Aiemmassa keskustelussa pohdittiin, miksi avioitua. Avioliitossahan on selviä hyötyjä ja avioliitto eroaa lain kannaltakin esim. avoliitosta. Mutta mikäs on syynä hommata ne sormukset vasempaan nimettömään ja kutsua sitä kihlaukseksi ilam avioaikeita? Tarkoitan siis sellaista "kihlausta" jolloin avioliitosta ei ole sovittu eikä ollut mitään puhetta, eikä sormustus liity avioliittoon yhtään mitenkään. Jotkuthan ovat olleet vuosikausia tai vuosikymmeniä "kihloissa" ilman aikomusta avioitua.
Eli heittäkääpä hyviä syitä sormusten vaihtoon? Itse kun en keksi yhtään ja sormuskin maksaa?
Ja miksi se on parempi kuin avioliitto tai sormukseton avoliitto tai seurustelusuhde?
Eli heittäkääpä hyviä syitä sormusten vaihtoon? Itse kun en keksi yhtään ja sormuskin maksaa?
Ja miksi se on parempi kuin avioliitto tai sormukseton avoliitto tai seurustelusuhde?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Menin kihloihin vakaana aikomuksena avioitua. Oikeastaan päätös sitoutumisesta oli tehty jo vuosia aikaisemmin, kun muutimme yhteen.
Kaikki eivät kuitenkaan koe tarvitsevansa aviolittoa. Jollekin sormus edustaa sitoutumista ja jatkuvuutta, vaikkakin ilman avioliittoa. Kukin saa itse ladata sormuksiin sellaisen merkityksen, jonka haluaa.
Jotkut ovat lupautuneet toisilleen tai ovat jopa naimisissa, mutta eivät pidä sormusta. Voisi yhtä lailla kysyä, miksi sormuksellinen avioliitto olisi parempi kuin sormukseton.
Sormus on symboli joka kertoo muille sen sormessasi näkeville, että olet tunteella kiinni vakavassa parisuhteessa. Se pitää loitolla rehelliset ihmiset, he eivät lähesty sinua edes ihastumisen merkeissä, koska tietävät että rakastat vakavasti.
Tuli opittua tämä kantapään kautta, miksi exälle sormuksen pito oli kovin vastenmielistä ja aina pois sormesta. Petti.
Muuthan ei mistään näe oletko naimisissa vai ei, ainakaan jos ei ole sitä sormusta. Ja jos se on tärkeintä tai ainoa syy, että muut näkee, että olet varattu niin siihen riittää se sormus, ei tarvitse mennä naimisiin.
Tuo nyt ei kyllä ihan varmaa ole, että ihminen jolla on sormus sormessa rakastaa vakavasti. Eihän ex:äsikään rakastanut vaan petti? Tiedän pari miestä, jotka ovat suostuneet laittamaan sormuksen sormeensa, kun tyttöystävä niin kovasti halusi. Ja loppuipahan jatkuva ruikutus asiasta. Yksikin mies sanoi, että naimisiin hän ei todellakaan ole menossa kyseisen daamin kanssa. Ja sormuksen tosiaan voi tarvittaessa ottaa pois sormesta. Ja toisille se sormus ei ole este, päinvastoin joten ei sitä tarvitse välttämättä piilotella.
Monelle tulee mieleen, että ihminen jolla on sormus on menossa naimisiin. Ja sitä usein pidetään vakavana sitoumuksena.
Ei miksikään! Minulle sormukset ovat tarpeettomia symboleja.
Parin viikon jälkeen pidin sitä rintataskussa ja hyvin pian laitoin sen hyllyyn.
Vaimo pitää yhtä somusta.
Ammattisormuksen kanssa sama juttu. Pari viikkoa sormessa ja sitten hyllyyn.
Eipä tästä sormuksettomuudesta ole ollut mitään haittaa!
Itse pidän sormusta aina. Pikkuisen häiritsee, kun vaimon sormukset on kaapissa. Toki laittaa ne kun lähdetään kotoa liikkeelle. Kai tuo tapa olla pitämättä niitä kotona jäi kun oli sellaisessa työssä, missä ei saanut olla sormuksia sormissa ja otti ne pois. Ei sitten töiden jälkeenkään niitä laittanut.
En ole asiasta edes viitsinyt sanoa, mutta vähän loukkaa minua. Mutta, jos ja kun ei muuta vikaa liitossa ole, niin tehköön miten haluaa.