Yrittäminen kiinnostaisi

Olen tällä hetkellä työttömänä, mutta olen kiinnostunut yrittäjyydestä. Motivaatiota ,asennetta , koulutusta yms. riittäisi mutta minulla ei ole ideaa mitä ryhtyisin tekemään.

Aikaisemmin olen toiminut lähinnä ICT alalla asiantuntija, asiakaspalvelu ja myyntitehtävissä.

Mitä kautta olisi mahdollista löytää joku jolla on hyvä idea mutta joka kaipaisi kumppania yrittäjäksi? Tuttavapiiristäni tälläistä ei löydy .
594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

yrittäjäksi?

Äänestä
  • onko vastaavia kysymyksiä ollut aikaisemmin tällä palstalla ? En itse olekysellyt aikasemmin ja olen ihan vakavissani.

    Äänestä

Yrittäjyys on sitä, että on ideoita ja ymmärrystä ja rahaa yrittää.
Ja Jos niitä ei ole, niin ei kannata yrittää.
Ja olet jo 47v, niin et enää kerkeäkkään.

Äänestä

Eiköhän tääkin aloitus ole niin väärässä paikassa kuin voi olla, ideoita muka vielä...

Äänestä

Olen itse IT-alan yrittäjä ja aloitin 2004 Työvoimapörssitä työsuhdeyrittäjänä ja siirryin sitten erääseen Työosuuskuntaan ja sitten siirryin Eezy Osk:n ja kävin kokeilemassa Ukko.fi kunnes sitten siirryin taas jäseneksi erääseen uuteen Työosuuskuntaan. Tällaista joutuu tekemään aina sen takia että Osuuskuntien kanssa tulee aina jokin ongelma minkä takia pitää vaihtaa parempaan.
Näin saa kokemusta yrittäjyydestä niin ettei meneätä oikeutta Työmarkkinatukeen ja/tai Toimeentulotukeen (vaikkakin erittäin pyrokratiaala pilatussame järjestelmässä oikea yrittäjä saa kyllä Toimeentulotukea ja Asumistukea mutta ei muuta).
Ei kannata aluksi perustaa oikeaa yritystä koska kokematon ei osaa myydä eikä paljon yrityksen pyörittämisesta mitään tiedä. Et helposti keksi kunnollista markkinointikanvaa joka oikeasti toimisi hyvin. Ja vaikka olisikin hyvä liikeidea niin Starttiraha ei kuitenkaan yleensä riitä siihen ajallisesti, että saisit ihan oman oikean yrityksessi toimimaan kunnolla ennen Starttirahan loppumista.
Oikea yritys kannattaa perustaa vasta kun asiakkailta Tilauskannat ovat vuosiksi niin varmat, että vuoden aikana joka kuukauden liikevaihdollinen keskiarvo on vähintään 8000 € + ALV 24 %. Jotta pystyt maksamaan edes itsellesi TES:n mukaista palkkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen 47 kirjoitti:

Olen tällä hetkellä työttömänä, mutta olen kiinnostunut yrittäjyydestä. Motivaatiota ,asennetta , koulutusta yms. riittäisi mutta minulla ei ole ideaa mitä ryhtyisin tekemään.

Aikaisemmin olen toiminut lähinnä ICT alalla asiantuntija, asiakaspalvelu ja myyntitehtävissä.

Mitä kautta olisi mahdollista löytää joku jolla on hyvä idea mutta joka kaipaisi kumppania yrittäjäksi? Tuttavapiiristäni tälläistä ei löydy .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu