Laihduttamisen psykologiset esteet

jkkjk

Moi, onko kellään kokemusta moisesta... ? Elin huonossa parisuhteessa 11 vuotta, jonka viimeisen kahden vuoden aikana mies haukkui ja nimitteli minua... Kerran hän huusi minulle seksin jälkeen, että makaan kuin läskikasa... Olen aina ollut pyöreä, mutta tuon tapauksen jälkeen aloin lihoa entisestään... Vajaa kaksi vuotta sitten erotessani olin lähes satakiloinen...

No, erottuani laihduin lähes itsestään 8 kiloa, kunnes exä kävi kotonani huutamassa minulle jälleen, että kuulemma huijaan vaakaa jne. Eli tuon tapauksen jälkeen paino jumiutui tuohon kahdeksan kilon pudotukseen eikä ole sen koommin pudonnut vaikka liikun paljon ja olen yrittänyt tarkkailla syömisiäni... Eli kertokaa onko kellään kokemusta vastaavasta... Voiko olla mahdollista, että exän mollaaminen jumitti painon saihan se minut lihomaankin suhteen loppumetreillä.... Mitä tehdä???

2

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinhän se on.

      Onhan sillä pääkopalla vaikutusta. Voi olla paljonkin. Stressi voi lihottaa tai laihduttaa. Minulla putosi paino 6 kiloa 6 viikossa 56 -> 50 kg, kun äitini sairastui parantumattomaan syöpään. Eikä paino noussut vuoteen, vaikka söin joka päivä levyn suklaata normiruuan päälle.

      Lihoin huonossa työpaikassa ja huonossa parisuhteessa. Liikuin ja laskin kaloreita, mutta stressi nosti silti painoa 5 kiloa muutamassa kuukaudessa. Tiukassa ovat vieläkin, vaikka ymmärsin lopettaa ne työt ja laittaa kelvottoman kumppanin ulkoruokintaan.

      Kannattaa liikkua paljon. Se auttaa tosi hyvin korvien väliin. Ainakin tunti jotain liikuntaa päivässä. Kuntosalia, ryhmäliikuntaa, uintia, kävelyä, tanssia... mitä vaan, kunhan pysyy liikkeessä. Etenkin, jos olet niin väsynyt ettet jaksa enää työpäivän jälkeen evääsi räväyttää - lähde ulos kävelylle vaikka väkisin, edes puoleksi tunniksi. Huomaat, että väsymys menee muutamassa päivässä (viikossa) ohi ja saat aivan erilailla voimia.

      Toinen tärkeä asia on terveellinen riittävä syöminen. Ei siis kannata "laihduttaa", vaan syödä lautasmallin mukaan uusilla suosituksilla (hiukan vähemmän hiilidyraatteja kuin aikaisemmin). Jos et ole varma miten, niin terveydenhoitaja kertoo varmasti kun kysyt. Syömisellä on paljon suurempi vaikutus kokonaisvaltaiseen terveyteen kuin mitä yleisesti tiedetään.

      Noilla elämäntavoilla se paino putoaa aivan varmasti.

      Jos tuntuu pahalta ja negatiiviset asiat pyörivät päässä, hyvä lisä on pyytää terveyskeskuksesta pari terapia-aikaa psykologille. Kirjastossa on myös paljon hyviä masennusta ja itsetuntoa koskevia kirjoja, joita kannattaa lukea.

      • kkjkj

        Olen myös miettinyt, että varaisinko psykologille ajan ehkä ainakin nopeuttaisin eheytymistäni ja itsetuntoni palautumista. Muuten elämä alkaakin olla jo ihan mallillaan. Mutta paino tosiaan jumittaa... Nyt tiukensin ruokavaliota entisestään.. Kun saisin parikin kiloa pois, niin olisi yhteensä jo kymppi rikki ja olisin samoissa lukemissa kuin joskus viitisen vuotta sitten... Kaikkeni aion tehdä ja ollakseni jälleen nainen! Exäni ei saa minua enää edes pääni sisällä voittaa... Minulla on yhtälailla oikeus kuin hänellä uuteen elämään, onneen, hyvään oloon ja parisuhteeseen!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      230
      1200
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1068
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      970
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      963
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      939
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      812
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      809
    Aihe