Tätä on varmaan kysytty ennenkin, mutta kysytään jälleen.
Mikä on sopiva aika tapailua tai seurustelua ennen seksiä? Tietysti sitten, kun molemmat ovat valmiita, mutta mikä on oma tuntemuksesi? Samana päivänä tai ensimmäisellä viikolla? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia? Kun on muutettu yhteen? Kun on menty naimisiin?
Oletko noudattanut omia tuntemuksiasi vai oletko tullut painostetuksi tai joutunut odottamaan vastoin tahtoasi?
Mikä on sopiva aika tapailua tai seurustelua ennen seksiä? Tietysti sitten, kun molemmat ovat valmiita, mutta mikä on oma tuntemuksesi? Samana päivänä tai ensimmäisellä viikolla? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia? Kun on muutettu yhteen? Kun on menty naimisiin?
Oletko noudattanut omia tuntemuksiasi vai oletko tullut painostetuksi tai joutunut odottamaan vastoin tahtoasi?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Se menee niin että, jos heti on kemiat kohdallaan ja toinen tuntuu saavan itsessä aikaan seksuaalisen halun ja hän tuntee samoin, niin ihan vapaasti voi käyttää tilanteen hyväkseen ja katsoa onko se oikea nyt siinä. Seksi ei mielestäni ole mikään tabu tai joku suhteen muodostuksen kynnyskysymys. Mennään heti eka treffeillä sänkyyn, jos kumpikin niin sitä tuntuu haluavan tai jos ei heti seksuaalinen kiinnostus herää, niin voihan sitä rauhassa odotella.
Mitään sääntöä ei ole, on vaan persoonista kiinni tämäkin asia kuinka rohkeita päätöksiä itselleen tahtoo sallia.
Juuri tuolla menetelmällä naiset valitsevat kelvottomia jyystärisurkimuksia. Kunnolliset miehet eivät kelpaa.
Minulle kelpaa kunnon mies. En mistään hinnasta menisi sänkyyn miehen kanssa, joka ei vetoa minuun niin fyysisesti, henkisesti kuin koko olemassa olevalla persoonallaan. Mitään jyystäjää tässä ei kaivata, se on sinun harhakäsityksesi naisista jonka mukaan nainen hurmataan pelkillä tatuoiduilla lihaksilla.
Entä sinä, millä tavalla pidät itsäsi kunnollisena ja kelpaavana?
Eikös kunnonmiehet aina sano, että he ovat täydellistä aviomiesainesta, kun eivät hakkaa eivätkä petä. Kumma kun naisilla on pokkaa jotain muutakin vaatia. ;-)
Aloitetaan vaikka siitä, etten juo, polta enkä kiroile. Kummasti vain todella monet miehet saavat naisen, vaikka noita vikoja löytyy, eli kunnollisuus ei kiinnosta naisia.
Sä olet nyt sekottanut munattomuuden ja kunnollisuuden. Tupakanpoltto on kieltämättä teveyden kannalta huono juttu, mutta alkoholia pitää osata käyttää - se ettei käytä, tekee ihmisestä jonkin sortin fanaatikon ja fanaatikot on huono juttu. Ja kiroilu nyt vaan on miehekästä.
En tosiaan ymmärrä miksi naisen pitäisi ihastua mieheen vain siksi, ettei tämä juo. polta, taikka kiroile.
MIelestäni mahdollisimman pian. Muuten siitä tulee sellainen möykky jota molemmat kenties alkavat pelkäämään ja luomaan kohtuuttomia odotuksia itselleen tai toiselle.
Seksi kuuluu pysyvään suhteeseen. Teoriassa voisi aloittaa vaikka ensitapaamisella, jos molemmat tietävät, että sitten pysytään saman ihmisen kanssa. Käytännössä siihen menee viikkoja tai kuukausia. Itse olen joutunut olemaan kokonaan ilman, koska kukaan ei ole minua vielä huolinut. Naiset viihtyvät paremmin panoapinoiden kanssa.
"jos molemmat tietävät, että sitten pysytään saman ihmisen kanssa. Käytännössä siihen menee viikkoja tai kuukausia."
Minä olen eronnut päivän, viikon, kuukauden, vuoden ja 7 vuoden suhteesta. Milloin sen tietää, että ollaan pysyvästi yhdessä? Aina suhteen aloittaessani olen ollut tosimielellä liikkeellä, mutta johonkin suhteet ovat ennemmin tai myöhemmin kaatuneet. Paitsi tämä viimeinen, joka on kestänyt 13 vuotta. Mutta eihän tälläkään kertaa ole takeita, että vain kuolema meidät erottaisi.
Kysymys siis kuuluu, mistä sinä sen varmuuden saat?
Hah, mistä ihmeestä olet saanut tuon käsityksen, että naiset viihtyvät paremmin panoapinoiden kanssa?
Jos miellytät naista kaikilla tavoin, niin varmasti kelpaat. Miksi et muuten kelpaa, mikä on syynä kelpaamattomuuteesi? Ruma vai :) ??
Ennen suhdetta pitää tutustua. Jos vasta suhteessa tulee ilmi asioita, jotka johtavat suhteen päättymiseen, niin tutustumisvaiheessa ollaan oltu epärehellisiä. Jos molemmat antavat itsestään rehellisen käsityksen, voidaan päättää, halutaanko suhde vai ei.
En kelpaa, koska en ole alentunut pelimieheksi pelleilemään ja hölmöilemään ja käyttäytymään asiattomasti.
Tietenkin silloin kun molemmat haluavat, ei kyseessä kuitenkaan ole mikään ainutlaatuinen juttu mitä pitäisi säästellä.
Hyi sinua. Länsimaisen rappion malliesimerkki.
Sopiva hetki on todellakin silloin kun molemmat haluavat; se voi olla ekalla tapaamisella, toisella tai kolmannella. Jos kolmannellakaan ei vielä mitään tapahdu niin suhde jää todennäköisesti kaverisuhteeksi.
Noin se menee länsimaisessa rappiokulttuurissa, jossa ensin paneskellaan ja vasta sitten ajatellaan. Tai yleensä ei ajatella ollenkaan.
No voihan sitä ajatella sitten yksinään ihan miten paljon vaan.
Jos tapaan joskus naisen niin haluan pil.lua heti. Olen jo tarpeeksi kauan ollu ilman pimppiä.
Seksi kuuluu vain ja ainoastaan avioliittoon. Itselläni tuo tarkoittaa sitä, että 379 päivää seurustelun aloittamisen jälkeen minulle on luvassa seksiä.
Haluaisin kyllä muutaman kerran tavata ja tutustua ennen kuin mennään pitemmälle.
Harrastan seksiä vasta vakavassa parisuhteessa.
Järjestäen kaikki miehet, joidenka kanssa netissä tutustuminen on edennyt ensimmäisten treffien jälkeen, ovat alkaneet melko pian painottamaan seksin tärkeyttä ja puhumaan kuinka eivät tule odottamaan seksiä puolta vuotta. Tässä vaiheessa minulta on mennyt maku miehiin ja olen vetäytynyt ja heiltäkin on sitten alkanut loppumaan kiinnostus.
Mielestäni kumppani pitää tuntea ennen seksiä ja pitää olla tunne, että suhteesta pyritään rakentamaan pitkä sellainen kumpaakin kunnioittaen jne... painostus ei ole kunnioittamista.
Muutamat miehet ovat vihjailleet minussa olevan varmaankin jonkinlainen vika, koska en harrasta seksiä pian tutustumisen alussa. Todellisuus on kuitenkin se, ettei minussa ole mitään vikaa. Olen parisuhteessa hyvinkin seksuaalinen mikäli kaikki asiat on kunnossa. En vain harrasta seksiä kuin harvojen valittujen kanssa, toivottavasti seuraava on tuleva aviomieheni. Se ettei ole harrastanut paljon seksiä, ei tarkoita sitä etteikö osaisi koskettaa toista tavalla joka tuntuu todella hyvältä. Parilta exältä on tullut kehuja jälkeenpäinkin ja kyseessä ei ole ollut mikään vonkausyritys.... Kaikki exät ovat halunneet minut takaisinkin, joten viallinen en nettimiesten puheista huolimatta ole.
Eikö seksi sitten ole osa ihmiseen tutustumista, kuitenkin iso osa elämää jonka epäsuhtaisuus aiheuttaa jopa riitoja, avioeroja jne..