Eli en osaa millään päättää, kumman voiteen ottaisin testiin, kun minulla on pintakuiva sekaiho. Molemmista olen lukenut positiivisia kommentteja..
Eli vaihtoehdot:
Vichy Aqualia Thermal Light
vai
Avene Hydrance Optimale Light Hydrating Cream sk 20
Kertokaahan vielä kokemuksia!! :)
Pintakuiva sekaiho, kumpi voide parempi, Avene vai Vishy?
11
2964
Vastaukset
- Dida---
Talveksi ota Avenen Hydrance Light ilman UV-suojaa. Hydrancen Rich -versio voisi myös käydä, talvella Light tuppaa olemaan hieman liian kevyt. Itsellä sekaiho enkä ole saanut Richistä finnejä.
Yövoiteeksi kosteuttamaan ihoa suosittelen apteekista edullista Xylidermiä.
Vichyä en suosittele siksi kun siinä on alkoholia ja sehän kuivattaa ja ärsyttää ihoa.
Jos iho on pintakuiva, kannattaa tarkistaa myös mikä ihonhoidossa, elämäntavoissa tai kosmetiikassa kuivattaa sitä ihoa. Onko muissa tuotteissa hajusteita ja alkoholia? Suojaatko ihoa hyvin ulkona? jne... - pintakuivasekaiho
Ooo, kiitos neuvoista ja vinkeistä!! :) En olekkaan kuullut tuosta xylidermistä, vaikuttaa hyvältä ja halvempi yövoide kuullostaa vieläkin paremmalta :D Itsekin olin vähän enemmän tuon Avenen kannalla, joten nyt sitten vain pohdin "uskallanko" ottaa richin vai otanko kuitenkin tuon lightin..ehkä alkuun voisi kokeilla lightiä, kun helposti noita näppyjä juuri tulee ja naama kiiltää!
- szrfszrf
Kannattaa pyytää ensin näyte. Minulle ei käynyt kumpikaan Avenen voiteista, toinen ei kosteuta yhtään ja aiheuttaa mustapäitä, ja toinen on liian rasvainen.
- Dida---
Olen vuosia käyttänyt näitä Avenen voiteita, enkä usko että sekaihon voide aiheuttaa mustapäitä. Mustapäitä aiheuttaa se ettet puhdista kasvoiltasi talia kunnolla. Siihen tarvitset putsarin, jossa on salisyylihappoa.
Käytän talvella tuota richiä, enkä koe että se olisi mun sekaiholle liian rasvainen, mutta ihoni ei enää olekaan kovin rasvainen kuten nuorena.
Ja apteekista todella saa Avenesta näytteet, joten voi kokeilla mikä sopii itselle.
Apteekissa on myös A-derman voiteita sekä Favoran 24h kosteuttava voide.
Noissa ei ainakaan heti silmään iskenyt mitään ärsyttävää tai tukkivaa.
Nuo kaikki voiteet ovat päivävoiteeksi tarkoitettuja, suojaavat kohtuullisesti (meikin kanssa) ihoa päivällä. Eivät siis ole tehokosteuttajia.
Tehokosteuttavia ovat usein seerumit, mutten ole vielä löytänyt herkälle sekaiholle sopivaa. Ehkäpä No. 7 -sarjan Protect & Perfect tavaratalopuolelta? En ole itse vielä kokeillut.
Siksi tuo edullinen Xyliderm on hyvä vaihtoehto lisätä kosteutta yöksi, tai uinnin, suihkun saunan yms. jälkeen. Mainitsin sen kun se sopii sekaiholle, herkälle iholle, jopa silmänalusiholle - se on väritön geelivoide. Sopii jos ei tykkää valkeista rasvaisista mönjistä. Eikä hajustetta, ei alkoholia, ei kasviuutteita, kuten monissa seerumeissa.
Jos iho on todella korppu. kannattaa laittaa kosteuttavaa voidetta yöksi ja tukkimatonta luonnonöljyä tms. päälle. Eli annetaan kosteusvoiteen imeytyä ensin, sitten ohut kerros öljyä. Käytän itse 100% arganöljyä, se sopii herkälle ja sekaihollekin. Hiuksille loistava.- szrfszrf
Se on kuitenkin yksilöllistä mikä tukkii. Saan tosiaan mustapäitä esim. kookosöljyjohdannaisista (caprylic/capric triglyceride). :) Salisyylihappo ja tretinoiini myös käytössä.
Ap- Lumenen Sensitive Touch päivävoide SPF 15 on muuten myös kokeilemisen arvoinen, se kosteuttaa, mutta ei ole liian rasvainen.
- Avene on hyvä...
