Apua muokkaavan kanssa

Guinevere.

Olen haaveillut muokkaavaa korsettia ja nyt olisi tarkoitus sellainen hankkia mittatialustyönä.

Mietin samalla siirtymistä sukkanauhaliivin käyttöön päivittäisessä elämässä. Kannattaako ne sisällyttää tuohon korsettiin vai jättää erilliseksi vyöksi? Erillisinä nuo olisivat monikäyttöisempiä, mutta käykö se jollain tavoin hankalaksi?

Sukkanauhaliiveistä minulla on vähän heikkoja kokemuksia. Omistamani eivät ole riittävän laadukkaita ja ovatkin enemmän hepeneosastoa viihdekäyttöön. Mistä esim. pääkaupunkiseudulta löytyisi riittävästi valikoimaa sovitettavaksi? Olisiko hyviä ja laadukkaita merkkejä, rahaa voisin käyttää tarvittaessa enemmäkin.

2

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lulle

      Itse ottaisin muokkaavan korsetin ja sukkanauhaliivin erillisinä. Toki tässä pitää nyt soveltaa. Ei sukkanauhaliivi sovi kaikkien korsettimallien kanssa.

      Suosittelen ihan lämpimästi kokeilemaan vakituisempaa käyttöä. :) Itse en enää sukkiksiin vaihda.

      Suomessa valikoima on aika rajoitteinen. Katso ennemmin netistä, Secrets in lace esim. Myyvät idässä valmistettua tarvaraa, mutta itse sain hyvälaatuisen vyön.

    • Uusi vaihtoehto

      Jos teetät mittatilauskorsetin niin eikö siihen voisi laittaa irroitettavat sukkanauhat. Kun kerran tällaisia on olemassa tehdastekoisissa kevyemmissä korseteissakin, niin ei pitäisi olla iso työ ompelijalle laittaa mittatilauskorsettiin tarvittavat kiinnityspisteet sukkanauhoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe