Vaimo sitten teki ratkaisun 9kk pohdinnan jälkeen. Rikkoo suur perheen jossa nuorin vasta 2,5kk yht. neljä lasta. 7, 5, 3 vuotiaat lapset. Minä yritin kaikkeni tuon 9kk aikana. Pettämisestä tms ei ole kyse vaimon tunteet vaan yhtäkkiä katosi minuun marraskuussa 2012, voiko tunteet noi kadota yhtäkkiä jos ei ole kolmatta pyörää pelissä? Sanoi jo että 2-3 vuoden aikana hänen tunne elämänsä on ollut hiljasta minua kohtaan ja tämä ero on siitä seuraus. En jaksais uskoa tota :( ?? Vihaspäissäni sanoin että hän saa yksinhuoltajuuden meidän vauvaan, voiko sitä saada yhteen lapseen jos sitä vaadin??? Kiitos
Yksinhuoltajuus
tyhjyysxxx
5273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei kai mikään taho laita lapsia eriarvoiseen asemaan? Miksi sorsit vauvaasi? Mitä pahaa hän on sinulle tehnyt?
Ilmiselvästi tämä uusi vauva on jonkun muun siittämä. Tämä selittää myös välien kylmenemisen. Avioliitossa syntyneitä ei vaan tarvitse erikseen omikseen vakuuttaa.
Oikeusteitse voinee hakea muutosta tilanteeseen.
Kysy paikkakunnan lastenvalvojalta.Yksinhuoltajuushan tässä tapauksessa käytännössä tarkoittaisi että vaimo saa itse määrätä vauvan asioista. Isyyteen, elatusmaksuihin ja tapaamisiin yksinhuoltaja-status ei käsittääkseni vaikuta mitenkään.
Ap:n tilanne on omani kaltainen. Sain pari kk sitten selville, että vaimoni oli hakenut itselleen asuntoa. Hänellä oli myös uusi ihastus, sekin kevään tuomia juttuja. Olin aivan ymmälläni, olen vieläkin. Asiaa selvitellessä on käynyt ilmi, että hänen tunteensa alkoivat viiletä minuun kolmannen lapsen myötä. Eli neljä vuotta hän on minusta pikkuhiljaa etääntynyt, mutta ei ole puhunut siitä mitään.
Vuoden vaihteen jälkeen hän oli tullut johtopäätökseen, ettei liitostamme tule mitään. 15 vuotta ollaan kuulemma riidelty ja yritetty! Olen eri mieltä, meillä on ollut paljon hyvää. Niin paljon, etten ymmärrä, miksi siitä pitää luopua. Tunnevaihteluja mahtuu kaikkien elämään, mutta jotkut meistä ovat kärkkäitä reagoimaan ärsykkeisiin.
En usko olevani pelkästään vanhanaikainen kun sanon, että oikeudet ovat nousseet velvollisuuksien edelle. Itselle tekeminen ja oma napa ovat tärkeämpiä arvoja kuin muiden ihmisten huomioiminen ja epäitsekkäästä teot.
Kovin on surullista, että perheitä ja sydämiä särkyy osin sen vuoksi, että 'minulla on oikeus' -ajattelu jyllää.
Ap, avioeroa ei haeta ilman todellista syytä. Jos et tiedä mikä se on, on olemassa salarakas.Tyyppipettäjä-äiti hakee eroa niin, että eivät paljasta uskottomuuttaan, että oma maine ei mene, eikä lasten huoltajuuskiistoissa joudu tätä selittelemään Salarakas voi myös olla naimisissa oleva mies.
Kerron ikävän tarinan teille, isät. Exmieheni oli charmikas seuramies, mutta kova juomaan, jäi kiinni yh-äidin kanssa salasuhteesta, erosin. Noin 1v kuluttua omasta erostani selvisi, että exäni olikin jo paljon aiemmin aiheuttanut tuon yh-äidin lapsiperheeseen eron. Äiti oli ihastunut silloin vieklä naimisissa olevaan pelimiesexääni, joka oli kusettanut perheenäitiä uskomaan rakkauteen. Heti kun isä muutti perheestä pois, exmieheni teki lapsen kodista itselleen ryyppy- ja naintipaikan, painui sinne pe-iltaisin kaljakassiensa kanssa. Äitiä en edelleen ymmärrä, luulavasti oli niin ihastuksensa vallassa, että ei ajatellut lastaan ja lapsen kotona humalainen ukkomies yövieraili rakastunutta sinkkua lapselle näytellen heti isän poismuuton jälkeen.
Älkää luopuko isyydestänne! Seuratkaa silmät avoinna exvaimon asiat, kun hän on lastenne kanssa. Että lapsenne eivät joudu kaltoinkohdelluksi piittaamattomien miesten toimesta.