Tuo Avenen light versio on sitten aika nimensä mukaan light. Minulla iho rasvoittuu päivän mittaan ja talvella tuo ei riitä vaan laitan poskiin vielä päälle muuta vähän paksumpaa rasvaa, muuten ihoa alkaa kiristelemään. Ensi talveksi siis ostan sen rich version. Kesällä toimi light tosihyvin. Aika hintava rasva eli kannattaa niitä testiputeleita pyytää.. Sekaihon kosteutus aiheuttaa välillä harmaita hiuksia, mutta kannattaa muistaa myös sisäinen kosteutus, vaikka möllerin kalaöljykapselit, myös vitamiinien saanti!
- Ongelmaihoinen 60 v
Minun herkälle sekaiholle ei Xyliderm sopinut, sain siitä kovasti näppyjä. Ei Avenekaan ole sopinut minulle, sekin aiheutti näppyjä. Mikä olisi siis varma voide herkälle sekaiholle, siinä vasta ongelma? Löytyykö lisää kokemuksia?
- Niveaa..
Ongelmaihoinen 60 v kirjoitti:
Minun herkälle sekaiholle ei Xyliderm sopinut, sain siitä kovasti näppyjä. Ei Avenekaan ole sopinut minulle, sekin aiheutti näppyjä. Mikä olisi siis varma voide herkälle sekaiholle, siinä vasta ongelma? Löytyykö lisää kokemuksia?
Näpyt voi tulla myös siitä että iho ei saa riittävästi kosteutta, Avene on aika kevyt. Minusta varma voide on nivean soft- perusvoide joka on tarkoitettu kasvoille ja koko kropalle. Se on vienyt monien finneistä kärsivien näpyt kokonaan. Ja hintakin on 3 euroa. Netissä joskus törmäsin siihen ja googlettelin ja löytyi paljon positiivisia kokemuksia ja kehuja. Kokeilin sitten heti itse ja kyllä se vaan toimii. Enää ei kiristele ja iho näyttää vahvalta ja kuulaalta. Siinä on kyllä vähän hajusteita mutta omaa herkkää ihoani ei ole saanut punoittamaan.
Toinen hyväksi havaittu voide on Dermosilin arctic berries concepts rauhoittava kasvovoide. n.10e. Toimii talvella pakkasesta punoittavalle iholle ainakin minulla.
- Dida---
Joo kuten szrfszrf sanoi tukkiminen on aika yksilöllistä. Tuo caprylic/capric triglyceride on niitä vähtien tukkivia kookosöljyjohdannaisia listojen mukaan, mutta minkäs teet, jos iho reagoi.
Ongelmaihoinen, varmaa voidetta ei ole, koska et tiedä mikä sulla tukkii, tai onko jotain allergiaa, ihottumaa, psoriaasia? Se kannattaisi selvittää. Xylidermissä ei ole mitään tukkivaa, joten näppyjen ilmestyminen on outoa siksikin eikä ole satavarmaa että liittyvät edes tukkivuuteen tai akneen.
Pitää vaan kokeilla kunnes löytyy sopiva just sun iholle.
Jos epäilet ihon olevan herkistynyt, pyydä apteekista näyte La Roche Posayn Toleriane Ultra voiteesta - sitä joku kehui toisessa ketjussa. Sillä on allergiatunnus.
Avenea yms. kannattaa ostaa netin kautta ulkomailta, tulee paljon halvemmaksi.- xsdtgxdtg
Olen jostain lukenut, että sokerit saattaisivat lisätä bakteereja ihossa, kuten Xylidermissä xylitoli. Ja jopa glyseriini voi olla joillekin liikaa, jos sitä on paljon.
- Dida---
xsdtgxdtg kirjoitti:
Olen jostain lukenut, että sokerit saattaisivat lisätä bakteereja ihossa, kuten Xylidermissä xylitoli. Ja jopa glyseriini voi olla joillekin liikaa, jos sitä on paljon.
Itse asiassa sokerit (tai sokerialkoholit) tuhoavat bakteereja iholta. Tästä on useita tutkimuksia. Yhdessä todettiin että sopii atooppiselle iholle jossa on ongelmana stafylokokkibakteerit.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15927813
Glyseriini on todella hyvä kosteuttaja, ja sitä on käytetty pitkään, löytyy myös vauvojen tuotteista.
Jos siitä tulee ongelmia, kyse on allergiasta, joka on kyllä todella harvinainen. Ja silloinkin on vaikea sanoa mistä oireet tulevat, koska glyseriiniä on usein monissa muissakin tuotteissa kuin kosmetiikassa. Esim. ruokatuotteet, lääkkeet, siivoustuotteet, yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517003Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?414734HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2982676- 1401969
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321579Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3961512- 161449
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101293Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki201194mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k101109