Vanhat hevoset ?

vanhusko?

Mitä mieltä ootte vanhoista hevosista ? (17-27 vuotiaat) Kuuluuko ne jo makkaraksi, vai onko niillä oikeus iloon ?
Pohdin, että jos esimerkiksi oma hevosenne käy jo vanhaksi, ostatko heti uuden vai annatko sille viimeisiksi vuosiksi hyvän kodin ? Entä he jotka omistatte vanhemman puoleisen hevosen, oletteko jo lopettaneet sen liikuttamisen vai ratsastatteko sillä vielä säännöllisesti ? Minkä ikäsenä pidätte vanhaa hevosta ?
Rupesin pohtimaan tätä luettuani yhden blogin postauksen vanhoista hevosista. Itse omistan 20 vuotiaan ihanan tamman, joka oli tavallaan vahinko ostos. Mutta en ole koskaan vakavissani ajatellut luopua siitä vanhuuden vuoksi. Hepallani mennään vielä normaalisti, koulua, maastot, ja esteet (70 cm).
Noniin, nyt haluaisin kuulla teidän mielipiteet ? Jos on oma kauramummo tai pappa, miten liikutatte ym. ? Entä onko sillä mitään sairauksia, vammoja ja niin edelleen ?

Aattelin tehdä tästä aiheen, nyt kaikki suut puhtaaksi ! :D

3

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minun hevoseni oli kolmenkymmenen kun jouduin luopumaan siitä. Ratsastin sillä normaalisti parikymppiseen asti, sitten aloin keventää liikutusta, ja viimeisen viiden vuoden aikana en ratsastanut enää ollenkaan. Se oli puhtaasti lemmikkinä, kunnes sen hampaat kuluivat niin ettei se enää pystynyt syömään normaalia heinää ja jouduin sen takia lähettämään sen vihreämmille laitumille. Muutoin se oli täysin terve ja hyväkuntoinen. Selkä ei ollut painunut, jalat eivät vaivanneet ja turkki oli sileä ja kiiltävä. Liikkuminen oli sulavaa ja pehmeää eikä lainkaan kankeaa tai hidasta kuten monella sen ikäisellä hevosella on. Hampaat olivat ainoa vanhuuden merkki, ja ainoa syy siihen, että emme pitäneet sitä enää kauempaa.

      Minusta kolmekymppinen hevonen on vanha, mutta periaatteessa määrittelen ikää enemmänkin kunnon mukaan kuin ikävuosien. Jotkut hevoset ovat raihnaisia alle kaksikymppisinä, toiset kirmailevat kuin varsat vielä kolmekymppisinä, kuten omani teki.

    • Kasiro

      Minäkin laskisin enemmän kunnon kuin ikävuosien mukaan. Olen tuntenut muutaman pirteän 30:sen ja jokusen raihnaisen 20:sen.

    • ponityttö53

      Samaa mieltä kuin Kasiro. Hevosen kunto vaikuttaa eniten.

      Ja tärkeetä on muistaa, että hevoset ei välttämättä arvosta "eläkeläisen elämää" samalla tavalla kuin ihmiset. Jos hevonen on tottunut liikkumaan paljon, äkillinen lomailu voi vaan stressata hevosta. Eläkeläisetkin kaipaa tekemistä jatkuvasti ja jos ei voi enää ratsastaa, pitää tehdä jotain muuta. Usein varsinkin käyttöhevosille voikin lopetus olla parempi vaihtoehto kuin joku oloneuvoksena olo. Toki jos liikuntaa vähennetään vähitellen, hevonenkin ehtii siihen tottua.

      Mutta toisaalta hevonen on saaliseläin ja sille on luontaista että aina pitää olla valmis pakenemaan ja vaivat peitetään. Jos hevonen on jo niin raihnainen, ettei kestä kevyttäkään ratsastusta, todennäköisesti se alkaa olemaan jo varsin kipeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2648
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1678
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1232
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      67
      871
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe