Satulat

En voi käyttää kovin kapeaa satulaa koska takamus tulee kipeäksi.

Miksi pyöriin ei kehitetä leveämpiä satuloita?
10240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Provohan tämä on, mutta vastataan asiallisesti.

Pyöriin on leveitä satuloita. Niitä käytetään mm. cruisereissa, mutta ne eivät sovellu leveytensä takia pidemmille matkoille. Ne aiheuttavat hiertymiä reisissä ja painavat alapään verenkierron tukkoon.

Oikea satulan leveys voidaan mitata mittaamalla istuinluiden etäisyys. Mm. joillakin Spessun satuloita myyvillä liikkeillä on käytössään mittareita. Naisten satula on keskimäärin muutamia kymmeniä millejä leveämpi kuin miesten satula. Mittaamalla löytyy oikean levyinen satula.

Äänestä

hyvä satula ettei persttä hiero

Äänestä

Takamus kipeytyy siksi, että pyöräilet liian harvoin.
Kun olet sotkenut pyörällä kuukauden joka päivä ei mikään paikka tunnu kipeältä.
On vain mahtavan hieno olo ja kunto nousee kohisten.

Äänestä

Rasvaa jalkoväliin ja runsaasti.Sit lenkille.

Äänestä

Perussäännöt:

Jos pyöräilet vähän, käytä pehmeää ja leveämpää satulaa.

Jos pyöräilet paljon, käytä kovaa ja kapeaa satulaa. Mutta ei liian kapeaa vaan istuinluiden mukaan mitoitettua.

Perustelut:
Jos pyöräilee vähän, ei istuinluut totu ajoon ja siksi kova ja kapea satula on aina epämukava. Toisaalta pehmeän ja leveämmän satulan verenkierto ja hiertämisahaitat ei nousu esiin pienellä pyöräilymäärällä.
Paljon pyöräillessä pitää paino saada istuinluille, jolloin verenkierto ei häiriinny eikä tule hiertymiä. Paljon pyöräilevällä istuinluiden päät tottuu ja pian kova ja kapea satula tuntuu parhaalta.

Äänestä

Mikähän minun perseessäni on vikana kun en ole huonoon satulaan vielä törmännytkään, vaikka olen pyöräillyt todella monella pyörällä, mutta toki aika lyhyitä matkoja.

Äänestä
  • ..., mutta toki aika lyhyitä matkoja.

    Niinpä niin

    Äänestä

  • Ei persuukset kipeydy, jos pyöräilee tarpeeksi.
    Aikoinaa huomasin itsekkin, ettei satulanpehmustekkaan mitään auttanut, ainoastaan se kun jouduin ajokortin menettämisen takia polkemaan työ-matkat joka päivä.

    Äänestä

Mukavuutta ajatellen on nojapyörät kehitetty. Siinä ei perse sano kyllä yhtään mitään eikä muukaan paikka, ei tarvii enää voivotella vaivoja.

Äänestä
  • Kyllä polkupyörä aina nojapyörän voittaa menne tullen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


isopeppunen nainen kirjoitti:

En voi käyttää kovin kapeaa satulaa koska takamus tulee kipeäksi.

Miksi pyöriin ei kehitetä leveämpiä satuloita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu