nimeltään, jossa vilkkuu valoja.
Sentään ei päivittäin, mutta parin viikon välein on katkoja jotka kestävät ilmoituksen jälkeen tunteja taikka koko loppupäivän.
Edellisellä asuinpaikalla ei ollut katkoja.
Sellaista katkoa en ole vielä koskaan huomannut, että se ilman ilmoittamista itsestään paranisi.
wlan.
No ne vilkkuvat vihreät valot ovat kaapeli tai ADSL modeemin ethelin ilmoitusvaloja,että täällä ollaan.Elleivät kaikki pala yhteys on poikki.Päivittäin on yhteydet poikki tuntikausia täällä Koivuharjussa.Extra liittymä on,enkä mokkuloita laita,ovat pelkkää bisnestä .
olen työtön ja melkein kokoajan olen koneessa kii, siis hei oikeasti harvoin pätkii, ja silloin käytän tilaisuutta hyväksi ja haen muutaman bissen viekkuun =)
Missä siis on vika, kun toisessa talossa pätkii, toisessa ei?
Soneralta ei saa selitystä.
Omissa laitteissa ei vaikuttaisi olevan vikaa.
Morjesta ketjuun!
Kaapelilaajakaistalaisia linjoilla?
Se "musta vehje, jossa vilkkuu valoja", sattuuko sen nimi olemaan Cisco EPC3825? Onko viimeisin firmware epc3825-v302r125554-120725c.bin?
Jossei, soittakaa meidän Vikapalveluun (p.0206 90101) niin päivitetään laitteeseen viimeisin firmware päälle. Tää nimittäin voi auttaa pätkimiseen. Saa jättää pyyntöä myös meidän SoMe-kanaviin: http://bit.ly/ZHYC2Q
Selene@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
No mulla on toi Cisco3825, mut mistä mää noi firmware numerot löydän?
Pohjassa oli kaikenmuunlaisia numerokirjain yhdistelmiä, mut ei ton tyyppisiä?
Se yks numerosarja on se pin koodi joten sese ei ainakaan ole.
Luvattu 100 nopeus ei ole edes johdolla yhdistettynä noussut edes yli 43n? (ilman johtoa max 22)
Tietokoneen omatkaan päivitykset ei tahdo onnistua, kun jatkuvasti pätkii.
Puhelimen 3g yhteys pelaa aina, joten joskus joutunu turvautumaan siihen.
On sama nimi mutta vasta vajaa 1 v vanha. Silti jo vanhentunut? Eikö päivitykset tulekaan automaattisesti?
Huomenta ketjuun!
Kiirettä pukkaa partiolaisilla, mutta täällä suomi24lla taas pörrätään hetken aikaa :)
Tähän kaapelimotuun ei automaagisesti valu päivitykset vaan ne työnnetään meiltä asiakkaalle kun tilanne sen vaatii. Viimeisin päivitys on tullut 25.7.12. (120725c.bin).
Tässä ohje, miten tarkistaa viimeisin firmware:
1. Avaa Internet-selain.
2. Kirjoita osoite-kenttään 192.168.0.1 ja paina enter
3. Avautuvalta sivulta, rullaamalla alaspäin, näkyy kohta "Firmware name". Tässä lukee mikä firmware sisällä on.
Jos siellä on jokin muu kuin epc3825-v302r125554-120725c.bin niin meidän SoMe-tiimi voi tämän päivittää nopsaan, kun laitatte viestiä esimerkiksi meidän Facebookin privaan. Kirjoittakaa jokin asiakastunniste ja pyyntö päivittää edellä mainitun modeemin firmware. http://bit.ly/ZHYC2Q
Jos Facebook-tunnuksia ei ole niin pyynnön voi tuikata tulemaan myös soittamalla vikapalveluumme (p.0206 90101) tai tekemällä Häiriöilmoituksen netissä, jonka lisätietokenttään kirjoittakaa firmwaren päivityspyyntö. http://bit.ly/13QNXZi
Mitä firmwareja löytyi purkkien sisältä?
Selene@SoneraPartio
"No mulla on toi Cisco3825, mut mistä mää noi firmware numerot löydän?"
Lue kättöohjetta osoitteesta: http://www.cisco.com/web/consumer/support/userguides2/4021196_B.pdf ja sieltä sivu 84.
Hallinnointinäyttöön pääset osoitteesta 192.168.0.1 . Sieltä näet firmware tunnuksen ja paljon muuta.
"On sama nimi mutta vasta vajaa 1 v vanha. Silti jo vanhentunut?"
Laite ei sinänsä vanhene vielä vuodessa, mutta laitteen ohjelmistoon saattaa tulla päivityksiä muutaman kuukauden välein. Ohjelmistoon on alunperinkin jäänyt puutteita tai virheitä, joita yritetään paikata tarpeen mukaan. Niin ollen alussa päivityksiä tulee tiheämmin ja ajan myötä harvemmin, kun ohjelmistovirheitä on korjaavien päivityksien jälkeen vähemmän. Osa päivityksistä tosin saattaa olla sellaisiakin, että niillä helpotetaan laitteen käyttöä tai niillä saadaan laitteeseen uusia ominaisuuksia.
