Vaihtoehtoja Honky Tonk'lle?

Kakkos maantiepyörä mietinnässä, koska ykköspyörä vaihtuu ja tunnen jonkinlaista sääliä uutta pyörää kohtaan. Ilmeisesti teen kakkospyörän olemassa olevasta mökki Cressusta, mutta jos se osoittautuu mahdottomaksi (en ole tutkinut vielä runkoa tarkkaan) niin onko Honky Tonk'lle vaihtoehtoa?

Vaatimukset:
- teräs tai kuitu
- noin 59 cm runko
- Campa (tämä ei toteudu Honky Tonk'ssa, mutta Soran logiikka on riittävän lähellä)
- varusteltavissa myös kevyeksi retkipyöräksi
- edullinen max 1000€
33341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Sorassa on kyllä nykyisin se sama logiikka kuin kalliimmissakin Shimanon sarjoissa.

Mutta onhan noita retro-maantiepyöriä aika monella merkillä, tosin jos Suomesta täytyy saada niin on vähän suppeampaa.

Äänestä
  • Suomesta ei ole mikään pakko saada, mutta EU-alueelta mielellään.

    Koska Soran logiikka on vaihtunut? Katselin juuri Sora-sarjalla varustettua ylivuotista Jamista kaupassa.

    Äänestä



Jos täältä joku kysyy max tonnin pyörää, vastaa nimimerkki "Alkup. Maantiepyöräi" takuu varmasti näin: "Tuhannella eurolla ei saa kunnollista pyörää, tonni puolitoista lisää budjettiin vähintään".

Äänestä
  • Hankala hintaluokka ja ainoa tiedossani oleva on tuo Kona. Olisiko muita vaihtoehtoja?

    Äänestä

  • Alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:

    Hankala hintaluokka ja ainoa tiedossani oleva on tuo Kona. Olisiko muita vaihtoehtoja?

    en tiedä mutta rossino ja jotain muita merkkejä nähny en ostais muita

    Äänestä

ja on aikoihin eletty, alkuperäinen maantiep kysyy neuvoa polkupyöriin liityen täältä ja hybridikuskit vastaavat hänelle. Ei ole maailma enään entisellään. kaverihan kieltää AINA ostamasta halpaa pyörää. Eli pakko olla feikki.

Äänestä
  • Aivan sama onko feikki vaiko ei, niin niitä vaihtoehtoja kyseiselle pyörälle olisi kiva löytää. Siis maantiefillaria joka on varusteltavissa kevyeen retkeilyyn. Hintaluokka honkytonkki eikä alu runkoa.

    Äänestä

Osta Jopo. Silloin ei tarvitse miettiä mitä ihmeellisempiä ja typerimpiä runko- ym. osaratkaisuja. Jopolla voi myös lähteä retkelle.

Äänestä
  • Tuokin pitää paikkansa. Tunnen miehen, jolla on tapana ajella tuollaisella pyörällä monen kymmenen kilometrin päiväretkiä joku kerta kesässä. En kuitenkaan tällä kertaa hae Jopoa. Haluan paljon mielyttävämmän ajoasennon.

    Äänestä

  • Alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:

    Tuokin pitää paikkansa. Tunnen miehen, jolla on tapana ajella tuollaisella pyörällä monen kymmenen kilometrin päiväretkiä joku kerta kesässä. En kuitenkaan tällä kertaa hae Jopoa. Haluan paljon mielyttävämmän ajoasennon.

    Miten olisi helkaman kuningaskulkuri? Teräsrunko ja 990 euroa hintaa. Ihan hienon näköinen ilmestys.

    Äänestä

  • Pyöräkerääjä kirjoitti:

    Miten olisi helkaman kuningaskulkuri? Teräsrunko ja 990 euroa hintaa. Ihan hienon näköinen ilmestys.

    Kieltämättä hieno, mutta kokojakauma on jopa vähemmän nirsoilevalle jo aika haasteellinen. Helkama ei ilmoita tarkempia mittoja, enkä löytänyt speksejä joten huono verrata.

    Äänestä

  • gkncghy kirjoitti:

    Kieltämättä hieno, mutta kokojakauma on jopa vähemmän nirsoilevalle jo aika haasteellinen. Helkama ei ilmoita tarkempia mittoja, enkä löytänyt speksejä joten huono verrata.

