Vanhassa kotelossa on Power napin alla nappula jossa lukee "TURBO".
mitä tapahtuu jos heitän koppaan uudempia osia, asennan Windows seiskan ja painan sitä turbo nappia?
kotelon sisuksissa on joskus ollut Win 3.1.
Ja ei...tämä ei ole mikään trolli.
turbo nappula?
11
1339
Vastaukset
- R4z0r
Ei tapahdu mitään. Vanhoilla osilla saattaa tapahtua.
- tuskimpa..
uutet osat käy siihen koppaan, luulempa että kotelo on at-koppa johon ei atx-emot käy. tai ei ainakaan ilman rautarahaa ym. virittelyä. powerikin varmaan väärää mallia
- juustohöylä
se lähtee lentämään ja syö sun hamsterin
- AsusDeluxe
Mitä tuo turbo-nappi muuten alunperin käytännössä teki?
Muistan, että noita muinoin oli, mutta muuta en siitä muista.Turbonappi on ajalta, jolloin tuli 8 MHz PC:t niitä nimitettiin Turbo PC:ksi. Napilla sai prosessorin nopeuden pudotettua 4.77 MHz:iin pelejä ja joitain muita aikakriittisiä ohjelmia varten. Myöhemmissä koneissa se vain jollain tavalla hidasti konetta eikä se hitaampi nopeus ollut enää mikään standardi. Napin saattoi virittää myös haluttuihin tarkoituksiin. Minä käytin sitä PC:n kaiuttimen kytkemiseen pois. Aloittajalla nappi tekee sen, mihin hän sen kytkee.
Nappi siis hidasti konetta, koska normaalisti kone oli turbomoodissa.
- TurboNappiPohjassa
Kaikilta uusiltakin emolevyiltä löytyy Turbo-nappiliitäntä. Liittyy kellotushommiin.
- trollers
okaro tuossa yllä hyvin selitti, mihin nappi liittyy.
Aikoinaan ongelma oli se, että kun prossujen kellotaajuus nousi uudemissa koneissa, jotkut vanhat ohjelmat / pelit joiden toiminta oli suoraan sidottu siihen vanhaan hitaampaan kellotaajuuteen alkoivat toimia liian nopeasti ja pelejä ei voinut enää pelata.
Sen takia uudempiin koneisiin tehtiin nappi, jolla konetta voi hidastaa vanhoille ohjelmille ja peleille.
Eli juu, liittyy koneen kellotaajuuden tiputtamiseen vanhoja pelejä ja varten. ;)
Uudemmilla koneilla prossun kellotaajuus muuttuu jatkuvasti, ja taajuus on myös eri konemallista toiseen, joten esim. pelien ajoitusta ei voi enää suoraan sitoa siihen, jonka takia nappi on nykyisin tässä käyttötarkoituksessa turha.
Noin vanhoja pelekä nykyisin toki kannattaa pelata vaikka DOSBoxissa, jossa nopeutta voi kätevästi säätää haluamakseen. ;) - OstakaaUusiEmolevy
trollers kirjoitti:
okaro tuossa yllä hyvin selitti, mihin nappi liittyy.
Aikoinaan ongelma oli se, että kun prossujen kellotaajuus nousi uudemissa koneissa, jotkut vanhat ohjelmat / pelit joiden toiminta oli suoraan sidottu siihen vanhaan hitaampaan kellotaajuuteen alkoivat toimia liian nopeasti ja pelejä ei voinut enää pelata.
Sen takia uudempiin koneisiin tehtiin nappi, jolla konetta voi hidastaa vanhoille ohjelmille ja peleille.
Eli juu, liittyy koneen kellotaajuuden tiputtamiseen vanhoja pelejä ja varten. ;)
Uudemmilla koneilla prossun kellotaajuus muuttuu jatkuvasti, ja taajuus on myös eri konemallista toiseen, joten esim. pelien ajoitusta ei voi enää suoraan sitoa siihen, jonka takia nappi on nykyisin tässä käyttötarkoituksessa turha.
Noin vanhoja pelekä nykyisin toki kannattaa pelata vaikka DOSBoxissa, jossa nopeutta voi kätevästi säätää haluamakseen. ;)Vilkaiseppa jotain uutta emolevyä ja jatka kirjoitteluasi sitten.
Nykyisin turbonapilla voidaan nostaa kellotaajuutta, tuulettajien pyörimisnopeutta yms. hetkeksi aikaa. Ihan normaalia. - trollerson
OstakaaUusiEmolevy kirjoitti:
Vilkaiseppa jotain uutta emolevyä ja jatka kirjoitteluasi sitten.
Nykyisin turbonapilla voidaan nostaa kellotaajuutta, tuulettajien pyörimisnopeutta yms. hetkeksi aikaa. Ihan normaalia.En epäile sitä ollenkaan, mutta aloittaja kysyi vanhasta koneesta. ;)
Itse olen jälkikäteen kytkenyt yhden museokoneeni turbonapin emolevyn kertoimien jumpperiin siten, että Turbo päällä kerroin on 3,5 ja Turbo pois 3. Muistaakseni tosin vaatii uudelleenkäynnistyksen tullakseen voimaan.
Näin ollen Pentium Pron käyntitaajuus on joko vakio 200 MHz tai turbottuna 233 MHz.
Ai hurja. ; )- jatkakaaa
Aika jännä turbo nappula oli, jos sitä painettaessa kone hidastui
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538513- 664724
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404383Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233972Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353513Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423490Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383378- 483143
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422891- 492654