Kuinka monella on sähköpyörä

Kertokaa jos teillä sattuu olemaan käytössänne sähköavusteinen fillari ja vaikka vielä merkki.
Kiinnostaisi vähän tietää paljonko suomessa sähköfillareita on.
7174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jostain muistan lukeneeni että sähköpyöriä on muutama tuhat liikenteessä. Itsekin mietin josko työmatkalle hommaisi sähkömoottorin avuttamaan kulkemista varsinkin kun sähköpyörät on menneet aika paljon eteenpäin ulkonäöllisesti ja nykyään jo ihan fiksun näköisiä pyöriä on markkinoilla: http://www.otbikes.com/bikes/electric-bikes

Onko jollain tietoa onko tullainen BH luotettava merkki?

Äänestä

Minkähän hintaista olisi laittaa itse sähkömoottori pyörään? Ei luulisi kovin haastavaa välttämättä olevan vai?

Äänestä
  • Ainakin näyttäisi olevan suomessa edustus BH:n sähköfillareille www.electrobike.fi. Ja TODELLA paljon edullisemmat hinnat kuin otbikes.comissa

    Äänestä


Meikäläisellä on käytössään saksalainen Rixe Nancy S (sama kuin Kalkhoff Pro Connect) eli ns. saksalaisen pyöräluokan "schnellen pedelec". Vehkeessä siis käsikaasu joka vie sinne 20 km/h nopeuteen ja avustus nopeuteen 45 km/h.

Vaimolla puolestaan käytössään ihan normi pedelecci, eli Rixe Bordeaux. Siis laillinen vehje.

Näissä sakemannipyörissä on molemmissa se Panasonicin keskiömoottori samoin kuin Panan akut ja muut sähköverneet. Ovat todellakin laadukkaita vfehkeitä mutta hintaa on tietty myös reippaasti!

Äänestä

Minä olen ajellut Kalkhoffin Impulse 8g Hs mallilla nyt reilun vuoden ja 4000km. Kolmas moottori menossa tällähetkellä, aina sama vika, muuten pyörä on ollut kyllä hieno ajettava. Seuraavaksi ajattelin siirtyä kanssa tuohon Panasonicin tai uuten Bochsin järjetelmään kun näyttäisi noihinkin jo saavan jalkajarrun.

Äänestä
  • kehui Tunturin miesten Forte-premium sähköpyörää.
    Sanoi se paremman ja mukavamman tuntuinen ajaa kuin hänen vanha mopo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomessasähköpyöriä kirjoitti:

Kertokaa jos teillä sattuu olemaan käytössänne sähköavusteinen fillari ja vaikka vielä merkki.
Kiinnostaisi vähän tietää paljonko suomessa sähköfillareita on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu