" THL: 22 % suomalaisista noudattaa vähähiilihydraattista ruokavaliolla
THL:n FINRISKI 2012 -tutkimuksen mukaan 22 % suomalaisista pitää vähähiilihydraattisen ruokavalion noudattamista tärkeänä. Aikaisemmassa tutkimuksessa karppaajien osuus oli 17 %, eli se on nousussa.
THL julkaisi viime viikolla blogissaan pienen osan karppaajien tiedoista FINRISKI 2012 -tutkimuksessa. Tiedoista ilmenee karppaajien määrä, kokonaiskolesteroli ja muutamia erilaisia ruokailutottumuksia."
http://vahahiilihydraattinen-ruokavalio-vhh.blogspot.fi/2013/10/thl-22-suomalaisista-noudattaa.html
THL:n FINRISKI 2012 -tutkimuksen mukaan 22 % suomalaisista pitää vähähiilihydraattisen ruokavalion noudattamista tärkeänä. Aikaisemmassa tutkimuksessa karppaajien osuus oli 17 %, eli se on nousussa.
THL julkaisi viime viikolla blogissaan pienen osan karppaajien tiedoista FINRISKI 2012 -tutkimuksessa. Tiedoista ilmenee karppaajien määrä, kokonaiskolesteroli ja muutamia erilaisia ruokailutottumuksia."
http://vahahiilihydraattinen-ruokavalio-vhh.blogspot.fi/2013/10/thl-22-suomalaisista-noudattaa.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Karppaus = max. 40E% hiilihydraatteja
"Karppaus = max. 40E% hiilihydraatteja "
Nimimerkilläni kirjoittava ku sipää
Kunpa tietäisit mihin väitteesi perustuu. Sinua on kusetettu viimeisen päälle mutta ethän sinä poloinen sitä ymmärrä.
JUU, kun venytettiin vhh:n määritelmää niin saatiin karppaajien määrä lisääntymään ;-)
Sianläskirasvaajia lienee alle 1% eikä heitäkään kauaa ole kun sydäninfarkti sattuu kohdalle kuten Atkinsille.
Miksi se on harmi. Käsittääkseni se on jokaisen oma asia mitä suuhunsa pistää.
Karppaus on vain nostattanut joidenkin tunteita huippulukemiin ja sekin on asia mitä en ymmärrä.
Jos toiset ihmiset ymmärtää, mikä on terveydelle hyväksi ja mikä ei.
Jos ihminen A) pitää kasviöljyjä terveellisenä, niin linen se on hänen asiansa. Jos taas Ihminen B) pitää luontoarvoja terveellisen, niin sama juttu.
Ongelmana on vain se, että A ei voi hyväksyä mitä B syö.
Kun taas B yrittää neuvoa, mikä on ihmiselle terveellistä oman kokemuksen mukaan, joita B ei omaa, mutta väittää kuitenkin vastaan. Tätä en myöskään ymmärrä.
Nykyisin ruokapiirit ovat hyvin suosittuja ihmisten keskuudessa. Tälläiset ruokapiirit hankivat puhdasta ruoka, mitä ei nykyään marketeista saa. Kaikki marketin ruuat ovat prosessoituja ja lisäaineilla höystettyja ja lisäksi GMO tuotteita, joiden terveysvaikutukset ovat hyvin kyseenalaisia.
Välttää näitä tuotteita on osa VHH:n ruokavaliota, jota tälläkin palstalla vastustetaan. Edelleen en ymmärrä tätäkään.
karppaukse n lisääntyminen on todella suuri harmi-lääkehtaille ja elintarvikkeiden (kevyttuotteiden, margariinien jne.)valmistajille. Harmiksi asian kokevat varmaan myös sairaanhoidon väärin koulutetut, niin lääkärit kuin hoitajatkin. Yhtä paljon se on harmiksi ns. ravintoneuvojille ja urheilun puolella hilluville pastauskovaisille.
Kyllä tuossa nyt toimii tuo maailman 20/80 sääntö, eli 20 % ymmärtää mitä tekee ja 80 % mitä muut käskee (THL) tai seuraa perässä. Finriskin luku 22 % osoittaa, että pari prosenttia on seuraamassa fiksumpien perässä. Kolesterolilääkkeitä nauttivat kuulunevat kaikki tuohon 80 % ryhmään.
Kolesterolilääkkeitten syöjiä en niinkään menisi suoraan "syyllistämään" sillä nuo terveydenhuolto henkilöstötkin "uskovat tosissaan lääketeollisuuden suurta valhetta" koska parempaakaan tietoa heille ei anneta. Sukulaisserkkutyttö on töissä apteekissa ja lääketehtaan koulutus on heille tärkeinä ja "totisinta totta", mutta kyllä on kahjatkin hienoja (?).
Riittää kun syö 40E% hiilareita niin lasketaan nykymääritelmän mukaan karppaajaksi
Itse asiassa asia ei el uusi. Katsopa tätä Wikipedian sivua:
http://fi.wikipedia.org/wiki/V%C3%A4h%C3%A4hiilihydraattinen_ruokavalio
Siellä on taulukko, jossa vhh määritellään 10-40% hiilihydraattia. Monet kyllä syö jopa 5% aluksi.
Eli jos et ole tiennyt olevasi tuon mukaan hiilihydraattitietoinen, niin älä meitä siitä syytä!
Mutta kuten huomaat tuosta, ei riitä se, että vain rajoittaa hiilihydraattia, vaan myös samalla rasvaa syödään 30%-70%. Jos olet tuossa alarajalla, niin pääset Zonen mukaiseen ruokavalioon. Se luetaan jo vähäiilihydraattiseksi, vaikka ei sitä ihan ole.
"Vähähiilihydraattisen ruokavalion eri versioissa suositellaan usein eri määriä hiilihydraatteja. Moni VHH:n versio aloitetaan vaiheella, jolla hiilihydraatteja rajoitetaan erityisen tiukasti. Tällöin paino laskee usein nopeasti, kun elimistön hiilihydraattivarastot tyhjenevät ja niihin sitoutunut vesi poistuu kehosta[20]. Myöhemmässä ylläpitovaiheessa hiilihydraatteja voidaan syödä alkuvaihetta vapaammin.
Atkinsin dieetin aloitusvaiheessa eli induktiossa tulisi hiilihydraattia syödä korkeintaan 20 grammaa päivässä. Tämän jälkeen hiilihydraattien määrää kasvatetaan vaiheittain niin kauan että paino ei ala uudelleen nousta.[21] Antti Heikkilä suosittelee Pellinki-dieetissään hiilihydraatin määräksi enintään 72 grammaa päivässä, mutta liikunnalliset ihmiset voivat syödä 100 grammaa[22]. Annika Dahlqvist suosittelee laihduttajaa syömään vain elintarvikkeita, joissa on korkeintaan 5 grammaa hiilihydraattia 100 grammaa kohti[23]. Aki Loikkanen suosittelee H-limit-dieetissä hiilihydraattimääräksi 30–70 grammaa/vrk[24]."
"Rasvaa suositellaan VHH:ssa nautittavan oman energiantarpeen mukaan. Esimerkiksi Salmenkaita ja Tavi suosittelevat rasvan energiamäärän osuudeksi 35–80 prosenttia ruokavaliosta[25].
VHH:ssa suositellaan täysrasvaisia tuotteita, ja tyydyttynyttä rasvaa ei karteta kuten virallisissa ravitsemussuosituksissa (poikkeuksen muodostaa Zone-dieetti, joka suhtautuu tyydyttyneeseen rasvaan kielteisesti.)
Kannattaa ottaa perusasioista selvää ensin!