Tuottaako kemijärven kaukolämmön sähkövoimala,niin paljon sähköä,että pitää polttaa katuvaloja päivälläkin.mutta ei yöllä?Viitostiellä loistatellaan keskellä päivää ja yöllä ainakin särkikangas pimeänä.
Katuvalot
Kotonaollaa,valotp.
8152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei tarvi kahta kertaa arvata kuka on puikoissa. Ei älliä vähäkään.
Samutahan ne valot päivällä ja yöksi Kallaanvaarasta/Isokylä myös Tohmosta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Me joilla valot palaa vain muutaman tunnin tarkottaako se sitä että ME VAIN SÄÄSTÄMMÄ TÄSSÄ RUPUKYLÄSSÄ? MEIJÄN VUORO LOISTATELLA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ÄÄLIÖ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja minkä takia Honkatien ja Pelkosenniementien väli on pimeä? Honkatien jälkeen taas valot palavat. Tämä on pelkkää saamattomuutta, että tällaista asiaa ei korjata.
Illalla ei liiku ketään missään kempan alueeella. Mitä hittoa niitä katuvaloja polttaa ? Kymmeneltä vosi samuttaa kaikki katuvalot !
pitkäkyntisillä hyvä liikkua kun on pimeeää ;=)
Liiketunnistimella varustetut lamput jokka kytketty kännykkään on hyviä. Rosvot paljastuu ko luulevat pimeessä touhuavan. Valo välähtää päälle ja omistajan kännykkään tulloo hälytys et mee kattoon kuka tontilla touhuaa. Son rysän päältä kiinni rosmot. Heleppoa ja halapaa!
No johan ne valot tänä aamuna olikin jo toiminnassa Rovaniementiellä.Kiitos vaan paljon hänelle/heille joille kiitos kuuluu!!
Heh heee jo on heti märinää jos valot on poissa kokonaista kaksi päivää. Koko kaupunki pimeäksi niin ollaan tasa-arvoisia. Tai sitten vuorotellen kaupungin osista valotta ei se ole reilua jos aina sama alue on se säästäjä!
Umahallin jälkeen pimeäksi, pitkänsillan jälkeen pimeäksi, rointie ja Pöyliö pimeäksi ja siwan jälkeen asunalulehan on jo tehtävänsä tehtynyt. Tajuaako tiemestari asian?
Ekös se ole sovittu, että viimeinen lähtijä sammuttaa valot lähtiessään :))