Salla Kuusamoon

Salla kuulemma liitetään Kuusamoon, sano kunnanjohtaja.
14302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

ei ole varmaa ottaako kuusamo sallaa.

Äänestä
  • Eikös se kerran muua vuosi sitten Väyrynen saanu jo rukkaset Kuusamosta. Eihän rikas Kuusamo ota tämmöstä velkapesää kaveriksi.

    Äänestä

  • näin on kirjoitti:

    Eikös se kerran muua vuosi sitten Väyrynen saanu jo rukkaset Kuusamosta. Eihän rikas Kuusamo ota tämmöstä velkapesää kaveriksi.

    Salla ei taida kelvata kenellekkään, onhan Salla Suomen heikompiin kuntiin lukeutuva. Sellaisiakin huhuja olen kuullut, jos Venäjä ottaisi loputkin,, se olisi ehkä pelastus. onhan Venäjä rikas valtio, rikkaampi kuin Suomi. Muullaista liitosta on turha odottaa.

    Äänestä

Kerrankin jotakin järkevää kuulee. Ehdottomasti kannattaa liittyä Kuusamoon niin päästään kehittämään yhteistyötä venäjän kanssa. Kuusamossa on lentokenttä ja kehittyneemmät matkailupalvelut kuin esim. Kemijärvellä.

Äänestä

Miksiköhän meillä Sallassa on kautta aikojen korkeimmat työttömyysluvut koko valtakunnassa. Oli lasku tai nousukausi niin aina meillä 20 % työttömiä. Mikä mättää ?

Äänestä
  • No he.......n valtio haluaa laukkauttaa kaikki pikkukunnat .

    Äänestä

  • Hullut ne töitä tekköö.

    Äänestä

  • Huntalo kirjoitti:

    Hullut ne töitä tekköö.

    Nii, ei se Kätteine ikuna ole oikiassa työsä ollu, istunu persielään ja valtaa hamunnut, Björnijän (taistolainen Waalroos) kätyripoikana.

    Äänestä

Ois kyllä hyvä että Kuusamo huolis teät, oisitta oulun läänissä ja pois rumentamasta meän tosilappilaisten mainetta ja työttömyyslukuja.

Äänestä

Kumpiko se Sallaa oikein johtaa Markula vai Väyrynen ? Taitaapa lekuri lukea lakia koko valtuustolle. Väyrynenki jää altavastaajaksi. Onpahan oma paikka ja hyvä palakka turvattu....?

Äänestä
  • Höpö,höpö. On se vain hyvä että siellä on jollaki järki päässä. Jos Väyrynen sais päättää, sote-palvelut ois yksityistetty ja heikennetty esim viimeisten sotaveteraanien hoitoa. Eihän ne kunnanjohtajat kuntaliitoksia halua, oma isopalkkanen paikkahan siinä saattaa mennä

    Äänestä

  • Joopajoo kirjoitti:

    Höpö,höpö. On se vain hyvä että siellä on jollaki järki päässä. Jos Väyrynen sais päättää, sote-palvelut ois yksityistetty ja heikennetty esim viimeisten sotaveteraanien hoitoa. Eihän ne kunnanjohtajat kuntaliitoksia halua, oma isopalkkanen paikkahan siinä saattaa mennä

    Niinpä, mutta kohta laulaa 5000 kuukausieläke :)

    Äänestä

Eiköhän olis viisainta perustaa itälapin kunta, johon kuuluvat Salla, Savukoski, Pelko-
senniemi ja Kemijärvi. Väyryseltäkin lähtis K-järvi- kammo kun se kävi koulutkin K-järvellä niin huonosti, että sitä ihan kammottaa vieläkin!!

Äänestä

Juu, mutta mojova eläke odottaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuntalainen1 kirjoitti:

Salla kuulemma liitetään Kuusamoon, sano kunnanjohtaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu