Onko siin mitään järkee kun kaveritki vaan nauraa koko lajille 1.v harrastanu parkourii
Onko parkouris järkee
14
851
Vastaukset
- ras93
Jos se on susta hauskaa ni miks sitä ei vois tehdä ? Emmä ainakaan välitä onko se kenenkään mielestä järkevää
- Aloittelija
On se järkevää, jos pidät siitä. Eihän sinun tarvitse sitä lopettaa vaikka kaveritkin nauravat sille. Selitä heille, että saat harrastaa mitä haluat ja sillä sipuli.
- 2v Harrastanut
Parkour on Hyvä laji koska jos olet esim. Koulukiusattu ja sua kiusataan (potkitaan,Lyödään yms. ) niin pääset pakoon nopeasti ja varmasti!
Koulumatkat lyhenee, kun voit ninjailla itsesi aidan yli nopeasti,voit laskeutua korkealta ilman että satutat itseäsi ollenkaan ( rollout ), ja kaikkea muuta...
Kokemuksesta tiedän että esimerkiksi tytöt katsovat leuat maassa kun teet voltteja,takaperinvoltteja ja kaikkea mahtavaa, joilla saata tyttöjen huomion helposti ja varmasti.
Tyttöystäväni sain kun parkourasin koulun pihalla ;)
Ja jos pidät volttien tms. temppujen tekemisestä, niin anna mennä ja harrasta ku vielä voit ;)- parkouraja
Eikös noi voltit mene freerunningin puolelle? Ite jotn vuoden harrastanu parkourii mut aattelin siirtyy vähitellen freerunningiin kunhan kelit paranis...
- ParkourPoju
Parkour on vaa kivaa jos sitä osaa! Eli jos jonkun mielestä siinä ei oo järkeä se tarkoittaa sitä että se ei vaa osaa sitä! :)
- Jatka vaan...
Kateelliset nauraa, koska ne on kateellisia, kun eivät itse pysty vastaaviin temppuihin, kuin sä.
Parkour on liikunnallinen ja hyvä harrastus.
Vastustajat löytyy niistä, jotka ei harrasta muutenkaan mitään liikuntaa.
On Parkout nyt 1000 kertaa parempi harrastus sensijaan, että istuisit kaiken vapaa-ajan tietokoneen äärellä.
Eikös mediassa valitettu juuri sitä, että ihmiset ei liiku ja liikkumattomuus lisää kaikenlaisia sairauskia, joten erilaisten liikuntapuistojen rakentamistahan pitäisi suosia.
Parkout on erittäin hyvä liikuntamuoto, joka lisää peruskuntoa, jäntevyyttä, koordinaatiokykyä ja lihaskuntoa.
Itse kun on ollut jonkun aikaa liikkumatta, niin kyllä heti huomaa, että peruskunto laskee ja ei jaksa tehdä oikeen mitään.
Kannata välittää kenestäkään inisijästä, jotka yrittää vaan viedä liikkumisen ilon.
Ne inisijät on niin huonokuntosia, ettei pystyis samaan, kuin sä.- Anonyymi
"liikkumatttomuus lisää kaikkia sairauksia"
entä's sitten hyppeleminen vaarallisissa paikoissa kuten tässä "lajissa", rikot pääsi, vammaudut... v eikkaan että ne tietokonenörtit elävät teitä pidempään.
- ParkourGuy66
lyhyt ja ytimekäs vastaus: on
On järkee. Ne vaan on kateellisii, ku ei pysty samaan. Jatka vaan, nii neki huomaa sen.
- Naggeggri
No jos ne kokoajan on tietokoneella ja muutenki niin hanki gopro ja head/chest mountti ja ala tekemään youtubeen parkour pov videoita niin alat tulla kuuluisaksi monella tapaa. Ne alkaa vaan katella videoitas ja alkaa tykkäämään niistä.
Hei!
Parkout on hieno laji nykyajan ninja taitoja silmälläpitäen:)
Onko parkour harrastajien parissa ketään joka osaa slacklinea / tasapainoilua ym. temppuja esim. Gibbon-slackline liinoilla?
Jos osaat tai tiedät jonkun joka osaa, hallitsee pomppuja yms. pyydä ottamaan yhteyttä minuun, yhteystietoni löytyy (hankido.fi) sivuilta.
Tosiaan kuuntele sydämesi ääntä, älä muita.- ParkourTKU
Ei oo mitää järkee mut hauskaa se on nii älä välitä mitä muut sanoo. Harrastanu ite 3v
- ParkourMaster
Ei sun kaverien mielipiteellä oo mitään väliä!
- Anonyymi
Mä oon harrastanu parkourii 8 vuotta. Se on sairaan hauskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 846609
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905464Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 312994
- 522900
- 1202103
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472040Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151