Potkut töistä.Mistä nyt rahaa?

Eli työsopimukseni purettiin melkeen 2kk sitten.Olen sen johdosta ollu todella masentunut ja sain vasta eilen käytyä työkkärissä.

Mutta mitä nyt?Mihin mä nyt menen/soitan?Rahaa on tosiaan pyöreet 0 euroa ja lääkkeet yms loppu mitä todellakin tarvitsen päivittäin.Ei rahaa edes liikkua julkisilla eli en pääse edes lääkäriin.

Työkkärissä sanottiin että pitäis kaks viikkoa odottaa ennenku saa täyttää mitään lomakkeita etc?

Oon TODELLA hukassa ei mitään hajua mistä helv. saan rahaa ruokaan,lääkkeisiin bussikorttiin.Ei ole koskaan tarvinnu noissa paikoissa ravata ja tosiaan nyt on kiire enkä voi odotella mitään 2 viikkoa :(

Tiedän että itse olen tilanteen aiheuttanu ja ois pitäny käydä aikasemmin mut en vaan yksinkertasesti päässy edes sängystä ylös ja saanu vasta elämän ilosta kiinni....
82059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kerta olet jo kaksi kk elänyt ilman työtä ja kait rahaakin seuraavat kaksi kuukautta menee paljon helpommin...

Äänestä

Siunausta ystäväni, rukoilin puolestasi. Nyt ensimmäiseksi tulisi mieleen sossu ja valtion seurakunnasta saa myös jotain ruokalipukkeita. Kannattaa myös tutustua muihin seurakuntiin. Miten asut? Onko siinä asiat kunnossa? Missään nimessä ei saa luovuttaa, tai sielunvihollinen vie voiton.

Äänestä

kaikesta huolimatta sinulle! Toivottavasti asiasi järjestyvät.

Äänestä

Sosiaalitoimisto. Käy vaikka kirjastossa katsomassa lähin jos et omaa nettikännykkää mistä katsoa osoite. Leipäjonot. Työkkärissäkin olisivat voineet sanoa että voit saada sosiaaliapua vaikka olet karenssissa saada työttömyysapua. Kerjää arkipäivään asti.

Äänestä

Potkujen jälkeen!!!, kannattaa pyytää välittömästi työtodistus, ja palkkalaskelmat KOKO siltä ajalta kuin olit töissä!. Myös työsuhteen päättymisen syyn tulisi näkyä, ellei työsopimus koskenut ainoastaan koeaikaa.. Koeajan työsopimuksen purkautuessa työnantajalla ei ole velvollisuutta ilmoittaa työsuhteen päättymisen syytä.

Toimita työsopimus sekä palkkalaskelmat välittömästi työsuhteen päättymisen jälkeen työvoimatoistoon, kelaan, sekä ammattiliittoon jos kuulut sellaiseen..
Varaa aika työvoimatoimiston neuvonnasta tai työvoimatoimiston puhelinpalvelusta asioitasi hoitavalle henkilölle.
Ilmoittaudu heti työvoimatoimiston mol.fi sivuilla työnhakijaksi.

Siinä on sellainen rumba, ettei siinä tahdo pysyä perässä Erkkikään..
Laitosten kela, työvoimatoimisto, ja ammattiliitto välinen yhteistyö on olematonta
ja samoista asioista joutuu usein vääntämään ja kääntämään moneen eri otteeseen.

Jos et etukäteen tiedä miten toimia työsuhteen päättymisen jälkeen, joudut todennäköisesti "palloilemaan" tai olemaan pallona hyvinkin hermoja raastavassa prosessissa ja soittelemaan ja käymään asioilla sokean asemassa ilman taluttajaa.
Voi käydä niin että kela, työvoimatoisto ja rakennusliitto palloittelee sinulla omien aikarajojensa yli, niin että et saa niitä tukia joihin olisit ollut oikeutettu.

Kenenkään ei silti soisi ensimmäistä kertaa joutua näiden laitosten armoille, olisi helpompaa, jos töitä piisaisi tutussa paikassa päivästä päivään.
Niin ei kuitenkaan ole.
Pätkätyöt ovat tulevaisuutta, ja köyhiltä yritetään ottaa sekin vähä pois mitä on otettavissa.

Nim. Provokatiivista rapparin katkeraa tilitystä.

Äänestä
  • "Koeajan työsopimuksen purkautuessa työnantajalla ei ole velvollisuutta ilmoittaa työsuhteen päättymisen syytä"

    VÄÄRIN!!! Työntantajan pitää AINA ilmoittaa työsuhteen päättymisen syy.

    Äänestä

Todella nerokasta nostaa vuosi vanha ketju ylös ja neuvoa hankkimaan työtodistus jne...
On tainnut ainakin tää juttu jo vanhaksi mennä!

Äänestä
  • Eipä tässä vuoden aikana muuta ollutkaan kuin saunakauhaa... ;D

    Toivottavasti nyt olisi palsta siistimpi kun tuli toinen seriffi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


NoMoneyMoProblems kirjoitti:

Eli työsopimukseni purettiin melkeen 2kk sitten.Olen sen johdosta ollu todella masentunut ja sain vasta eilen käytyä työkkärissä.

Mutta mitä nyt?Mihin mä nyt menen/soitan?Rahaa on tosiaan pyöreet 0 euroa ja lääkkeet yms loppu mitä todellakin tarvitsen päivittäin.Ei rahaa edes liikkua julkisilla eli en pääse edes lääkäriin.

Työkkärissä sanottiin että pitäis kaks viikkoa odottaa ennenku saa täyttää mitään lomakkeita etc?

Oon TODELLA hukassa ei mitään hajua mistä helv. saan rahaa ruokaan,lääkkeisiin bussikorttiin.Ei ole koskaan tarvinnu noissa paikoissa ravata ja tosiaan nyt on kiire enkä voi odotella mitään 2 viikkoa :(

Tiedän että itse olen tilanteen aiheuttanu ja ois pitäny käydä aikasemmin mut en vaan yksinkertasesti päässy edes sängystä ylös ja saanu vasta elämän ilosta kiinni....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu