kompressiotrikoot

19+12

pahoittelut heti alkuun, jos täällä jo on kompressiojuoksutrikoita käsittelevä ketju, sillä aloitan nyt sellaisen. tai oikeastaan rajaan sitä heti alkuun: kysymykseni kuuluu, mistä verkkokaupasta (miel. sellainen, jolla on toimintaa suomessa -> suomenkieliset sivut edes, ei mistään tyynen meren toiselta puolelta) saisin edullisimmin laadukkaat kompressiopöksyt? onhan noita monissakin kaupoissa niin live- kuin nettikaupoissakin, mutta hinnat ovat jäätäviä. nice, jos sais, alle 70e... onko vaan haaveilua?

14

3538

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Comp.tights

      Tuo britti toimii hyvin ja jämämalleja edukkaasti jos koko ja väri nappaa kohdalleen
      http://www.sportsshoes.com/fi/
      Täältäkin poistomallit sopivasti
      http://www.startfitness.co.uk/

      Kummankin kanssa kaupat ovat menneet aina ok, palautuksia en ole kokeillut.

      Joskus tutunkin merkin jokin malli saattaa olla sellainen että mitoitus on jotenkin poikkeava, esim. pitkät Adidaksen Adizero Sprintweb:t istuu päälle, kun taas Techfit powerweb:t ei tahdo pysyä ylhäällä, vaikka kuinka olisi kiskottu jaloista mahdollisimman ylös.
      Niken Swifteissä on normimitoitus, ne vain pitää pukea oikein eli vetää polvista tarpeeksi ylös...
      Skins:stä jne ei kokemusta.

      • BotniaLöpet14

        Hei,

        olen juoksennellut vasta vähän ja kysynkin mitä hyötyä kompressiotrikoista on?


      • 4+17
        BotniaLöpet14 kirjoitti:

        Hei,

        olen juoksennellut vasta vähän ja kysynkin mitä hyötyä kompressiotrikoista on?

        kompressiotrikoiden hyötyjä (tai ainakin mitä luvataan, ehkä eivät kaikki kuitenkaan toteudu): parempi verenkierto, ehkäisee veritulppaa, pienempi loukkaantumisriski, parempi tunne nivelissä ja eneen kaikkea parempi suorituskyky sekä nopeampi palautuminen (lihaksiin kertyy vähemmän laktaattia ja se myös kulkeutuu nopeammin pois).


    • halusinvainsanoa.

      mull on kokemus vain säärystimistä, eli ns. varsista, jossa ei oo lainkaan teräosaa, mutta hyvät ovat olleet, tukeneet hyvin mm. pohkeita.niin trikoista en tiiä, mutt jos kerran säärystimet on noin hyvät, miksei olis koko trikoot!
      TIEDOKSI laitoin, ei pahalla.

    • Mene liikeeseen

      Mä en ollut ennen kuullut kompreista ennen kuin näin mainoksen tämän sivuston ohella :D
      http://shop.mynextrun.fi/category/22/kompressiovaatteet

      Tuolla selittivät samalla mikä se on ja miksi se kannattaa. Kuulemma oikea koko pitää valita (mielellään sovittaa liikeessä myyjän avustuksella sitten) jotta se toimii.

    • fiveffingerr

      Kompressiotrikoot tuntuu hyviltä. Jo se riittää

      • Kompressori

        Ja näyttää hyvältä myös? Ihan totta, omaan fiilikseen ainakin vaikuttaa paljonkin hyvät vaatteet ja kengät. Ei tartte ns. raahata kamppeita mukana vaan päinvastoin, hyvät kamppeet antaa jopa lisäpuhtia.

        Kompressiotrikoita hankkimaan siis. :)


    • kuntopossu
      • yöasu

        "No onko kompressiotrikoista hyötyä? Jos suoraan sanon niin eipä ole, samalla tavalla väsyt lenkillä ja eikä vauhti ole yhtään sen kovempi."

        Kompressiotrikoot vaikuttavatkin lähinnä palautumiseen, ja niitä pitää käyttää harjoittelun jälkeen ja nukkuessa. Tuo arvostelija oli erheellisesti käyttänyt niitä juoksuhousuina, vaikka juoksuhousuja ne eivät ole.


      • totuusd
        yöasu kirjoitti:

        "No onko kompressiotrikoista hyötyä? Jos suoraan sanon niin eipä ole, samalla tavalla väsyt lenkillä ja eikä vauhti ole yhtään sen kovempi."

        Kompressiotrikoot vaikuttavatkin lähinnä palautumiseen, ja niitä pitää käyttää harjoittelun jälkeen ja nukkuessa. Tuo arvostelija oli erheellisesti käyttänyt niitä juoksuhousuina, vaikka juoksuhousuja ne eivät ole.

        Hahah vai että yöllä pitäisi käyttää. Näidenhän pitäisi parantaa pintaverenkiertoa, tarvitko yöllä vai juoksun aikana parempaa pintaverenkiertoa? No ehkä kuitenkin enemmän juoksussa ja ehkä tunti juoksun jälkeen on vielä ok. Ei näillä kuitenkaan ole mitään merkitystä, muutenhan ammattilaiset käyttäisivät näitä. Siis oikeat 2 tunnin maratoonarit.


      • yöasu

        Ei ole lihakset yhtä kipeytyneitä seuraavana päivänä, jos käyttää kompressiohousuja myös nukkuessa, kuten monet juoksuammattilaiset tekevät. Juuri palautumiseen kompressiovaatteilla on ihan selkeä ja havaittava vaikutus. Juoksuhousuina niitä on ihan turha käyttää.

        Ei kompressiohousuilla toisaalta ole negatiivistakaan vaikutusta juoksutulokseen, ja kyllä niitä saa käyttää juoksuhousuna siinä missä elastisia farkkujakin. Kyseessä on pelkkä tyylikysymys.


    • compresor

      Kompressio ei varsinaisesti kuulu kestävyysurheiluun. Juoksu ei ole voimalaji.

      Vaikea sanoa miten kompressiohousut toimivat, koska ei ole kokeillut. Kompressoimattomat lyhyet housut ja hihaton paita ainakin toimivat mainiosti.

      Ultraharrastelijat ovat raportoineen säärystimistä hyväksyvään sävyyn. Olen kuitenkin epäileväinen, johtuuko se kompressiosta vai lämmittävästä vaikutusta. Kannattaisi ehkä miestenkin kokeilla villasäärystimiä. Ei ne ainakaan pervommat ole kuin pitkät sukat tai 2xU trikoot.

      Komressiotekstiilejä kestävyysharjoitteluun hankiessa kannattaa jokatapauksessa huomioida mitoituksen yksilöllisyys. Sama koko ei todellakaan käy kaikille, vaikka niitä niin myydään. Se on arpapeliä tukisukkien hankkiminen ilman lääkintä-asiantuntijan apua, sopiiko hyvin vai puutuuko jalat.

    • Anonyymi

      Vieläkö vauhtisammakko lobbaa 2xu trikoota? Humpuukia, sanon minä.

      • Anonyymi

        Eipä ole ukoilla enää näkynyt kokovartalokompressioita. Se oli sellainen dnf puku.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2393
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      745
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      732
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe