Tietäisikö kukaan, löytyykö mistään merkistä erittäin vaalealle iholle sopivaa meikkipuuteria? Kaikkien "marketmerkkien" tuotteet ovat osoittautuneet liian tummiksi (esim. Lumene), ja kalliimmista merkeissä vaaleita sävyjä näyttää olevan vielä heikommin... Make Up Storen Dual Foundationin sävy Helsinki on vaaleinta mitä tähän mennessä olen onnistunut löytämään, mutta sekin näyttää iholla liian kellertävältä.
Kiitos etukäteen! :)
Kiitos etukäteen! :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kokeilitko siis tätä Lumenen uutta Skin Couture -meikkipuuteria? Sen sävyt tosiaankin ovat todella tummia, mutta vanhemmasta - tosin valmistus lopetettu - Light Reflect -meikkipuuterisarjasta ainakin itse löysin lähes tarpeeksi vaalean sävyn (00 Vaniljakahvi).
Grimasilta löytyy aivan hirvitttävän vaalea meikkipuuteri. Ei VARMASTI ole liian tumma. Sävy on G 0 ja tuotteen nimi Cake Make-Up.
Grimas on sellainen teatterimeikkisarja. Turussa sitä myy ainakin kauppa Punanaamio Humalistonkadulla. Grimasilla on myös todella vaaleata meikkivoidetta, jota voi käyttää sekoittamalla sitä johonkin tummempaan oikean sävyn saamiseksi.
Grimasia myydään myös Helsingissä. Kuka tietää, missä?
Olen aivan väritön ihminen, siis todella vaalea. Käytän puuteria näin, että laitan ensin kosteusvoidetta, sitten puuteria isolla sudilla. Sen jälkeen laitan siveltimellä Lumenen Vaniljamarenki -meikkivoidetta silmien alle ja mahd. näppyjen päälle, ja vielä ohuen kerroksen puuteria.
kokeile body shopin meikkipuuteria, mulle käy sävy 02. ainakin oulun liikkeessa myyjät kokeilee tuotetta sun kasvoille ja tekee samalla muunkin meikin, esim laittaa luomivärin yms
Body shopin sävy 01 on tosi vaalea, ja vielä luonnollisen näköinen sävy. ei näytä pinkiltä niin kuin monien halpismerkkien vaaleat sävyt. Suosittelen!
Nuo Body Shopin meikkipuuterit on ihan järkyttävän tummia. Myös liian keltaisia tai punaisia. Tekisivät neutraalin sävyisiä...