Olin yhteydessä kakkoseen, hän on yh-äiti&kolmivuorotyössä. Luulen, että exmieheni aiheutti humalassa kakkosen kotona (yli 9kk:n ajan) henkisiä vaurioita poikalapselle. Monta kusetettua naista löytyi erossa, sukupuolitauteja ja muuta pahaa... Kerroin kaiken ja pyysin yhteydenottoa, niin kakkoselta kuin pojan isältä. Isään otin yhteyttä, kun selvisi sekin että pari erosi kenties mun exän rakkauskusetuksen ja äidin uskottomuuden vuoksi. Miksi eivät ota? Viha vai häpeä vai pelko?
Olen eronnut, asun yksin entistä yhteistä kotia. Olen varakas lapseton, jos olisin oikeassa, maksaisin pojalle lastenpsykologin, poikaa en halua tavata.
Olen eronnut, asun yksin entistä yhteistä kotia. Olen varakas lapseton, jos olisin oikeassa, maksaisin pojalle lastenpsykologin, poikaa en halua tavata.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Hän on luuseri. Siksi hän alkoi kakkoseksi. Pian hän on taas eronnut. Voi voi.
Kakkonen ei koskaan ykköstynyt, salasuhde kaatui erokriisissä myös. Exäni tavoite ei koskaan ollut julkisuhde kakkosen kanssa. Kakkosen motiiveja en tiedä, mutta melko varma,tietojeni perusteella, että hän oli exmieheni rakkauskusetusten uhri.
Minkä ihmeen takia sä et mene eteenpäin elämässä miettimättä, mitä sun eksä on saanut aikaan? Ei sun velvollisuus ole korjailla hänen tekemien asioiden jälkiä.
Etiikkani ja ajatteluni perusta ei ole "toisen sotku, jälkienkorjaus ei kuulu mulle". Olen riittävän vanha, aikuinen ja henkisesti vahva nainen. Katson maailmaa niin että heikompiaan pitää auttaa jos mahdollisuus on. Voin todeta, kakkonen ja ainakin syytön poikalapsi ovat itseäni heikommassa asemassa.
Odotin, odotan kakkosen vapaaehtoista yhteydenottoa. En kertonut mahdollisuudesta taloudelliseen tukeen, en halua lähestyttävän rahan vuoksi. Siitä että tuo poika kenties tarvitsisi ammattiapua on tapahtuneista tietoinen terapeuttuni samaa mieltä.
Ei oikein avaudu tämä asia... Mitä kamalaa tiedät satavarmasti exäsi tehneen toisen huushollissa / tämän pojalle ? Vai lähdetkö olettamuksista, koska ex oli sinulle paha ?
Olet jäävi sotkeentumaan tuohon asiaan.
Mikäli yleisesti olet kiinnostunut ihmisten auttamisesta. Hakeudu johonkin vapaaehtoistyöhön.
Jospa poikaa on jo autettu (jos edes mitään järisyttävää on tapahtunut muuta kuin sun mielikuvissasi) ja siksi ei äiti halua ottaa suhun yhteyttä. Ymmärrätkö sä ollenkaan, ettet sä ihan oikeasti ole velvollinen selvittämään sun entisen ukkosi aiheuttamia sotkuja. Kakkonen oli pelissä mukana vapaaehtoisesti, ei yhtään heikommassa asemassa kuin sinä itsekään.
Aika empaattinen ihminen pitää sun olla, jos kakkosta haluat auttaa. Ettet vaan sairaalloisen empaattinen?
Tiedän satavarmasti, pahaa on aiheutunut pojalle. En siitä halua avautua enmpää.
En sotkeudu, olen tehnyt yhteydenottopyynnön.
On mahdollista, että poika olisi saanut apua,en tiedä. Pelkään äidin hävenneen niin osuuttaan, että ei olisi ehkä kehdannut hakea pojalleen apua.
Kakkonen ei halua sotkea sinun elämääsi yhtään enempää, siinä syy miksi ei ota yhteyttä. Ehkä hän itse haluaa myös suunnata elämässään eteenpäin.
Jos sinulla on syytä epäillä jotakin rikollista, niin tee tutkintapyyntö poliisille.
Muussa tapauksessa suosittelen pysymään erossa asiasta. Tuskin on olemassa mitään keinoa, jolla voisit parantaa tilannetta sotkeentuessasi asiaan.
Olen jo ilmoittanut poliisille esamassa rytäkässä ilmenneestä exmiehen rikoksesta.Kakkonen ei ole tehnyt mitään laitonta.
Ehkä noin, vaikka toivoisin, että kakkonen ei suuntaisi elämässään eteenpäin, vaan huolehtisi pojan toipumisen pahasta kokemuksestaan ennen.
Ajattelen niin, että jos pahaa tulee elämässä vastaan, mahdollisuuksiensa mukaan pitää yrittää korjata pahan vauriot ja sattuneet virheet, siis eliminoida paha. Sen jälkeen voi puhtaalla sydämellä jatkaa elämässä eteenpäin.
Jos tämä ei onnistu, vasta toiseksi paras vaihtoehto on 'unohtaa vain menneet', toimiin ryhtymättä. Mutta muistiaan ei voi hallita, taaksejäänyt, hyvittämätön paha sattuu aina. Sivullisenakin, surullisena.
Varmaan joudun toimimaan toiseksi parhaalla tavalla, apuani en voi tyrkyttää eikä sitä haluta.
Ei kaikki pääse tuosta vain yli. On niitä olemassa vastuuntuntoisiakin ihmisiä. Miksi ihmeessä pitäisi mennä eteenpäin? Minne se kiire on? Toisilla on tunteetkin pelissä eikä pelkkä holtittomuus.
Kakkonen tietää miten hullu voi olla ykkönen. Ei kakkonen ala kaivamalla kaivamaan verta nenästään. Ykkönen jos tahtoo auttaa, voisi ottaa yhteyttä ja kertoa, että ei ole kostoretkellä.