Olen tässä nyt jo muutamalta taholta kuullut, että avioerolakiin olisi tullut pykälä jossa vaaditaan, tai en tiedä vaaditaanko vai mitä tehdään mut kuitenkin, eroavaa avioparia käymään parisuhdeneuvojalla koko harkinta-ajan verran??
Voiko tää pitää paikkaansa?
Voiko tää pitää paikkaansa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Perheiden hajoamiset ovat yhteiskunnalle kallista puuhaa. Siksi yhteiskunnan pitäisi aktiivisemmin pyrkiä pitämään perheet kasassa. Miesten työmotivaatio katoaa, miksi tavoitella kunnon palkkaa kun ei ole perhettä ja palkka otetaan pois. Lisäksi työtön vaimo saa kaikenlaisia yhteiskunnan avustuksia vaikka kuinka paljon.
Yhteiskunnan tulisi lopettaa kaikki vitun "hyysäysbisnekset", perkele.
Huhupuhetta. Ei pidä paikkaansa.
Vaan Tarpeellista olisi, sen varmasti tiedätte ja tunnette itsekisn. Lienee vain vaikeaa tunnustaa, että tarvitsee asiantuntevaa keskustelua ja ohjausta, jotta selviää ulos tuosta "kuolemasta".
Ei voi olla totta. (Ja jos olisi, se olisi kauheaa.) Mitä, jos mies onkin väkivaltainen tyyppi, jota nainen (ja mahdollisesti lapset) joutuu muutenkin karttelemaan?
Kun on kyse ihmisten hyvinvoinnista ja turvallisuudesta, sille ei voi mielestäni laittaa hintalappua.
Syyttä harva eroaa. 6 kk harkinta-aika on ihan riittävä.
On täysin omaa tyhmyyttä ja vastuutonta, jos ei tee mitään väkivaltaisen suhteen eteen. Jokainen vanhempi on vastuussa lasten ja perheen turvallisuudesta.
Todella hyvä muutos avioerolakiin
Se että täytyisi käyttää parisuhdeterapeuttia tms. asiantuntijaa liittonsa setvimiseen ei tietenkään tarkoita sitä, että väkivaltaisessa suhteessa pitäisi jatkaa. Vai kuvitteleeko "huh_huh" että joku ammatti-ihminen vaatisi niin?
Hyvä ajatus,
Riitaisissa asioissa tilanteen ¨karkaamista käsistä¨ voitaisiin ennaltaehkäistä.
Kovat on luulot. Ei voisi mitenkään pakkosovittelulla ennaltaehkäistä mitään.
"Pakkosovittelu" onkin iiihan eri asia kuin koettaa panna ihmiset ajattelemaan oikein eli niin, että vaikka ero tulisikin, niin sen voisi toteuttaa sopuisammin eli ennalta ehkäistä kaikenlaista shittiä mikä aiheesta yleensä seuraa.
Oikeastihan nämä jutut pitäisi hoitaa jo paaaljon aikaisemmin; peruskoulun alaluokilta alkaen.
Ei pidä paikkaansa.
Ihmisiä ei voi pakottaa mihinkään juttuihin. Tai tietysti fyysisesti voi pakottaa, vaikkapa paikalla olemaan, mutta ilman motivaatiota henkinen puoli jää toteutumatta.
Perheasioiden sovittelusta säädetään avioliittolain 5 luvussa ja sosiaalihuoltolain 17 §:ssä. Avioliittolain mukaan perheessä esiintyvät ristiriidat ja oikeudelliset asiat on ensi sijassa pyrittävä ratkaisemaan perheenjäsenten keskinäisissä neuvotteluissa ja sopimuksella.
Avioliittolaki 5 luku (Finlex)
Sosiaalihuoltolaki 14 § (Finlex)
Perheasioiden sovittelijat antavat pyynnöstä apua ja tukea silloin, kun perheessä esiintyy ristiriitoja. Sovittelu on tarkoitettu lapsiperheille, joissa vanhemmat miettivät eron mahdollisuutta. Sovitteluun voi hakeutua myös perhe, jossa vanhemmat ovat jo eronneet ja perhe pyrkii sopeutumaan uuteen elämäntilanteeseen.
Sovittelun tarkoitus ja päämäärä ei ole estää avioeroa, joskin joissain tapauksissa puolisot siihen päätyvätkin. Avioero on useinkin riitaisa ja vaikea, sovittelun tarkoitus on auttaa puolisoita löytämään ratkaisuja ilman oikeudenkäyntejä yms. Sovitelu on tarkoitettu perheille joissa on ala-ikäisiä lapsia, lasten edun suojelemiseksi.
Sovittelu on vapaaehtoista, vaikka sitä lapsiperheille suositellaankin.