    Ei "aikuisten" kokoa. Pyörä on kyllä kaunis.

    Äänestä

  • Alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:

    Ei "aikuisten" kokoa. Pyörä on kyllä kaunis.

    Aloittaja etsii 59 cm runkokoa, helkama ilmoittaa Kuningaskulkurille kooksi 58,5 cm. Tekeekö tuo 5 mm noin paljon, vai onko Kunkku muilta mitoiltaan pieni?

    Äänestä

  • 6+88 kirjoitti:

    Aloittaja etsii 59 cm runkokoa, helkama ilmoittaa Kuningaskulkurille kooksi 58,5 cm. Tekeekö tuo 5 mm noin paljon, vai onko Kunkku muilta mitoiltaan pieni?

    Huono sanoa näkemättä. Helkama ilmoittaa myös ajajan vähimmäispituudeksi 170cm joka ei oikein millään laskuopilla osu tuohon rungon korkeuteen (ellei H tarkoita että sitä pienemmät polkee toinen jalka vaakaputken alta niinkuin lapset silloin ennen..)

    Äänestä

  • bchklbxflvh kirjoitti:

    Huono sanoa näkemättä. Helkama ilmoittaa myös ajajan vähimmäispituudeksi 170cm joka ei oikein millään laskuopilla osu tuohon rungon korkeuteen (ellei H tarkoita että sitä pienemmät polkee toinen jalka vaakaputken alta niinkuin lapset silloin ennen..)

    Olisikohan Helkamalla ajajan vähimmäispituudet vedetty hihasta, kun esim Oivan runkokoko 58 cm, mutta ajaja 163 cm. Oiva ei kuitenkaan ole mikään ihan pikkupyörä.

    Äänestä

  • 6+88 kirjoitti:

    Olisikohan Helkamalla ajajan vähimmäispituudet vedetty hihasta, kun esim Oivan runkokoko 58 cm, mutta ajaja 163 cm. Oiva ei kuitenkaan ole mikään ihan pikkupyörä.

    Kuvan perusteella, siis aivan ***** huonosti, arvioituma vaakaputki olis ihan normin pituinen. Mutta miten tuo 58.5 on mitattu, no ei oo kyllä montaa vaihtehtoa..

    Joka tapauksessa varsin hieno zykkeli. Jospa ensi suvelle olisi vihdoin tarjolls vähän enemmän kokoja... ja se sininen väritys

    Äänestä

Entäs Occano U313. Se on ainakin halpa, joten jää rahaa vielä tuulipukuunkin.

Äänestä
  • Tuo U313 on puhdasdta roskaa. Sen sijaan U RACE R112 CARBON S13 olisi kiinostava, jos siitä olisi kokoja. Stadium on ollut "pienen ihmisen asialla".

    Äänestä

  • Alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:

    Tuo U313 on puhdasdta roskaa. Sen sijaan U RACE R112 CARBON S13 olisi kiinostava, jos siitä olisi kokoja. Stadium on ollut "pienen ihmisen asialla".

    Hmm.. Näiden yhdenkoon fillareiden hyvä puoli on, että kerrankin on selkeästi hyötyä olla keskinkertainen, niin pyöräilijänä kuin pituuden puolesta.. :)

    mutta en löytänyt tuostakaan geometriaa :( onpa kuiten sen verran kiinnostava tuttavuus, että taidanpa kuun vaihteen jälkeen suunnistaa isolle kylälle sovittamaan. Samalla varmaan pääsee sovittamaan kuningaskulkuria, joka on visuaalisesti tosi pähee..

    Äänestä

Asiasta kukkaruukkuun. Osta 29 maasturi, jos tallista löytyy jo maantiepyörä.

Itsellä on laadukas hybridi, kireä fitness pyörä, kevyt sinkula sekä halpa 29 maasturi.

..ja eniten kilometrejä kerää maasturi ;) ..se on niin mukava ajaa!

Äänestä
  • Tallissa on 26", jolle tulee jokunen kilometri talvisin ennen ja jälkeen hiihtokauden. Maastopyörä vain on niin paljon huonompi ajettava maantiellä verrattuna maantiepyörään, ettei sitä viitsi käyttää kuin huonoimmilla keleillä. Silloin tulee ajeltua ulkoilureiteillä. "Laadukkaan fitnesspyörän" myin jo ajat sitten, koska se oli ajo-ominaisuuksiltaan aivan kamala.

    Siinä mielessä olet oikeassa, että joskus aikanaan, kun on taas laittaa rahaa harrastukseen enemmän, vaihtuu 26" varmasti 29":iin. Sopii paremmin minulle, joka ei aja maastolenkkejä kovin teknisessä maastossa. Halvimmat kunnolliset lienevät 2500 €, joten senkään puolesta ole nyt ajankohtainen.

    Mutta nyt siis ollaan hakemassa kakkospyörää asfaltille.

    Äänestä

Kyllä semmonen 1400 euron pyörä on riittävän hyvä.
Mut sitku mennää - maantiepyörissä - niihin vajaan tonnin pyöriin, niin uskon että puutteita löytyy.
Alurunko ja Shim.105-osasarja riittää.
Mä en ymmärrä, että miks kaiken pitää olla ihme hifistelyä, että aina pitää maksaa ylimääräistä ja kaikesta.
Se pyörä on sulla siinä sen 3-4 kesää, että miks vitussa siit pitäis hirveitä maksaa? No on mul yhä vuonna 1999 ostettu, silloin 6000markkaa maksanut Crescentti. Toinen, uusi pyörä on nyt keväällä ostettu.
Mut kun on muutaman kesän samalla ajellut, niin uutta alkaa kummasti toivoo. On se ollut sitten kalliimpi tai halvempi pyörä. Toiset ostelee niitä hirmuhintasia pyöriä kerran kesässä, mutta mikäs siinä jos sitä rahaa on liikaa.

Äänestä
  • Kaikki on niin suhteellista ja tietenkin myös arvoituskysymys. Toiset laittaa autoon paljon rahaa, vaikkeivät edes tarvitsisi koko masiinaa. Toiset asuntovaunuun, mökkiin, veneeseen, tai muihin harrastuksiin. Esimerkiksi yksi työkaveri tuhlaa enemmän rahaa tanssimiseen mitä toinen työkaveri pyöräilyyn, vaikka tämä onkin himopyöräilijä joka ei halvalla tai vanhalla pyörällä ajele. Itselleni on riittänyt edellä mainitun himopyöräilijältä ostettu käytetty :) joten onpahan rahaa jäänyt muihinkin harrastuksiin.. Olisin ostanut tai siis vaihtanut tämän nykyisen hänen viimekesäiseen, mutta se oli aivan liian kireä että siitä olisi saanut millään säädöillä minulle mieleisen. Edellisen kuitenkin jo myin, ja tuo honky tonkki oli minulle parempi vaihtoehto kun turhan kireä biankki. Suosittelen sitä kaikille, joilla ei ole liian kiire lenkeillään, vaan tykkää ajelle letkeän reipasta vauhtia. Vaihteet toimii riittävän hyvin ja runko on miellyttävä. Kiekot tosin on no huonot. Uudet kuitenkin löytyi sieltä työkaverin tallista :)

    Pyöräily on siitä hyvä harrastus, että voi harrastaa itselleen sopivalla budjetilla. Jos raha on tiukassa, niin sou, silloin pitää miettiä mihin panostas. Harvalla kuitenkin on varaa purjeveneeseen ja urheiluautoon..

    Äänestä

  • Muuten olen pitkälti samaa mieltä, että kyllä halvoilla 1500€ pyörilläkin pärjää, mutta tuosta alu rungosta olen kyllä eri mieltä. Alurunkoiset pyörät ovat keskimääräistä kovempia. Kaikki tärinät tulevat suoraan läpi selkään ja käsiin.

    Shimano/Campa/SRAM on sitten enemmän makukysymys.

    Äänestä

  • Alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:

    Muuten olen pitkälti samaa mieltä, että kyllä halvoilla 1500€ pyörilläkin pärjää, mutta tuosta alu rungosta olen kyllä eri mieltä. Alurunkoiset pyörät ovat keskimääräistä kovempia. Kaikki tärinät tulevat suoraan läpi selkään ja käsiin.

    Shimano/Campa/SRAM on sitten enemmän makukysymys.

    Joo alurunko menettelee jos renkaat renkaat kykenee suodattamaan tärinän. Maantieajossa se tietenkin tarkoittaa huonosti rullaavaa pyörää. Mitään ongelmaahan siinäkään ei ole jos kyseessä on maastopyörä tai peruspyörä jolla lähinnä siirrytään pisteestä a sonne pisteeseen b. Mutta pitempää lenkkiä maanteillä ajellessa alurunkoisella maantiepyörällä hienoinkin reitti alkaa tuntumaan via dolorekselta muutaman tunnin kohdalla.

    Äänestä

Aikoinaan oli rautarungot, vielä 1990-luvulla. Ne oli kestäviä, paitsi raudassa on se ruostuminen. Painoa oli, mutta kun putket pysty olemaan ohuita, niin ilmanvastus oli pieni. Jotkut valmistajat käyttävät edelleen terästä rungoissa, mutta hinnat niissä pyörissä on ihmeen korkeat.
Materiaali on makukysymys, ja kyllä mulla on alu menetellyt, eikä ole ajoa haitannut. 1999 vuoden alu-runko Crescentillä tuli heitettyä toista sataa kilometriä pitkää lenkkiä, eikä ne tärinät häirinneet. Sitten: jos on huono satula tai huonot osat, niin se alkaa häiritä.

Äänestä
  • Honky Tonk ei mielestäni kovin kallis ole, vai?

    Äänestä

Niin, hintalappuhan se viimekädessä sanoo, onko kallis vai halpa. En nyt muista, paljonko ne Honky Tonkyt maksaa, mutta muistaakseni ne ovat verrattain edullisia.

Äänestä

Saattaa mennä viel muutama kesä, ennen kuin 1500euron maantiepyörän saa muulla kuin alurungolla. Viel hyvällä hiilikuiturungolla, eikä sillä halvimmast päästä olevalla sekundarungolla. Niissäkin takuulla eroja on.
Mielummin alurunko, kuin liian halpa hiilikuiturunko.

Äänestä
  • Teräsrunkoisia maantiepyöriä on joitakin alle 1500€ jopa Suomessa. Kuiturunkoisia taas saa satunnaisesti muualta Euroopasta tuohon hintaan. Teräs-, kuitu- ja titaanirunkoiset pyörät absorboivat keskimäärin paremmin tienpinnan tärinät kuin alurunkoinen.

    Oma lukunsa on sitten, pitäisikö heti satsata vähän enemmän? Alemmasta keskihintaluokasta 2000 - 3000€ saa huomattavasti varmemmin mukavan pyörän. Itse haen kuitenkin nyt kakkospyörää, joten tarkoitus on saada kohtuu hinnalla tyydyttävä pyörä.

    Äänestä

  • Alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:

    Teräsrunkoisia maantiepyöriä on joitakin alle 1500€ jopa Suomessa. Kuiturunkoisia taas saa satunnaisesti muualta Euroopasta tuohon hintaan. Teräs-, kuitu- ja titaanirunkoiset pyörät absorboivat keskimäärin paremmin tienpinnan tärinät kuin alurunkoinen.

    Oma lukunsa on sitten, pitäisikö heti satsata vähän enemmän? Alemmasta keskihintaluokasta 2000 - 3000€ saa huomattavasti varmemmin mukavan pyörän. Itse haen kuitenkin nyt kakkospyörää, joten tarkoitus on saada kohtuu hinnalla tyydyttävä pyörä.

    kannattaa ostaa heti alkuunsa kunnon pyörä, ei mitään halpaa kuraa. todennäkösesti myyjä tarjoo sulle halpaa hybridiä ja sinä kiltisti senlaisen ostat, kun myyjä niin haluaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:

Kakkos maantiepyörä mietinnässä, koska ykköspyörä vaihtuu ja tunnen jonkinlaista sääliä uutta pyörää kohtaan. Ilmeisesti teen kakkospyörän olemassa olevasta mökki Cressusta, mutta jos se osoittautuu mahdottomaksi (en ole tutkinut vielä runkoa tarkkaan) niin onko Honky Tonk'lle vaihtoehtoa?

Vaatimukset:
- teräs tai kuitu
- noin 59 cm runko
- Campa (tämä ei toteudu Honky Tonk'ssa, mutta Soran logiikka on riittävän lähellä)
- varusteltavissa myös kevyeksi retkipyöräksi
- edullinen max 1000€

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu