markku kukkoaho

778924

Missa vaikuttaa nykyaaän

13

2540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5575678

      Siis mita puuhailee

      • Kgkgkgl

        Oletettavasti ottaa kukkoa aholla...


      • entinen urheilija
        Kgkgkgl kirjoitti:

        Oletettavasti ottaa kukkoa aholla...

        Hän on jo eläkeiässä.
        Hänestä voisi olla apua vielä Suomen maajoukkueessa 400 m:n viestiporukassa???
        Jo vuosikymmeniä Suomen taso on ollut heikko ratakierroksella verrattaessa vaikkapa Ruotsiin, Euroopasta nyt puhumattakaan.
        Ovatko nykyiset pikajuoksijat liian mukavuudenhaluisia ja kekittyvät lyhyemmille matkoille, koska eivät halua kokea maitohapon raastavaa kipua tuottavaa tuskaa lihaksissa?


      • Mitäpä väliä?

        Markku Kukkoaho on (oli) siviiliammatiltaan poliisi. 1946 syntyneenä hän lienee ollut eläkkeellä jo kotvan aikaa. Ennen vuotta 1960 syntyneiden miehistöön tai alipäällystöön kuuluvien poliisimiesten eroamisikä on ollut 60 vuotta, myöhemmin syntyneiden eläkeikää on nostettu.

        Mitä 1970-luvun tuloksiin tulee, niin...

        http://www.kaleva.fi/viikko-kaleva/urheilu-on-vaietun-vuosikymmenensa-vanki/76009/


      • Kukapa tietää

    • ddr2

      Nykyään dopingtestaus jotenkuten toimii, joten on älytöntä verrata nykyurheilijoiden tuloksia noiden vuosikymmenten tuloksiin. Muissakin itäeuroopan suomettuneissa maissa doupattiin liittojohtoisesti. Surullisinta on, että tuon ajan maajoukkueurheilijoita on valmennustehtävissä tänäkin päivänä.

      • Hmmm...

        Tämä ei kuitekaan selitä sitä, miksi ruotsalaiset ovat jo vuosia olleet pikajuoksussa tai ainakin 400 metrillä niin paljon parempia kuin suomalaiset.


      • suokuokkajaväinö
        Hmmm... kirjoitti:

        Tämä ei kuitekaan selitä sitä, miksi ruotsalaiset ovat jo vuosia olleet pikajuoksussa tai ainakin 400 metrillä niin paljon parempia kuin suomalaiset.

        Suomeen tarvitaan lisää lahjakkuuksia.70luvulla riitti 4sadalle 46.5 aika saman matkan viestijoukkueeseen.Sitten vähän yhteistreeniä ja äijät to mitallin Munchenin olympialaisista.Juoskaa nuoret huvikseen tai pyöräilkää kauppaan tai kouluun.Jos jostain alkaa tykkään niin sitähän pitää saada sopivasti joka viikko.Vähän niinku ton piparinkin kanssa viihtyvät sen tietävät kertoa.


      • Hmmm...
        suokuokkajaväinö kirjoitti:

        Suomeen tarvitaan lisää lahjakkuuksia.70luvulla riitti 4sadalle 46.5 aika saman matkan viestijoukkueeseen.Sitten vähän yhteistreeniä ja äijät to mitallin Munchenin olympialaisista.Juoskaa nuoret huvikseen tai pyöräilkää kauppaan tai kouluun.Jos jostain alkaa tykkään niin sitähän pitää saada sopivasti joka viikko.Vähän niinku ton piparinkin kanssa viihtyvät sen tietävät kertoa.

        Munchenista oli kyllä tuomisina 6. sija, kaksi vuotta myöhemmin em-kisoista pronssimitali.

        Tosiaan 46,5 s -miehiä oli silloin 70-luvulla. Milloin suomalainen on viimeksi tuollaisenkaan ajan juossut? 90-luvulla muutama kaveri taisi yltää parhaimmillaan.


    • MrJuha82herra

      Mixei kysytä neuvoa näiltä HUIPUILTA??????????????????????

    • Aktiivinen seuraaja2

      Kun katseli Kuopion Kalevan Kisojen 400 m:n juoksua ja aikoja, tuli iIkävä entisaikoja, kun Kukkoaho ja kumppanit (myös naiset) kiersivät ratakierrosta olympialaisten finaalissa ja EM-kisoissa. Jäi sellainen vaikutelma, että Kuopiossa oli radalla harrastelijoita. Naisten 400 m:n voittaja oli iloinen yllätys. Jotain tartis tehdä, jotta taso saataisiin nousemaan!

      Nopeat 100 ja 200 m:n juoksijat rohkeasti harjoittelemaan rankkaa ratakierrosta. Se on yksi hienoimmista juoksumatkoista seurata katsomosta. Hakeutukaa asiansa osaavien valmentajien valmennukseen, jotka hallitsevat KÄYTÄNNÖN valmennnuksen! Tietoa on kyllä tarjolla, ehkä liikaakin.

      Onko Suomen heikkoon menestykseen 400 m:llä syynä se, ettei ole päteviä valmentajia? Väitän, että syy on valmennuksessa.

      • ddr

        Naisten 400 metrin voittajalla on ollut muutama välivuosi. Ei siis aktiivisen dopingkontrollin piirissä. Toivotaan, ettei vilpistä ole kyse tai ettei tuollainen salassa arvokisoihin valmistautumien yleisty, joskin SUL:n maajoukkueurheilijoiden synkän dopinghistorian tietäen kaikkea voi epäillä. 1980-luvun dopingmaajoukkueen ikäluokkaa, jopa ex-maajoukkueurheilijoita on kuitenkin valmennuksessa.


    • sepeteus48

      Juha Väätäinenkin aloitti 100 metrin juoksijana. Huomasi, ettei nopeus oikein riitä ja siirtyi pitemmille matkoille. Loppu onkin Suomalaisen juoksun historiaa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      51
      5402
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      417
      4697
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3879
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      181
      3330
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2556
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2312
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2208
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2062
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      126
      2010
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1499
    Aihe