Ihon kemiallinen kuorinta kotona

salla4

Halusin jakaa kokemuksiani itse tehdyistä kemiallisista kuorinnoista, kun on tullut kokeiltua kaikenlaista aknen ja siitä seuranneiden arpien käsittelyssä. En ole voinut teettää kalliita hoitoja lääkäreillä tai kosmetologeilla, vaan olen tehnyt kuorintoja itse turvallisista ja tunnetuista nettikaupoista ostetuilla liuoksilla.

Aloitin kemialliset kuorinnat 40 %:lla glykolihapolla ja 15 %:lla salisyylihapolla, eli BHA-hapolla. Glykolihappo- ja salisyylihappokuorinnat yhdessä auttoivat rasvaisen ihon taltuttamiseen, ja ehkä hiukan häivensivät aknearpia.

Tilasin tuotteet täältä: activesolutions.mycashflow.fi (suomalainen nettikauppa), josta saa myös mikrohiontavoiteita ja mikroneulausteloja.

Salisyylihappo osoittautui tehokkaaksi säännöllisessä käytössä. Käsittely teki ihon hiukan ryppyiseksi muutamaksi päiväksi, jonka jälkeen ihon kuoriutuminen alkoi ja sitä kesti noin pari-kolme päivää. Salisyylihappo eli BHA vähentää ihon rasvaisuutta, auttaa ryppyihin ja arpiin.

Seuraavaksi kokeilin jo tujumpaa tavaraa, eli 20% TCA-kuorintaa.

Olen kuorinut TCA:lla nyt varmaan kolme-neljä kertaa ja pari kertaa käsitellyt pelkkiä aknearpia. Viimeisimmän kuorinnan tein neljä päivää sitten, nyt käyn läpi tätä ikävintä vaihetta, eli naaman kiristysvaihetta. Levitin viime kerralla kolme kerrosta liuosta kasvoille keskittyen poskien arpialueille. En ole kerrostanut liuosta ennen näin montaa kertaa, mutta tämä kertaa tuntuu selvästi tehokkaammalta kuin edelliset, sillä tätä kiristysvaihetta on kestänyt pidempään, eikä iho ole vielä repaleinen neljänkään päivän jälkeen kuorinnasta.


Miedompien kemiallisten kuorintojen kanssa kuorintojen tekemisen opettelu on ollut mielestäni hyvä juttu, koska olen uskaltanut ja osannut tehdä rankempaakin TCA-kuorintaa kotona itsekseni. Tällä tavalla olen säästänyt rahaa melkoisen summan, eikä minun ole tarvinnut lähteä pois kotoa tai paikkakunnalta saadakseni kemiallisen kuorinnan. Uskallan kyllä suositella kotona itse tehtäviä kemiallisia kuorintoja muillekin, sillä niistä on oikeasti hyötyä, ja samanlaisen tai jopa paremmankin lopputuloksen saa, kun tekee kuorintoja itse. En todellakaan aloittaisi kuorintojen tekemistä TCA-kuorinnasta, mutta esim. salisyylihappokuorinta rasvaiselle iholle tai maitohappokuorinta (Lactic acid, Alpha Hydroxy Acid) herkälle iholle on turvallinen itsekin tehtynä. Itse tehdyt kuorinnat ovat myös edullisia, joten huono taloustilanne ei enää rajoita tasaisen ihon saavuttamista.

4

465

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkitustitoimii

      pyydä ihotautilääkäriltä resepti retinoidivoiteeseen niin ei tarvitse kuoria

    • toimiiko varmasti

      Antaisitko tähän Avitcid-voiteeseen käyttövinkkejä? Kuinka kauan itse olet käyttänyt, jotta olet huomannut arpien madaltuneen ja ihon sileytyneen?

    • vinkkinä

      Kannattaa kiinnittää myös sellaiseen asiaan huomiota, että jos haluaa tilata vaikkapa näitä arpiseerumeja, niin jos vastaava tuote löytyy ulkomaisesta verkkokaupasta halvemmalla, niin sieltä se kannattaakin tilata.
      Esimerkkinä Palmer's Scar Serum, jota Active Solutions nettikauppa myy 25€:lla, samainen seerumi löytyy eräästä ulkomaisesta nettikaupasta 12€:lla kotiintoimitettuna.

    • Nunnuks

      Vieläkö näitä tuotteita myydään jollain nettisivulla. Ei itselläni auennut sivu josta salisyylihappoa saisi tilattua😔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      59
      1261
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      70
      1233
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      7
      951
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      916
    5. 109
      909
    6. 48
      796
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      783
    8. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      41
      737
    9. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      702
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      686
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      681
    12. 64
      679
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      139
      647
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      624
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      54
      585
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      58
      559
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      541
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      504
    19. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      21
      502
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      467
    Aihe