Laitteen valmistajan kotisivulta yleensä näkee viimeisen ohjelmistopäivityksen numeron tai päiväyksen. Laitteen ohjainpaneelista taas näkee, mikä ohjelmistoversion laitteessa on tällä hetkellä. Näitä voi vertailla ja mikäli laitteen kanssa on ontelmia, voi pyytää päivittämään laitteen ohjelmiston. Sonera on korkeaa saksalaista palvelunlaatua. Heil!
Tais sonerapartiolla neuvot loppua?
"Kuinka usein teillä on Kemissä tietokoneen laajakaistayhteydet poikki "
Meillä on viimeisen kymmenen vuoden aikana ollut laajakaistayhteys poikki kerran. Silloin talossa uusittiin sähkökaapeleita. Asuntoon ei tullut sähköä ja läppärin akku tyhjeni 5 tunnin käytön jälkeen. Samalla katsesi laajakaistayhteyskin. Kun asuntoon saatiin jälleen sähköä, alkoi laajakaistayhteyskin toimia. Sinänsä laajakaistayhteys ei ole elämässä kovinkaan tärkeää. Hyvin pärjäsin, vaikka laajakaistayhteys olikin poikki muutaman tunnin. Tärkeämpää on huolehtia riittävästä yöunesta, ravainnosta ja puhtaudesta.
Teillä on ehkä sillä vanhalla tavalla, jota ei enää saanut.
Tiedän toisenkin paikan jossa se kyllä toimii, nimeltään joku A:lla alkava systeemi.
"Teillä on ehkä sillä vanhalla tavalla, jota ei enää saanut."
Siis mikä on vanhalla tavalla? Nyt on uudet nousujohdot, ei ole enää vanhalla tavalla vaan nyt sähköjohdot on uudella tavalla.
"Tiedän toisenkin paikan jossa se kyllä toimii, nimeltään joku A:lla alkava systeemi"
A niin kuin Alko? Alkolla ei ole mitään tekemistä laajakaistan kanssa!
adsl tai jotain semmoista.
Niitä on vielä Kemissäkin käytössä, mutta uutta ei harmi kyllä saa.
Ei toimi mullakaan netti kemissä. modeemissa on uusin firmis ja ciscon modeemi. Netin nopeus vaihtelee 20-100 megan välissä. Asun ihan keskustassa ja vikailmoitus on tehty!
"Netin nopeus vaihtelee 20-100 megan välissä"
Jos noin lujaa menee, ei pitäisi olla mitään valittamista eikä aihetta olla tyytymätön.
100 megan nopeudesta maksetaan ja korkeintaan 43 megaan päässy. Yleinen taso 10 -20 megan välissä, ei hyvältä näytä. Kolmisen kuukautta sitten antoivat uuden vlanin (Cisco3825) ei mitään muutosta parempaan.
Puhelinlasku vaan kasvaa sinne soitellessa ja aina luvataan jotain viritystä.
Jos nopeutta mitataan rahalla, niin silloinhan minä maksan n.80% tyhjästä.
""uuden vlanin (Cisco3825) ei mitään muutosta parempaan."
WLAN on johdoton yhteys laajakaistamodeemin ja tietokoneen välillä. Hanki kaupasta muutamalla eurolla ethernet-kaapeli modeemin ja tietokoneen välille ja poista WLAN-yhteys käytöstä laajakaistamodeemin ohjainpaneelin asetuksista. Yleensä nopeus nousee, kun yksi häiriötekijä on vähemmän.
Samalla kertaa voit tarkistaa, onko tietokoneeseen asennetut laiteajuri ajantasalla. Laiteajurit ovat tietokoneen ohjelmia. Uudet ajurit voit ladata osoitteesta:
http://www.cisco.com/web/consumer/support/modem_DPC3825.html#~drivers .
Niitä ei Sonera päivitä vaan ne ovat pelkästään tietokoneen käyttäjän vastuulla. Sonera päivittää pelkästään laajakaistamodeemin ohjelmistoa.
Muualla maassa on tietokonejutut tarkoitettu kaikelle kansalle ja Kemissä siis vain jollekin korkeasti koulutetulle tietokonesähkömies/nais henkilölle joka osaa tehdä ihme viritelmiä (onko se edes laillista?)
Ei voi olla luvallista että noin sorretaan eläkeläisnaisia, kun kerran pankki ja muut palvelut vaativat että asiat on hoidettava netissä.
Tämä on saatava kuntoon ja pätkiminen pois!
Kuten jo tuolla hiukan ylempänä kerroin on sillä kaapelillakin sitä nopeutta testattu ja paras tulos on ollut 43megaa.
Vikaa on tutkittu moneen kertaan eikä se omista laitteistani johdu, vaan Soneran kaapelista.
Ovat käyneet katsomassakin ja selittelevät jotain juupa jaapaa ja viimeksi (3kk) tosiaan toi vlan kaikkineen johtoineen ja pistokkein vaihdettiin, mutta nopeus ei noussut.
No kyllä näillä nopeuksilla pärjäilee, mut sais ne välillä olla sitä mitä luvataa
Erityisesti tämä lyhyt kestoinen pätkiminen joka kestää parista sekunnista kymmeniseen minuuttiin ärsyttää eniten? Kielii minun mielestä kaapeliviasta.
Ne pätkinnät ajoittuu 08:00 - 21:00 välille? Öisin ei pätki oikeastaan koskaan?
"Kielii minun mielestä kaapeliviasta.
Ne pätkinnät ajoittuu 08:00 - 21:00 välille? Öisin ei pätki oikeastaan koskaan?"
Ei todellakaan kerro kaapeliviasta vaan päinvastoin. Ei kaapeliviat kellonajasta riipu. Tuo kertoo selvästi, että yhteyksissä on ruuhkaa silloin, kun on paljon käyttäjiä.
"Muualla maassa on tietokonejutut tarkoitettu kaikelle kansalle ja Kemissä siis vain jollekin korkeasti koulutetulle tietokonesähkömies/nais henkilölle joka osaa tehdä ihme viritelmiä (onko se edes laillista?)"
Mitä laitonta siinä on, jos päivittää tietokoneensa laiteajureita ja korvaa langattoman yhteyden kaapelilla. Langattomat yhteydet ovat radiotaajuusäteilyä. Sitä paitsi, se ethernet-kaapeili oli siinä samassa paketissa kuin modeemikin ja lienee vieläkin, ellet ole heittänyt sitä roskiin. Joka tapauksessa uusia saa muutamalla eurolla.
Laiteajureiden päiväittäminen on tarkoitettu kaikille tietokoneen hankkineille, ellei sitten ole varaa palkata joka pikku hommaan ulkopuolista. On lähes sama asia kuin autonomistajilla, Autoa joutuu pesemään ja tankkaamaan silloin tällöin. Ei laiteajureiden päivittäminen eikä auton tankkaaminen vaadi korkeaa koulutusta ja onnistuu myös eläkeläisiltä.
"Kuten jo tuolla hiukan ylempänä kerroin on sillä kaapelillakin sitä nopeutta testattu"
Tarkista, että laajakaistamodeemin ja tietokoneen välillä on ethernet-kaapeli. Sen voi yhdistää myös langattomasti tai USB-kaapelilla. Molemmat jälkimmäiset ovat kuitenkin hitaampia kuin ethernet-kaapeli. Joku mainitsi tietokoneen laiteajureista. Ne on syytä päivitää nimenomaa siltä osin kuin ne koskevat tietokoneen ja modeemin välistä ethernet-yhteyttä. USB-liitäntää ei yleensä tarvita laajakaistamodeemin ja tietokoneen välillä, jos tietokoneessa on ethernet-liitäntä.
"vlan"
Mikä on vlan? Tarkoitatko WLAN eli Wireless Loaca Area Network? Poista WLAN käytöstä ja korvaa se verkkokapelilla (= Ethernet-kaapelilla) mutta ei USB-kaapelilla.
Tietokoneen käyttäjä:lle
Edellisellä paikkakunnalla yhteydet toimi ja toimi vaan, vuodesta toiseen ilman katkoja. Ei tarvinnut pestä ei tankata, kunhan maksoi laskun ajallaan.
Ollaan siis muualla totuttu helppoon elämään. Ei vanha koira opi uusia temppuja.
Soneran sivuilla lukee et 100 megasen netin nopeuslupaus on 40-100 megaa.. jos menee alle on purkuperuste.
No pitipä etsiä ja näinhän siellä lukee:
- Nopeus on enintään mainittu maksiminopeus, mutta vähintään puolet tästä nopeudesta ja muista Kaapeli -liittymistä poiketen 100Mbit –liittymissä nopeus on enintään mainittu maksiminopeus, mutta vähintään 40 prosenttia tästä
nopeudesta.
Nyt pitää alkaan kopioimaan nopeuksia ja ilmoitteleen Soneralle. Mulla pari onkin kopioituna, mut ne on ilman ethernet-kaapelia.
Pitänee varmaan useammalta pivältä niitä nopeuksia ottaa ja kopsata ja sit laittaa soittopyyntö ja katsoa mitä jälleen sanovat?
Näillä eväillä jatketaan.
PS.
Vaihdan ton nimimerkin hiukan raflaamattomaksi
"mutta vähintään 40 prosenttia tästä nopeudesta."
No mutta tämähän olikin hyvä tieto. Sonera on pitänyt lupauksensa. Käyttäjillä on vaan jäänyt lukematta hankkimansa laajakaistayhteyden ominaisuudet.
Laitettaisiin ensinnä kuntoon niin, ettei tule noita monentunnin katkoja
ja sitten voisi alkaa lisätä sitä nopeutta.