Jännittävät ammatit?

Mikä olis ammatti, jossa vaaditaan rautaisia hermoja, tunnekylmyyttä, hyvää pohtimiskykyä?

Poliisi ei käy, koska osa laeista on sellaisia, joita en halua edes noudatettavan

Palomiehen ammatissa ei kait vaadita paljoa pohdintaa?

Ambulanssimies/ensihoitaja.. en paljoa tiedä. Ei ole koskaan sairaanhoito ainakaan kiinnostanut
111264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vakuutusyhtiön lääkäri.

Pohtii päivät kuinka kylmästi ja tunteettomasti perustella korvauksen evääminen.

Äänestä

Miten olisi tarkka-ampuja?

Minä en kyllä haluaisi tavata tunnekylmää ensihoitajaa. palomiestä tai poliisia. Lähes kaikki ihmiset työskentelevät ihmisten kanssa. Vaikka asiakkaista ei tarvitsisikaan välittää, työkavereiden kanssa pitäisi kuitenkin tulla toimeen. Tosin jos olet vaikkapa maailman paras neurokirurgi, sinulle kyllä annetaan anteeksi, vaikka olisit täysi kpää. Valitettavan harvalla meistä on kuitenkaan annettavana jotain niin arvokasta, että voisimme sen vastapainoksi käyttäytyä välinpitämättömästi.

Oletko koskaan tehnyt psykopatiatestiä?

Äänestä

Rauhanturvaaja olisi kai. Tai jokin armeija ammatti mahdollisesti. Vartija, sotilas, kirurgi?

Äänestä

Aktiivimalli.

Äänestä

Huumekuriiriksi pohjois koreaan?

Äänestä

huora

Äänestä

Sosiaalityöntekijä, pokeriammattilainen, ovelta-ovelle-pölynimurikauppias, mikrotukihenkilö, antenniasentaja, leijonankesyttäjä, vuorikiipeilijä, lentäjä, sukeltaja.

Äänestä

Hotellisiivooja koskaan et tiedä millainen asiakas oven takana on esim. rikollisia, tavallisia ihmisiä, turisteja. Matkaoppaana Irakiin/Marokkoon/Meksikoon

Äänestä

Ehdottomasti poliitikko

Äänestä

Paikallis , bussikuski hesaan .

Äänestä

"Palomiehen ammatissa ei kait vaadita paljoa pohdintaa?
"

Palomiehet joutuvat tekemään vaativia ja vastuullisia ratkaisuja hyvin lyhyessä ajassa vaikeissa olosuhteissa. Tämä jos mikä kysyy ajattelukykyä ja kylmähermoisuutta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


seppo kalmari kirjoitti:

Mikä olis ammatti, jossa vaaditaan rautaisia hermoja, tunnekylmyyttä, hyvää pohtimiskykyä?

Poliisi ei käy, koska osa laeista on sellaisia, joita en halua edes noudatettavan

Palomiehen ammatissa ei kait vaadita paljoa pohdintaa?

Ambulanssimies/ensihoitaja.. en paljoa tiedä. Ei ole koskaan sairaanhoito ainakaan kiinnostanut

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu