voisko joku sanoo...

voisko joku sanoo että miten kannattas 7-luokkalaisen meikata. mä oon kyllä meikannu mut haluaisin vaan tietää että miten esimerkiks kannattas pistää eyeliner niin että se tulis hyvin kun en meinaa mitenkään onnistua kun aina tulee sotkuinen lopputulos!!! ja olisin kyllä vailla muitakin neuvoja!
kiitti jo etukäteen!!
2271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tarvitseeko 7- luokkalaisen vielä laittaa eyelineriä? Tai yleensäkään meikata? Jos välttämättä haluaa, ihan vain puuteria ja aurinkopuuteria poskipäihin. vähän ripsaria ja huulikiille riittää kouluun.

Äänestä

Rajauksen tekeminen ei olekaan mitään ihan helppoa. Riippuu tietysti siitä teetkö rajausta kynällä vai tussilla/nestemäisellä linerilla, miten levitys onnistuu parhaiten.

Tärkeintä on muistaa, että koko rajausta ei ole tarkoitettu vedettäväksi kerrallaan. Kynällä voi vetää ihan pieniä viivoja kerrallaan kunnes ne yhdistyvät kokonaiseksi. Nestemäisellä voi vetää vähän pidemmän matkan kerrallaan. Itse kahdella vedolla saan ylärajauksen kohdilleen. Mutta enpä minäkään ihan ensimmäisillä kerroilla harjoitellessani onnistunut täydellisesti. Kannattaa pitää vanupuikko siinä lähettyvillä, sillä on kätevää korjata vähän "lipsahtaneet" viivat.

Ja sitten täytyy pitää mielessä, että koko silmää ei ole tarkoitus rajata. Ylärajaus on n. 3/4 silmästä, eli sisänurkka jätetään rajaamatta. Tarkoituksenahan on saada ripset näyttämään pidemmiltä, ja siellä nurkassa niitä ei kasva. Alaripsien kanssa riittää vähempikin rajaus, välttämättä sitä ei tarvitsisi ollenkaan.

Rajauksia en suosittele kyllä tekemään välttämättä ollenkaan sinun ikäisellesi, mutta jos välttämättä haluaa, niin sitten ainakin vain tuo ylärajaus.

Harjoitus tekee mestarin. Ja todellakin kannattaa harjoitella. Sitä oikein säikähtää toisinaan kun hirveässä silmämeikissä tulee vastaan ihan keski-ikäisiäkin tätejä. Rajaukset 1cm paksut ja sotkuiset. Hui!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie vaan kirjoitti:

voisko joku sanoo että miten kannattas 7-luokkalaisen meikata. mä oon kyllä meikannu mut haluaisin vaan tietää että miten esimerkiks kannattas pistää eyeliner niin että se tulis hyvin kun en meinaa mitenkään onnistua kun aina tulee sotkuinen lopputulos!!! ja olisin kyllä vailla muitakin neuvoja!
kiitti jo etukäteen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu