Lihottaako hedelmät

Laihduttaja

Mua on alkanu mietityttää et lihottaako hedelmät oikeasti, ja toiset mitkä on mietityttäny on puuro ja ruisleipä? Pituutta on 170 ja painan 66, raskaus takana ja sen jälkeen pudottanut
10 kiloa. Tarkoituksena ei ole enää pää sääntöisesti pudottaa vain painoa vaan tulla timmimmiksi. Ruokavalio vinkkejä??

7

2696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Hedelmissä on sokeria eivät mikään välttämätön ennemmin syö marjoja

    • kohtuus:):):)

      Hedelmissä on suojaravintoaineita.Samoin ruisleipä on terveellistä.Mitään perusruoka-aineryhmää ei kannata sulkea pois vaikka laihduttaisikin,ettei tule puutoksia. Kannattaa ennemminkin harrastaa kohtuullisuutta.

      http://yle.fi/uutiset/ruisleipa_on_suomalaista_superruokaa/5414726

      Jos syöt kohtuudella, niin laihduttaja voi syödä kumpaakin.

      Mukavaa syksyä:)

    • Kaikkea kohtuudella!

      Ei lihota sen enempää kuin hampurilaisateria, pitsa tai suklaalevykään.

      Vasta siinä vaiheessa, kun energian saanti menee kulutuksen yli, alkaa lihominen.

      Olet siirtynyt ylläpitovaiheeseen. Yleensä sanotaan, että yksi hedelmä päivässä riittää. Syö lisäksi marjoja. Banaani on aivan loistava välipala ennen tai jälkeen treenin.

      Aamupuuro on parasta aamupalaa. Siihen lisäksi maitoa, proteiinia (esim. kananmunaa, juustoa, pähkinöitä, leikkeleitä) ja marjoja. Täydellistä!

      Nopeasti ruokaohjeeksi voisi suositella Jutan dieettiä. Lisää siihen hiilareita ja öljyjä (vaikka pähkinöitä), niitä on mielestäni dieetissä liian vähän. Sitä kannattaa muutenkin tuunata, eli kohtuus kaikessa = kaikkea kannattaa syödä kohtuudella. Ruoka-ajat siinä on mallillaan, ja peruspohja muutenkin.

      Onneksi olkoon 10 kilon painon pudotuksesta! Ei se ilmaiseksi tule :-)

    • 12+20

      oikeasti haloo! Nyt menee karppaukset yli ja pahasti jos on kamalaa että hedelmissä on sokeria. Meni viimeisetkin rispektit karppaajia kohtaan tässä.

      Miten ihminen voi olla niin TYHMÄ?

      vetäkää sitä voissa paistettua sianpersettä ihan vapaasti, sehän tekee niin hyvää kropalle ja on niin luonnollista että aah eikä ole sokeria!

      voi jeesus!

    • temppis71

      Kannattaa ymmärtää että hedelmissä kuten esim. omenoissa on aika paljon hiilareita ja sokeritkin kyllä pomppaa nopeasti ylös niitä popsiessa. Toisaalta omenassa on aika vähän kaloreita joten tilavuuteensa nähden hyvä vatsantäyte. Kyllä kasvikset ja marjat on hedelmiä paljon parempi vaihtoehto.
      Jos lähtisin vetämään nyt jotain "mättöä" niin puoli litraa vettä alle ja vaikkapa banaani, sitten sinne mättöä vetämään :)

      • kjfg kj

        Koeta nyt päättää mitä mieltä olet: väität että omenassa on paljon hiilareita, jotka saavat verensokerit pomppaamaan heti ylös. Toisaalta sanot, että omenassa on vähän kaloreita tilavuuteensa nähden.

        Miten omenassa voisi olla samaan aikaan paljon hiilareita ja vähän kaloreita?

        Aika monta kiloa pitäisi ihmisen päivässä syödä omenoita että lihoisi.


    • BWL

      Eiköhän lihominen tapahdu siten, että syö liikaa kulutukseen nähden. Liian isoja annoksia, liian energiatiheää ruokaa.. En usko että kukaan on saanut ylimääräisiä kiloja hedelmistä. :) Toki ne sisältävät sokeria, mutta hedelmien sokeri ei ole yhtä pahasta kuin teollinen sokeri (jota tungetaan lähes tuotteeseen kuin tuotteeseen). Tietyt hedelmät nostaa verensokeria hitaammin kuin toiset, esim. omena, persikka, päärynä ja greippi ovat tällaisia, ja mikä tahansa hedelmä proteiinin kera nautittuna on oikein oiva välipala, jolla nälkäkin pysyy loitolla. Karppaajat voi olla mitä mieltä tahansa, mutta aktiivinen ihminen tarvitsee myös hiilareita (ja hyviä rasvoja, proteiinia, kuituja, kivennäis- ja hivenaineita, vitamiineja ym.), ja hedelmät on ihan hyvä lähde. Tämä siis mun oma mielipide, ei absoluuttinen totuus. Ja omasta kokemuksestani voin sanoa, että painonpudotus ja -hallinta ovat sujuneet hyvin mallikkaasti, vaikka oon joinain päivinä syönyt neljäkin hedelmää. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7184
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      36
      4222
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      38
      3698
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      399
      1962
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1448
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1377
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      177
      1090
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1088
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1020
    Aihe