Sovankylässä istuttiin oikeutta ja tuomiot tulivat. Olisivat vain saaneet olla pitemmät tuomiot ja muittenki nimet julki. Rosvoja mitä rosvoja.http://www.lapinkansa.fi/Lappi/1194843530598/artikkeli/yla-lapin murtosarjan paatekijoille vankeutta.html
Ehdotonta VANKEUTTA, mutta miksi näin vähän?
rauha yhteiskunthan
1361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
1. Ensikertalainen istuu puolet tuomiosta. Ensikertalainen on myös 3 vuotta tuomiotta tai kiinni jäämättä ollut.
2. Muutoin sitten istutaan 2/3 osa tuomiosta.
3. Eli otetaanpas vähintään 30 % prosenttia pois ja maksimissaan 50 % jo annetuista tuomioista. Pojat on vapaalla ennen kuin kukaan osa edes kuvitella.
4. Jos pojat olisi tehnyt seitsemän törkeää varkautta niin lukumäärältään yli viiden menevistä rikoksista ei laskennallisesti tule mitään tuomion pituutta lisäävää.
5. Korpilaki pitäisi ottaa kaikessa ankaruudessaan käyttöön sillä nykykäytäntö murtaa sen vähänkin lainkuuliaisuuden.
Hyvä tästä tulee mutta kelle?