Miten nainen saisi viestejä enemmän?

Olen katsellut omaa profiiliani ja ihmetellyt, ettei miehiä kiinnosta. Tutkailin asiaa netissä ja vastaavia kokemuksia on ollut muillakin. Eikä ulkonäössä pitäis olla vikaa, ei ole lapsia eikä muita esteitä.

Törmäsin tänään tällaiseen blogiin, joku on näköjään "uskaltanut" ottaa selvää millä miehiltä saa viestejä... http://loppukiri.wordpress.com/2013/09/24/miten-saan-425-viestia-parissa-tunnissa/
11245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ja mitä iloa noista viesteistä sitten olisi?

Olen itse käynyt viimeksi muutama viikko sitten läpi koko Suomi24:n oman ikäluokkani miesväestön enkä todellakaan edes löytänyt sieltä 425:ttä sellaista tyyppiä, joihin olisin halunnut tutustua. En edes 42:ta. Ehkä 4. Ja jos niiltä neljältä ei tule vastausta/viestiä ilman tissikuvia ja seksimainintaa niin en minä niihinkään haluaisi tutustua.

Mutta ehkä viesti olikin bloginpitäjän itse postaama mainos ;-)

Äänestä

Yleensä nyt yritin viitata siihen, että tuolla on juuri todella vähän potentiaalisia miehiä. Nyt vaan mielipiteeni vahvistuu ja siirryn muualle etsimään noita miehiä :) Kuten varmaan moni muukin...

Äänestä

Bikinikuvilla saa varmasti viestitulvan ja runsaasti tietynlaista seuraa, mutta vakavamman seuran etsimiseen kannattaa kyllä harkita aivan muita keinoja. Uskokaa tai älkää, kyllä kiinnostusta voi herättää muutenkin kuin seksillä.

Profiiliasi näkemättä on oikeastaan mahdotonta sanoa, miksi kiinnostus ei ole herännyt, mutta parilla perusasialla pääsee jo aika pitkälle.

- Hyvä, selkeä kuva. Ei tarvitse olla mikään ammattikuvaajan otos, mutta hyvä valo, mukava ilme ja luonnollinen ympäristö auttavat paljon. Ei siis apaattista peilin kautta otettua räpsäisyä tai kylpyhuoneotosta.

- Persoonallinen, kliseetön profiiliteksti. Profiilikuvauksessa mallia ei kannata ottaa muista vaan yrittää ihan omin sanoin kertoa, millainen ihminen ihan oikeasti on, mistä asioista pitää, mitä on etsimässä. Ei adjektiiviluetteloa: jos olet hauska, anna sen näkyä tekstissäsi; jos positiivinen, tee kuvauksesi siihen sävyyn.

Parin rivin "Ota selvää ;)"- tai "Kysymällä selviää lisää!" -tekstit ovat aivan yhtä tyhjän kanssa eivätkä varmasti erotu joukosta. Sama pätee jo moneen kertaa nähtyihin "oma kulta hakusessa"-, ujo mutta tutustuessa juttu kulkee"- tai "baarit on nähty mutta vielä ei ole tullut sitä oikeaa vastaan" -kliseisiin.

- Anna tarttumapintaa. Mainitse arkisia yksityiskohtia, pieniä sattumuksia tai erityisen hyvin mieliinjäänyt muisto. Vaikka et oikeasti kertoisi paljonkaan, profiiliisi tulee henkilökohtainen sävy ja tarjoat samalla toiselle helppoja paikkoja aloittaa keskustelu. "Ai, haluaisit osata soittaa kitaraa? Sama täällä!" "Pelkäät perhosia? Tuollaisesta en olekaan ennen kuullut, mitenkäs nyt niin?" "Maailmanympärysmatka, vau! Sellaisen minäkin tahtoisin vielä joskus tehdä."

- Mieti tekstiä lukijan näkökulmasta. Vaikka itsestä tuntuisi kovinkin nokkelalta ja reteältä mainostaa olevansa "pippurinen tuittupää, joka ei jää tossun alle vaan sanoo sanottavansa", miehelle sama saattaa tarkoittaa pienistä hermostuvaa kiukuttelijaa, joka ei taivu kompromisseihin eikä osaa myöntää olevansa väärässä. "Ujo" saattaa vaikuttaa toisen silmissä epäsosiaaliselta ja yksinäiseltä, "viisi kertaa viikossa jumppaava" siltä, ettei aikaa seurustelulle sitten paljon jääkään.

Kannattaa yrittää katsoa profiili vielä läpi ikään kuin toisen silmin ja miettiä, mitä siitä jää mieleen. Onko siinä tosiaan jotain, joka erottaa sinut kaikista muista naisista? Ei kannata odottaa kovin suuria, jos profiiliteksti on suurin piirtein tällainen: "Moi, oon kolmikymppinen hauska ja mukava nainen ok-seudulta. Tulen omillani toimeen, ja vapaa-aikaa vietän koiran kanssa lenkkeillen, jumppatunnilla käyden ja joskus ihan vain kotosalla leffoja katsellen. Jos kiinnostuit, ota yhteyttä!"

Valehdella ei milloinkaan kannata, mutta jokaisesta ihmisestä löytyy varmasti jotain persoonallisempaakin sanottavaa, kun tarkemmin miettii.

Onnea etsintöihin! :)

Äänestä
  • Hei,

    kiitos hyvistä vinkeistä. Tarkistelen, josko näistä olisi apua :) Tosin sain aivan ihanan ja mielenkiintoisen viestin yhdeltä mieheltä myöhään eilen illalla. Eipä tiedä vaikka se olisi siinä...

    Ja vakaasti olen sitä mieltä, että laatu korvaa määrän. Yksi hyvä riittää!

    Äänestä

Sekö nostaa itsetuntoasi että saat sata seksististä viestiä kuin sen yhden ja ainoan oikean.
Eli tämähän ap:n se on nettimaaiman naisten ajatusmaailma.

Äänestä

Joillekin nettideittaajanaisille näyttää olevan tärkeintä saada mahdollisimman paljon viestejä, jotta voi tuntea itsensä halutuksi. Joka päivä pitäisi saada viestejä uusilta miehiltä, jotta voi valkata ja vaihtaa jatkuvasti. Ei mikään ihme, etteivät löydä vakavaa suhdetta, kun eivät keskity keneenkään tutustumiseen.

Äänestä
  • Ei tämäkään ole sukupuolisidonnainen asia. Tätäkin palstaa lukemalla huomaa, että joillekin ihmisille (sekä miehille että naisille) on hyvin tärkeää, että viestejä tai vastauksia tulisi mahdollisimman paljon. Vaikuttaa siis siltä, että määrä on monille laatua tärkeämpää.

    Jos tosissaan parisuhdetta etsii, niin siihenhän riiittää periaatteessa yksi ainoa viesti, jos se tulee juuri siltä oikealta ihmiseltä.

    Äänestä

Viestiltulvaan kyllästyy nopeasti, mutta siihen ei, kun niiden monien joukosta löytyy se hyvä :)

Kuvalla tosiaan on paljon merkitystä. Aiemmin minulla oli hieman ehkä vakavahko puolikuva, jossa istuin.. vaihdoin sen sitten sellaiseen vähän hulluttelukuvaan ja viestejä alkoi tulla enemmän. Kummassakin minulla on kyllä ihan vaatteet päällä.

Äänestä

No johan nyt pomppas, eikö se ollutkaan niin että naisilla on jatkuva viestitulva. Naisethan hukkuvat viesteihin niin etteivät he ehdi edes lukea niitä saati vastata miehille. Ja nyt täällä sitten mietitään, että millaisella profiililla niitä viestejä saisi vielä lisää! Ei hemmetti, eihän tässä ole mitään järkeä. Kaikilta naisilta pitäisi kieltää profiilitekstit ja kuva vaan pakolliseksi. Eiväthän miehet kiinnitä huomiota muuhun kuin ulkonäköön muutenkaan.

Äänestä
  • Mieluummin haku toimimaan niin päin, että ohjelma näyttää vain ne ehdokkaat, joiden kriteereihin hakija itse mahtuu. Tai jopa koko systeemi eli ei pelkästään haku vaan sen lisäksi kukaan ei voi postata muille kuin niille, joiden kriteereihin mahtuu.

    Te miehet teette hallaa toisillenne sillä, että tukitte joidenkin naisten postilaatikot epätoivoisilla yrityksillä lähestymällä itseänne 20 vuotta nuorempia tai muuten saavuttamattomia. Ei se meiltä naisilta ole pois, teiltä itseltänne se on

    Äänestä

Mulla on profiili suomi24. Kävijöitä ihan tavallisen näköisen naisen profiilissa on paljon, mutta viestejä ei kyllä tule kuin muutamia. Olisi hyvä, jos sinne saisi rajoituksen, ketkä näkevät profiilin eli ei esim. ne, jolla ei ole kuvaa tai ei vastaa lähellekään mitä hakee ts esim haluan miehen, joka haluaa lapsia, joten ei kiinnosta ne, kellä on 3 lasta ja enää ei haluta ( lapsia :))
Jotenkin en halua tuoda itseäni esille biksut päällä vaan ennemminkin luonne ensin...Ja itsekin katselen niitä kuvattomia profiileja, jos sieltä löytyisi se helmi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marina9 kirjoitti:

Olen katsellut omaa profiiliani ja ihmetellyt, ettei miehiä kiinnosta. Tutkailin asiaa netissä ja vastaavia kokemuksia on ollut muillakin. Eikä ulkonäössä pitäis olla vikaa, ei ole lapsia eikä muita esteitä.

Törmäsin tänään tällaiseen blogiin, joku on näköjään "uskaltanut" ottaa selvää millä miehiltä saa viestejä... http://loppukiri.wordpress.com/2013/09/24/miten-saan-425-viestia-parissa-tunnissa/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu